Ram Hurdaları

ram-hurdalariRam Hurdaları bilgisayarların temel hafıza birimleri olan ram bellek modüllerinin hurdaları dır. Bilgisayarlar çalışmaları esnasında işlemekte oldukları verilerin tamamını ram isimli bellekte saklarlar, ram olmadan bilgisayar hiçbir şekilde işlev göremez ve her bilgisayar üzerinde en az bir adet ram modülü bulunur. Ram ın görevi çalışmakta olan tüm programları ve programların işlemekte olduğu verileri saklamak ve işlemcinin kullanımına sunmaktır. Bilgisayarlar her açıldığında işletim sistemi dahil tüm çalışan programları ram a yükler ve çalışmakta olan programlar içerisindeki veriler ram üzerinde tutulur. Ram verillerin bekletildiği okunduğu ve değiştirilebildiği elektronik bilgi deposu olarak değerlendirilebilir.

Ram çok hızlı bir bilgi saklama ünitesidir. Bilgisayar içerisinde bilgi saklama özelliğine sahip başka parçalar da vardır , harddisk kalıcı veri deposu olarak tüm kullanıcı verileri işletim sistemi ve programları depo eder fakat ram a göre çok yavaştır bu sebeple işletim sistemi ve programlar ram a yüklenerek çalıştırılır ve bu sayede bilgisayar çok hızlı veri işleme özelliğine sahip olabilir, Aynı şekilde cd yazıcı ve dvd yazıcı da veri kaydedebilen parçalardır fakat hızları çok düşüktür ve medyalar belirli bir yazma okuma ömrüne sahip oldukları için optik okuyucular ram olarak değerlendirilemez. Ram bellek modülleri harddisklere göre yaklaşık 100 kez, optik okuyuculara göre en az 1000 kez daha hızlıdır bu sebeple çok hızlı veri işleme ve akıcı bir kullanım için çalışmakta olan tüm uygulamalar ve işlenen bilgiler ram üzerinde tutulmaktadır.

Ram modülleri küçük elektronik kartlardır ve anakart üzerindeki ram slotlarına bağlanarak çalışırlar. Çeşitleri masaüstü bilgisayar ram bellekleri , sunucu ram bellekleri ve notebook ram bellekleri olarak temel üç sınıf olarak değerlendirilir. Bilgisayarların gelişen teknolojilerine göre farklı standart hız ve kapasitede ram modülleri bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan bilgisayarların tamamı DDR3 ve daha yeni nesil ram modülleri kullanmaktadır ve günümüzde en düşük ram miktarı 4 Gb olarak değerlendirilmektedir. Daha düşük ram genel olarak kullanıcıların temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacağı için tercih edilmez ve üst seviye uygulama kullanıcıları , performans kullanıcıları ve oyun meraklıları 8 Gb 16 Gb gibi hafızalar kullanmaktadır.

Gigabyte 1 Milyar byte anlamına gelmektedir, 1 Gigabyte veri çok büyük bir veridir ama günümüzdeki bilgisayarlar çok yüksek miktarda veriyi işleyebildikleri için birkaç gb sadece işletim sistemleri tarafından bile gereksinim duyulan minimum miktar olarak görülmektedir. Örnek vermek gerekirse en temel işletim sistemi bile 1 gb civarında ram ihtiyacı yaratmaktadır ve en basit internet tarayıcısı bile 100 mb civarı hafıza kullanmaktadır. Verinin büyüklüğünü tahmin edebilmeniz adına 1 Gb veri yaklaşık olarak 100.000 sayfada fazla sayfa metin olarak düşünülebilir.

Ram Hurdaları kullanım dışı kalan ram modülleridir, bunlar arızalı ram modülleri ve kullanım dışı kalan ramlar olarak değerlendirilebilir. Ram bellek modülleri diğer bütün parçalar gibi arızalanabilir ve bozuk ram bilgisayarın çalışmasına engel olabilir. Yeni bir ram modülü takılarak bilgisayar çalışmasını sürdürebilir ve eski arızalı ram ram hurdası olarak geri kazanım için bir girdi haline gelir. İşlevsiz kalan ramlar da ram hurdası haline gelirler, düşük kapasiteli , yavaş ve eski teknoloji ve standartlara sahip ram bellekler çalışıyor olsalar da hurda ram haline gelirler çünki kullanım yerleri yoktur.

Eski nesil teknolojiler olan RD ram , SD ram , Edo ram , DDR1 Ram , DDr2 Ram ve 1 gb altındaki her çeşit ram modülü çalışıyor olsa da hiçbir kullanım yeri yoktur. Hatta günümüzde çoğu markanın 2 Gb altındaki modülleri şuanda satışta bile yoktur. Bu sebeple eski standartlara sahip , yavaş ve düşük kapasiteli tüm ram modülleri çalışıyor olsalar da “Ram Hurdaları” olarak elektronik atık geri kazanımı yapılan emtialar haline gelirler.

Ayrıca hurdaya ayrılan bilgisayarların neredeyse tamamı güncelliğini yitirmiş bilgisayarlardır ve bu bilgisayarların tüm parçaları da elektronik atık kabul edilirler, hurdaya ayrılan bilgisayarların içerisinde bulunan ram bellek modülleri de ram hurdası olarak değerlendirilir ve geri dönüşümü yapılır.

Ram Hurdaları yüksek değerli elektronik atıklardır ve üretimlerinde kullanılan kıymetli madenler ve nadir elementlerin geri kazanımı değerlerinin yüksek olmaları sebebi ile çok yüksek değerli elektronik atıklar olarak değerlendirilirler. Özellikle sarı tırnaklı ram modüllerinin değerleri neredeyse plastik işlemci hurdaları kadar yüksektir, gri tırnaklı ram modülleri de metal işlemci hurdaları seviyesinde ekonomik değere sahiptirler.

Şirketimiz her çeşit Ram Hurdaları alımı yapmaktadır, bilgisayar donanım servis şirketleri , notebook servisleri ve geleneksel hurda şirketlerine tavsiyemiz ram hurdaları nın yüksek ekonomik değerlerinin bilincinde olmalarıdır, bu sayede yüksek ekonomik fayda sağlayabilecek yüksek değerli elektronik hurdaları nı basit katı atıklar olarak görmezler ve bölgelerinde faaliyeti olan elektronik atık geri dönüşümü tesislerine atıklarını satarak memnun olacakları bir ek gelir kazanma şansı yakalayabilirler.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik atık alımı yapmaktadır, elinizde bulunan bilgisayar hurdaları , hurda anakart, işlemci hurdaları , Ram Hurdaları, harddisk hurdaları , cdrom hurdaları , power supply hurdaları , ekran kartı hurdaları, notebook hurdaları , sunucu hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi her çeşit elektronik atığınızın toplu ve en yüksek değerden alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55