Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları İşlemci Hurdaları

Bacaksız İşlemci Hurdaları

Bacaksız İşlemci Hurdaları ifadesi bacakları bulunmayan işlemci hurdaları anlamına gelmektedir. Buradan anlaşıldığı gibi bacaksız işlemciler olduğu gibi bacaklı işlemciler de bulunduğudur. Bu iki mimari işlemci üreticilerinin dizaynlarına göre şekillenmektedir. İşlemciler ya bacaklı yada bacaksız olurlar ve bu durum işlemcinin marka ve ailesine göre üreticinin belirlediği bir fiziki özelliktir.

Çok çok eski işlemciler yani 8086 ailesi ve 4004 ve önceki işlemci gruplarında işlemciler bacaksız olarak üretilmişlerdi ve çok farklı fiziki yapıları vardı fakat 286 386 ve 486 aileleri döneminde tüm üreticiler kendi aralarında standartlara uygukları için işlemciler ağırlıklı olarak bacaklı işlemcilerdi, daha sonraki dönemde işlemci üreticileri yine bacaklı işlemciler üretti fakat LGA işlemci mimarisi çift çekirdekli işlemcilerin çıkması ile beraber gündeme geldi ve PGA yani bacaklı işlemci teknolisine bir alternatif olarak kullanıldı.

Bacaksız işlemcilerin en büyük avantajı bacaklarının olmaması ve montajlarının çok daha basit olmasıdır ve bacaklarının yamulma ihtimalinin önüne geçilmiş olmasıdır. Bacaklı işlemcilerin kayda değer bir avantajı yoktur.

Bacaksız İşlemci Hurdaları günümüze daha yakın zamanda kullanıldıkları için elektronik atık geri dönüşüm değerleri bacaklı işlemci hurdalarına göre daha düşüktür bu sebeple işlemci hurdalarının sınıflandırılmasını bilmek çok daha faydalıdır.

Kısaca bahsetmek gerekirse en değerli ve en eski işlemci hurdaları sarı göbekli seramik işlemci hurdalarıdır, daha sonra seramik işlemci hurdaları karşımıza gelmektedir, bu işlemcileri fiber yani plastik işlemci hurdaları takip eder ve günümüzde de kullanımı ve üretimi sürmekte olan metal işlemci hurdaları ile sınıflandırma tamalanmış olur. En eski ve seramik işlemciler daha değerliyken günümüze yaklaşınca metal işlemciler daha değersiz olmuştur.

İşlemcilerin bu değer değersizlik mantığı hem ilk satınalma değeri hemde geri dönüşüm değeri olarak değerlendirilmelidir, bundan 40 sene önce bir işlemci 1000$ ve üstü değerdeyken günümüzde o işlemciden 100 kat daha hızlı bir işlemciyi onda biri fiyatına alabiliyor durumayız, bu fiyat değişiminin temel sebebi artan kullanım yoğunluğuna ek olarak çok daha basit madenlerden üretim yapılabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. 40 sene önce iletkenler ve silikon teknolojisi bu kadar ileri seviyede olmadığı için her çeşit elektroniğin üretiminde daha yüksek oranda nadir metal ve kıymetli maden kullanımı yapılıyordu. Günümüze yaklaştıkça üretim sayılarının milyonlara çıkması ve maliyetlerin düşürülmesi hedefi ile alternatif madenler kullanılarak daha ekonomik biçimde işlemci üretimi mümkün olmuştur. Daha ekonomik element ve alaşımlar ile üretilen işlemciler de hurdaya ayrıldıklarında daha düşük ekonomik değer sunabilmektedir.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik atık alımı yapmaktadır ve her çeşit işlemci hurdası , Bacaksız İşlemci Hurdaları , bacaklı işlemci hurdaları , bilgisayar hurdaları , anakart hurdası , cep telefonu hurdaları , bilgi işlem hurdaları ve her çeşit toplu elektronik atık alımı yapıyoruz. Lütfen toplu elektronik atıkların en yüksek fiyat ve peşin ödeme ile satınalınması için bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55