Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları

Bilgi İşlem Hurdaları

Bilgi İşlem Hurdaları genel olarak kurumsal işletmelerin , kamu kurumlarının , eğitim kurumları , sağlık kurumları gibi ofis çalışanlarının çok sayıda bulunduğu ve yapılan işler dolayısı ile bilgi işlem ürünlerinin yoğun biçimde kullanıldığı noktalarda bulunan ve bu kurumların ömrünü tamamlamış ürünlerinin tanımı olarak karşımıza gelmektedir.

Bilgi İşlem tanımı genel olarak tüm bilişim sistemlerini ve bunu oluşturan donanım ve yazılımları ve bunların yönetimini kapsayan bir iş koludur ve kullanılan donanımların tamamı elektronik cihazlardır, ömrünü tamamlayan bilgi işlem donanımları Bilgi İşlem Hurdaları olarak elektronik atık sınıfındadır ve geri dönüşüm yapılarak ekonomik değer kazanırlar.

En yaygın olarak karşımıza gelmekte olan bilgi işlem hurdaları incelendiğinde;

Bilgisaya Hurdaları ofis kullanımında masaüstü bilgisayar olarak kullanılan kişisel bilgisayarlardır ve bir bilgisayar kasası , monitörü ve çevre birimlerinden oluşan bilgisayar hurdaları kullanım ömrünü tamamlamış bilgisayarlardır.

Bilgisayarların kullanım ömrünü tamamlaması genel olarak kullanım ihtiyacını karşılayamayacak kadar düşük performans sağlayabilmesi veya arızalanması sonucunda olmaktadır. Yeni çıkan işletim sistemleri ve kullanıcı uygulamaları gittikçe daha yüksek işlem gücü ve donanım gerektirmektedir, sahip olunan bilgisayarlar belirli bir süre sonra gereklilikleri karşılayamadığı için yenilenmek durumunda kalır ve bu perfromansı yani donanımları yetersiz olan bilgisayarlar bilgisayar hurdaları olarak Bilgi İşlem Hurdaları arasındaki yerini alır.

Aynı şekilde düşük performans sağlayan bilgisayarlara ek olarak arızalanan bilgisayarlar da geri dönüşüm yapılmak üzere bilgisayar hurdası olarak değerlendirilmektedir çünki güncelliğini yitirmiş olan arızalı bir bilgisayarı tamir ederek yeniden kullanmak için gerekli donanım ve servis hizmetleri masrafları yerine bilgisayarların yenilenmesi genellikle daha makul bir çözüm olarak gelmektedir.

Sunucu Hurdaları Kurumsal işletmelerde genel olarak sunucu ve istemci mimarisi ile çalışan yazılımlar kullanılmaktadır. Kişisel bilgisayarlar bu sunuculara bağlanarak yazılım ve altyapı hizmetleri almakta olup sunucular da bilgisayarlar gibi belirli bir kullanım ömrüne sahip olmaktadır.

Kullanılan yazılımların yenilenmesi veya genişletilmesi sonucunda sunucuların performansı yetersiz gelebilmektedir ve yetersiz sunucular da bilgisayar hurdaları gibi sunucu hurdaları olmaktadır ve bunlar da Bilgi İşlem Hurdaları arasında yer almaktadır.

Network Cihazı Hurdaları bilgisayar ağlarının kurulması ve genişletilmesinde kullanılan her çeşit network ürünü ağ cihazı olarak değerlendirilir ve günümüzde gigabit networkler kullanılmaktadır, eski nesil fast ethernet sınıfı network cihazlarının tamamı yenilenmektedir ve bu cihazların tamamı da Bilgi İşlem Hurdaları olarak karşımıza gelmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz bilgisayar sunucu ve ağ ürünlerine ek olarak çevre birimi hurdaları , yazıcı hurdaları , taşınabilir bilgisayar hurdaları da Bilgi İşlem Hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Şirketimiz her çeşit Bilgi İşlem Hurdaları , bilgisayar , sunucu , laptop , tablet hurdaları , elektronik hurdaları , elektronik kart hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi her çeşit toplu elektronik atığın alımını ve çevreci tesislerde geri dönüşümünü yaparak ekonomik değer kazanmasını sağlamaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın en iyi fiyat teklifleri sunularak peşin ödeme yapılarak alınması için lütfen bizi arayararak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55