Elektronik Kart Hurdaları

elektronik-kart-hurdalariElektronik Kart Hurdaları her çeşit dijital sistem kartlarının hurdalarıdır, kullanım dışı kalan her tür elektronik cihaz hurdası içerisinde bulunan elektronik veri işleme görevini üstlenen devre kartlarının tamamı Elektronik Kart Hurdaları olarak değerlendirilir ve elektronik kart hurdaları elektronik atıklardır, elektronik atık geri dönüşümü tesisleri tarafından satınalınarak geri kazanım yapılırlar, geri dönüşümü yapılan elektronik kartların üretimlerinde kullanılan ağır metaller, kıymetli madenler ve nadir elementlerin geri kazanımı hedeflenir ve bu sayede ekonomik değer kazanmaları sağlanır.

Ayrıca “elektronik kart hurdaları” doğada çözülmesi yüzlerce yıl alacak çevre kirliliğine sebep olacak katı atıklardır, bu sınıflara dahil olan elektronik atıkların doğada çözülmesi hem büyük bir ekonomik kayıp hemde büyük bir ekolojik tehlike olacağı için elektronik ile alakalı tüm üretici , dağıtıcı , servis noktalarının ve kullanıcıların bilinçli davranması çok önemlidir. Elektronik kart hurdaları çöp değildir ve ekonomik değere sahip değerli atıklardır, geri dönüşüm yapılarak hem ekonomik hemde çevresel faydalar sağlayan önemli emtialardır.

Elektronik Kart Hurdaları çok farklı sınıflara ayrılan büyük bir elektronik atık kalemidir, genel olarak kullanıldıkları cihazların isimleri ile anılan elektronik kartlar , uluslararası geri dönüşüm sektörü tesisleri tarafından belirlenmiş standartlara göre ayrıştırılır ve sınıflandırılır. Bu sayede uluslarası transferleri standartlara göre yapılabilir duruma gelir, bu sınıflandırma mantığına göre hareket edilerek toplanan , ayrıştırılan ve sevk edilen elektronik kart hurdaları yurtdışında bulunan elektronik atık geri dönüşüm tesisleri tarafından işlenerek yeniden hammadde haline getirilirler. Bu sayede doğada çözülmesi yüzlerce yıl alabilecek atıklar geri kazanım yapılarak çevresel etkilerinin önüne geçilmiş olmaktadır, ayrıca geri kazanım ile elde edilen elementlerin maliyetleri çok daha düşük olacağı için ekonomik hammadde teminine olanak sağlanmış olacaktır. Ayrıca önemli çevresel faydalarından bir tanesi de doğadan yeniden elde etmek yerine geri kazanım ile sağlanan hammaddelerin üretiminde kullanılacak enerjinin tasarruf edilmesi ile yine dünya üzerinde sınırlı bulunan enerji kaynakları da korunmuş olacaktır.

En çok rastlanılan elektronik kart hurdaları nı kısaca incelersek ;

Bilgisayar Anakart Hurdaları kullanım ömrünü tamamlamış olan masaüstü bilgisayar anakartları , dizüstü bilgisayar anakartları ve sunucu bilgisayar anakartları, bu bilgisayarlar içerisinde bulunan her çeşit eklenti kartları , ekran kartları ses kartları ethernet kartları gibi her çeşit anakart hurdaları karşımıza gelmektedir. Anakart hurdaları geri kazanılabilir element içeriklerine göre 1. sınıf ve 2. sınıf olarak iki temel gruba ayrılmaktadır ve ayrıştırma kolaylığı yaratması açısından eski nesil anakart hurdaları ve yeni nesil anakart hurdaları olmak üzere iki temel sınıfa ayrıştırılmaktadır.

3. sınıf Anakart hurdaları ise her çeşit üst seviye elektronik cihaz içerisinden çıkmakta olan dijital veri işleme kartları nın hurdalarıdır, örnek vermek gerekirse modem hurdaları , uydu alıcı hurdaları , dijital santral hurdaları , cdrom kartı hurdaları gibi her çeşit elektronik veriyi işleme özelliğine sahip cihazların elektronik kartları bu sınıfa dahil edilmektedir.

Elektronik Kart Hurdaları incelendiğinde genellikle kare yada dikdörtgene benzere biçimleri bulunan, kalınlıkları 1 mm ile 5mm arasında değişen kalınlıkları bulunan baskılı devre kartları olduğu görülmektedir, bu devre kartı üstünde arkasında ve iç kısmında katmanlı biçimde veri yolları bulunmaktadır, bu veriyolları elektronik devre bileşenlerinin iletişimini sağlan veri iletim omurgalarıdır , bir yada iki yüzünde genellikle siyah yada yeşil renkli küçüklü büyüklü onlarca yüzlerve hatta kimi devre kartlarında binlerce elektronik devre elemanları , işlemciler , çipler, kontrol devreleri gibi devre elemanları bulunmaktadır.

Elektronik devre kartının kullanıldığı cihaza ve kartın üstlendiği görevin türüne göre farklılıklar gösteren elektronik devre kartları nın üretimlerinde demir bakır aluminyum krom gibi ağır metaller , altın gümüş paladyum rodyum gibi kıymetli madenler ve nadir elementler kullanılamaktadır. Elektronik Kart Hurdaları nın geri kazanım ekonomik değeri kullanılmakta olan ağır metallerin , nadir elementlerin ve kıymetli madenlerin oranı ve miktarı ile belirlenen elektronik atık alım fiyatları üzerinden yapılmaktadır.

Genel olarak elektronik kart hurdası nın ekonomik değeri hakkında fikir sahibi olabilmeniz için kullanıldığı cihazın ne kadar karmaşık bir görevi olduğunu düşünmeniz mantıklı bir yaklaşımdır.

Örnek vermek gerekirse bir akıllı telefon anakartı olan cep telefonu anakart hurdaları nı değerlendirdiğinizde yaklaşık olarak kredi kartı büyüklüğündeki cep telefonu anakartı küçük bir bilgisayar , bir telsiz alıcı verici ve bir kablosuz erişim cihazının neredeyse tüm özelliğini yapabilecek kadar karmaşık bir elektronik sistemdir ve cep telefonu anakart hurdaları bu sebeple çok yüksek kalitede malzemeler ile üretilmiş devre kartlarıdır. Üretimlerinde kullanılan devre elemanları ve veriyollarında belirttiğimiz değerli madenleri içeren alaşımlar kullanıldığı için çok yüksek ekonomik değere sahiptirler.

Başka bir örnek vermek gerekirse bir hesap makinesi nin elektronik devre kartını incelediğinizde neredeyse hiçbir üst seviye devre elemanı içermeyen , sadece tuşların küçük bir hesaplama kontrol devresine bağlandığı veriyolları görülen devre kartlarıdır, neredeyse boyutu cep telefonu ankart hurdaları kadar olan hesap makinesi kartı düşünüldüğünde biri son derece karmaşık elektronik işlevler yaparken diğeri sadece dört işlem yapabilen bir devre kartıdır. Üzerinde neredeyse hiçbir devre elemanı bulunmayan neredeyse çıplak bir devre kartı olan hesap makinesi kontrol kartına karşılık üzerinde yüzlerce komponent ve veriyolu bulunan cep telefonu anakartını karşılıklı olarak değerlendirdiğinizde elektronik kart hurdaları nın geri kazanım değeri kıyaslaması hakkında fikir sahibi olma şansınız daha yüksek olacaktır. İki kartı kıyasladığımızda cep telefonu anakart hurdası nın hesap makinesi anakart hurdasına göre onlarca kat daha değerli olması size de şaşırtıcı gelmeyecektir.

Şirketimiz her çeşit Elektronik Kart Hurdaları , Anakart Hurdaları , Bilgisayar Hurdaları , Ram hurdaları , İşlemci Hurdaları , Notebook hurdaları , Elektronik cihaz hurdaları , Laptop hurdaları , modem hurdaları , Cep telefonu hurdaları alımı yapmaktadır. Elinizde bulunan toplu elektronik atıkların alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55