Bilgisayar Hurdaları İşlemci Hurdaları

478 Pin İşlemci Hurdaları

478 Pin İşlemci Hurdaları Intel markası tarafından üretilmiş olan pentium 4 ailesine ait işlemcilerin 478 pin yapısında olanların hurdalarına verilen isimdir. Pentium 4 ailesi zamanına göre çok hızlı bir işlemci ailesi olmasına rağmen günümüz şartlarında bir tablet yada basit bir akıllı telefon kadar bile işlem becerisine sahip değildir, işlem performansları değerlendirildiğinde neredeyse günümüzde satışta olan akıllı saatler kadar işlem becerisi sunabilen pentium 4 ailesi işlemciler günümüzün işlem gücü ihtiyaçlarını karşılayacak kadar performansa sahip olmadıkları için tamamen hurda işlemciler olarak değerlendirilmektedir.

Intel pentium 4 işlemci ailesi tam bir dönüşüm çağında ortaya çıkmıştır bu zamana kadar olan tüm intel işlemciler pin yapılı işlemcilerdir, yani anakart üzerindeki soketin içine giren iğne benzeri pinler ile anakart ile bilgi alışverişi yaparlar. İlk pentium 4 işlemciler de yine bu yapıdadır fakat LGA teknolojisi pentium 4 ailesinin son üyeleri ile başlayan bir mimaridir ve bu noktadan sonra Intel bacaklı yani pinli işlemci üretmeyi durdurmuştur.

Pinli işlemcilerin avantajı pin yapısı sayesinde tüm ayakların çok uzun yıllar boyunca veri aktarım becerisinin sürmesi olarak düşünülebilir çünki pinler anakart yuvası içerisindeki soketlere tek tek sıkıca otururlar ve sabitlendiklerinde pin çevresinde oldukça sıkı biçimde pinlere sarılan iletişim noktaları bulunur. Dezavantajı ise üretim maliyeti ve bacaklardaki yamulma olarak gösterilebilir, dışa doğru bir saç teli kalınlığında bulunan pinler çok hafif bir dokunuş ile bile yamulabilirler, bu sebeple montaj ve yenileme gibi teknik müdahaleler esnasında bu işlemciler sıklıkla hasar görebilirler.

LGA işlemcilerde pinler bulunmaz ve anakart ile iletişim birbirine temas eden yüzeyler üzerinden sağlanır, yine yaklaşık 1mm boyundaki noktalar anakart yüzeyindeki aynı yapıdaki noktaların üzerinde gelecek şekilde montajı yapılır ve bu sayede anakart ile işlemci veri akışı sağlanabilir. LGA işlemcilerin avantajı üretim maliyeti ve fiziki darbelere daha yüksek dayanıklılık olarak düşünülebilir.

Pentium 4 ailesine dahil olan tüm işlemciler 423 pin 478 pin ve 775 pin işlemcilerdir, ilk çıkan 2,4 ghz den daha yavaş işlemciler 423 pin daha sonraki işlemciler 478 pin ve son pentium 4 işlemciler 775 pin yapıdadır, 775 pin yapıdaki işlemciler Core I ailesine kadar kullanılacak olan Core Duo , Core 2 Duo ve Core 2 Quad işlemci aileleridir, bu işlemciler yaklaşık 15 yıl kadar önce üretimi son bulmuş olan işlemcileridir ve günümüzde kullanımları yok denecek kadar azdır.

Günümüzdeki ihtiyaçlar düşünüldüğünde pentium 4 ailesinin tamamı çalışıyor olsa da hurda olarak değerlendirilirler bunun sebebi tek çekirdek ve düşük teknolojileri ile günümüzdeki en basit işlemcilerin bile işlem kabiliyetinin onda biri işlem güçleri bulunmaz ve yetersiz kalırlar.

478 Pin İşlemci Hurdaları bu sebeple yetersiz performansları sebebi ile bilgisayar hurdaları haline gelmiş olan tüm pentium 4 işlemcileri ifade etmektedir. 478 pin işlemcilerin tamamı hurda olarak değerlendirilebilir, hatta şöyle bir yaklaşım da oldukça doğrudur, Tüm tek çekirdek işlemciler hurda işlemci olarak kabul edilebilirler.

Şirketimiz her çeşit işlemci hurdaları, bilgisayar hudaları , anakart hurdaları , modem hurdaları, bilgi işlem hurdaları , elektronik kart hurdaları , cep telefonu hurdaları , tablet notebook hurdaları gibi her çeşit elektronik atığın alımını ve çevreci tesislerde geri dönüşümünü yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme yapılarak zahmetsizce satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız, güncel satınalma fiyatlarımız alım fiyatları sayfasında mevcuttur. 0 555 800 50 55