Harddisk Hurdaları

harddisk-hurdalariHarddisk Hurdaları kullanılmaz hale gelen harddisk sürücülerdir ve elektronik atıklardır. Hurda harddiskler elektronik atık geri kazanımı şirketleri tarafından satınalınarak geri dönüşüm yapılarak ekonomik değer kazanırlar.

Harddisk Hurdaları genel olarak arızalı harddiskler ve kullanılmaz durumda olan harddisklerden oluşmaktadır, harddiskler çok sayıda hareketli parçası bulunan veri saklama üniteleridir ve arıza oranları bilgisayar donanımları arasında en yüksek olan donanım ürünleridir. Arıza sonucu kullanılmaz hale gelen harddisk lere ek olarak yüzey sorunları sebebi ile veri güvenliği sağlayamaması sebebi ile kullanılmaması daha güvenli olan harddiskler de hurda harddisk haline gelirler.

Harddisk sürücüler metal bir gövde içerisinde bulunan manyetik medyalar kullanılarak üretilirler, medya cdlerde olduğu gibi dönerken hareketli okuma kafaları disk üzerindeki veriyi okur ve yazar. Bu hareket olağanüstü yüksek bir hız ile gerçekleşmektedir, genel olarak 7200 ile 15000 devir arasında dakika dönüş hızına sahip harddisk medyaları üzerinde milisaniyeler içerisinde megabyte büyüklüğünde veri okuyabilmektedir, bu olağanüstü yüksek teknoloji ile üretilen harddisk sürücüler çok çeşitli arızalar yaşayabilmektedir.

Harddiskler gelişen teknoloji ile gelişen , hızlanan ve kapasiteleri büyüyen teknoloji ürünleridir ve günümüzde bilgisayarların harddisk sürücüleri 500 Gb ve üzeri kapasitelere çıkmış durumdadır ve SATA3 arabirimli çok yüksek hızlı harddiskler kullanımdadır. Eski nesil arabirime sahip , düşük kapasiteli ve yavaş harddisk sürücüler çalışıyor olsalar dahi kullanım yerleri yoktur ve hurda harddisk olarak değerlendirilmektedir.

Harddisk gövdeleri genellikle aluminyumdan oluşan kapalı hava geçirmez gövdelerdir, aluminyum gövde içerisinde demir krom gibi malzemeler kullanılarak üretilmiştir ve harddisk gövdesi içerisindeki malzemelerin tamamı ağır metallerdir, bu sebeple harddisk gövdeleri geleneksel metal hurdaları olarak değerlendirilmektedir ve ekonomik değerleri diğer elektronik atıklar gibi yüksek değildir, bunun sebebi geri kazanılabilir elementlerin yalnızca ağır metaller olması ve ekonomik değerlerinin kıymetli madenler gibi yüksek olmamasıdır.

Harddisk hurdaları nın elektronik atık olarak kabul edilmesini sağlayan şey üzerlerinde bulunan harddisk kontrol kartı hurdalarıdır, yüksek seviye elektronik kart hurdası sınıflandırmasına dahil olan çok yüksek ekonomik değerli elektronik kart hurdası olan harddisk kartları “harddisk hurdaları” nın ekonomik değerinin geleneksel metal hurdaları na göre daha yüksek olmasına olanak sağlamaktadır. Yinede hurda harddisklerin değeri diğer elektronik atıklar olan anakart hurdaları , ram yada işlemci hurdaları kadar yüksek değildir bunun sebebi elektronik kart hurdası sınıflandırmasına dahil olan harddisk kartları nın ağırlık oranı harddisk hurdası nın genel ağırlığına göre en çok %5 kadar bir kısmını karşılamasıdır. Yani harddisk hurdaları %95 oranında aluminyum krom gibi ağır metallerden oluşurken yalnızca %5 lik küçük bir kısmı elektronik kart hurdası sınıflandırmasına dahil olan bir elektronik atıktır.

Harddisk hurdaları çok yüksek oranda ağır metal içeriği yüzünden yüksek değerli elektronik atıklar olarak kabul edilmez ama yine de değerli elektronik atıklar olarak değerlendirilirler, Harddisk hurdaları nı geleneksel metal hurdası olarak değerlendirmek makul bir yaklaşım değildir çünki elektronik atık geri dönüşümü şirketleri harddisk hurdaları nı elektronik atık geri kazanım sistemeleri kullanarak daha verimli biçimde geri dönüşüm yaptıkları için geleneksel metal hurda geri dönüşümüne göre en az %30 daha yüksek değerli hale getirirler. Bu sebeple elinizde bulunan harddisk hurdaları nı elektronik atık geri dönüşümü tesislerine satmayı tercih ediniz.

Hurda harddisklerin satışı ile bilgisayar donanım servis şirketleri , laptop servisleri ve geleneksel hurda şirketleri memnun olacakları bir ek gelir fırsatı yakalayabilirler.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar harddisk hurdası  , “notebook harddisk hurdalar” , sunucu harddisk hurdaları , kamera sistemi harddisk hurdaları , bilgisayar hurdaları , anakart işlemci ram hurdaları , notebook hurdaları , elektronik kart hurdası ve cep telefonu hurdaları nın alımını ve geri dönüşümünü yapmaktadır. Elinizde bulunan her çeşit toplu elektronik atığın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55