İşlemci Hurdaları

metal-islemci-hurdalariİşlemci Hurdaları bilgisayarların temel bileşenlerinden biri olan işlemcilerin kullanım dışı kalması ile ortaya çıkan elektronik hurdalarıdır, işlemciler silikon teknolojisinin en üst noktasında yer alan teknoloji harikalarıdır, birkaç santimlik boyutlarına rağmen içerilerinde binlerce elektronik devre elemanı barındıran ve olağanüstü yüksek işlem kabiliyeti sağlayan işlemciler bilgisayarların temel performans unsurudur, bir bilgisayar en çok işlemcisinin hızı kadar yüksek işlem kapasitesine sahiptir.

Günümüzde işlemciler 3 Ghz üzeri saat hızlarına , 4 ve daha fazla çekirdeğe ve 16 mb gibi önbelleklere sahip birer süper işlem cihazları olarak değerlendirilmektedir ve saniyede onbinlerce işlem yapabilecek kapasiteye sahiptirler. Eski nesil işlemciler bile çok yüksek işlev kabiliyetine sahiptir, örnek vermek gerekirse günümüzden 30 yıl kadar önce üretilmiş pentium işlemciler bile 1000 kişinin yapabileceğinden daha fazla dört işlem yapabilecek kadar güçlüdür, fakat günümüzde bu işlemci tarihi bir işlemcidir ve en basit akıllı telefon bile bu işlemciden 10 kat daha yüksek işlem kapasitesine sahiptir.

Gelişen teknoloji , gelişen yazılımlar ve gelişen kullanıcı ihtiyaçları işlemcilere karşı çok acımasızdır, her bir yada iki yılda bir yeni bir işlemci nesli ortaya çıkmaktadır ve ne kadar güçlü olursa olsun bir işlemcinin aktif kullanım ömrü 4 yada 5 yıl ile sınırlıdır ve bu süreden sonra yüksek seviye uygulamaların hiçbirini çalıştırabilecek kapasiteye sahip olmayan eski bir işlemci haline gelir.

İşlemci Hurdaları genel olarak eski nesil işlemcilerdir, gelişen ihtiyaçları karşılayamadığı için kullanım dışı kalan bu işlemciler elektronik atık haline gelirler ve elektronik atık geri dönüşüm tesisleri işlemci hurdaları nı  satın alarak geri kazanımlarını yaparlar. Bu sayede işlemcilerin üretimlerinde kullanılan kıymetli maden ve her çeşit ekonomik değeri olan elementlerin geri dönüşümü yapılmış olmaktadır.

İşlemci hurdaları çok yüksek değerli elektronik atıklardır , bunun sebebi üretimlerinde kullanılan elementler içerisinde altın gümüş paladyum rodyum gibi ender metaller bulunması ve bu metallerin kıymetli madenler olarak endüstri hammaddesi olmalarıdır. Bu sebeple hurda işlemciler çok yüksek değerli elektronik atıklar olarak değerlendirilmektedir, bunun bilincinde hareket eden bilgisayar donanım şirketleri ve geri dönüşüm firmaları ellerinde bulunan hurda işlemcilerin geri dönüşüm yapılması ile ekonomik değer kazandığını bilerek hurda işlemcileri elektronik atık geri dönüşümü tesislerine satarlar ve ek gelir elde etme olanakları olur.

“İşlemci Hurdaları” temel olarak 3 ana sınıfa ayrılmaktadır, bu sınıflandırma fiziki özelliklerine ve kimyasal içeriklerine göre yapılmaktadır ve kolay ayrımı mümkün kılabilecek kadar basit bir biçimde sınıflandırılmaları mümkündür.

Metal işlemci hurdaları günümüze en yakın dönemde üretilen ve halen üretimleri devam eden hurda işlemcilerdir, fiziki özelliklerine bakıldığında üst kısımlarının gri metal bir kaplamaya sahip oldukları kolaylıkla fark edilmektedir. Metal işlemci hurdalarını ayırmanın çok kolay yolu da yeni nesil anakart hurdaları kullanan her bilgisayar üzerinde bulunan işlemciler , metal işlemci hurdaları dır. Ayrıca model listesi verilmesi gerekirse intel pentium 4 ve daha sonra üretilmiş olan tüm işlemciler yani 478 pin , 775 pin , 1156 , 1155 , 1150 ve 1366 pin olan tüm intel işlemciler ve AMD 754 939 940 AM2 AM3 FM ve daha yeni tüm işlemciler metal işlemci hurdalarıdır, hurda metal işlemciler aşağıdaki örnekteki gibi üst kısmında metal kaplama bulunan tüm işlemcilerdir.

Plastik işlemci hurdaları ise metal işlemcilerden daha önce üretilmekte olan masaüstü bilgisayar işlemcileri ve dizüstü bilgisayar işlemcileridir. Üst kısımlarındaki plastik kaplama ve yeşil kahverengi siyah füme renkleri ile kolaylıkla ayırdedilebilirler. Intel Pentium 3 , AMD K6 K7 ailesine mensup tüm işlemciler bu sınıflandırmaya dahil işlemcilerdir. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi plastik üst kaplamaya sahip tüm işlemciler plastik işlemci hurdaları dır.

Seramik işlemci hurdaları en eski ve en yüksek değerli işlemci hurdalarıdır, üretim yapıldıkları dönemlerdeki üretim imkanları , kimya ve metalurji bilimlerinin o dönemdeki seviyesi nin sağlayabildiği imkanlar ile üretilen seramik işlemciler yüksek kıymetli maden içeriği ile çok yüksek geri kazanım değeri sağlayan elektronik atıklardır. Fiziki olarak incelendiklerinde az sayıda kalın sarı bacakları bulunan ve üst kısmı tamamen siyah yada koyu füme seramik kaplamaya sahip olan işlemcilerin tamamı seramik işlemci hurdaları olarak değelendirilmektedir. Intel Pentium ve AMD K5 ailesi ve daha önceki nesil tüm işlemciler seramik işlemci hurdaları olarak değerlendirilmektedir. Aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi üst kısmında seramik kaplama olan tüm işlemciler seramik işlemci hurdalarıdır.

Şirketimiz her çeşit İşlemci Hurdaları, “Metal İşlemci Hurdaları”, “Seramik İşlemci Hurdaları”, “Plastik İşlemci Hurdaları”, Bilgisayar hurdaları , Anakart Hurdaları , Ram hurdaları , Harddisk hurdaları , elektronik kart hurdaları ve cep telefonu hurdaları alımı yapmaktadır, elinizde bulunan tüm toplu elektronik atıkların alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55