Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları Harddisk Hurdaları İşlemci Hurdaları

Bilgisayar Kasası Hurdaları

Bilgisayar Kasası Hurdaları hurdaya ayrılmış masaüstü bilgisayarların kasaları anlamına gelmektedir ve elektronik atıklardır. Bilgisayar Kasası Hurdaları masaüstü bilgisayarların temel donanımları olan anakart , işlemci , ram , harddisk , ekran kartı , ethernet kartı , ses kartı , modem , cdrom ve güç kaynağı gibi parçalarına ev sahipliği yapan ve elektrik enerjisi ihtiyacını sağlayan taşıyıcı gövdedir.

Masaüstü bilgisayar kasaları genel olarka dikdörtgenler prizması şeklinde 50 cm 50 cm 20 cm civarı boyutlarda elektronik cihazlardır ve dış kısımları boya ile kaplanmış demir ve plastik sınıfı malzemelerden yapılmaktadır. Genel olarak Bilgisayar Kasası Hurdaları boş bilgisayar kasaları düşünüldüğünde 3. sınıf demir hurdası sınıflandırmasına girebilecek sınıfta metal hurdaları olarak değerlendirilir ve plastik aksamların tamamı fire olarak değerlendirilmelidir.

Daha derinlemesine incelendiğinde boş bilgisayar kasa hurdalarının genel olarak 4 kg ile 10 kg ağırlığında ve 2mm den ince boyanmış ve bazen galvanizli demir saçların kesilip bükülmesinden yapıldığı gözlemlenir ve bu kasa hurdaları metal hurdası sınıflandırmasında en çok 3. sınıf demir hurdası değeri ile alım satım yapılabilen klasik hurdalar arasında yer alır.

Bilgisayar Kasası Hurdaları nın ekonomik değerini oluşturan ve memnun edici parasal değeri olan kısımları ise içerisinde yer almakta olan anakart hurdaları , işlemci hurdaları , harddisk hurdaları , eklenti kartı hurdaları , cdrom hurdaları ve güç kaynağı hurdalarıdır. Metal gövde nin ağırlığı düşünüldüğünde yukarıda bahsettiğimiz elektronik atık sınıflandırmasına giren elektronik hurdalarının toplam ağırlıkları ise 1 kg ile 3 kg arasında değişmektedir. Yani 7 – 20 kg arası ağırlığa sahip masaüstü bilgisayar kasası hurdaları detaylı incelendiğinde içerisinde 1 – 3 kg arasında elektronik atık ve kalan kısım da demir hurdası olarak değerlendirilmelidir.

Bilgisayar Kasası Hurdaları içerisinde yer alan en değerli bileşenler ram hurdaları ve işlemci hurdalarıdır, yüksek ekonomik değere sahip olmalarının sebebi hurda ram ve hurda işlemci içeriğindeki elementler arasında nadir metaller olan altın gümüş ve paladyum elementlerinin üretim esnasında kullanılan alaşımlar içerisinde yer alıyor olmasından kaynaklanmaktaıdr. Elektronik bileşenlerin üretimi ve iletim noktalarının üretiminde kıymetli madenler kullanılan metal sınıfı alaşımlara eser miktarda katılmaktadır ve bu sayede bu tip hurdaların ekonomik değerleri son derece yüksek değerlere çıkmaktadır.

Yine yüksek değerli olan diğer elektronik hurdalar ise anakart hurdası , harddisk hurdası ve eklenti kartı hurdalarıdır, içerisnde yer alan cdrom hurdası ve güç kaynağı hurdası ise değer bakımından yine demir hurdasına göre daha yüksek değere sahip olmak ile beraber elektronik atıklar arasında en düşük değere sahip elektronik atık olarak gözlemlenmektedir.

Hurda Bilgisayar Kasaları artık kullanılmaz duruma gelen bilgisayarlardır, bilgisayarların kullanılmaz duruma gelmesi birçok sebep ile olabilmektedir. En yaygın durum bilgisayarın arızalanması ve tamir edilmemesidir. Bilgisayarlar elektronik bileşenlerden oluşur ve bu bileşenler her elektrik elektronik cihaz gibi belirli bir çalışma ömrüne sahiptir, kimi bilgisayar 10 sene hiçbir arıza yapmadan kusursuz çalışırken bazı bilgisayarlar ise birkaç yıl içerisinde bozulabilmektedir. Bilgisayarlar içerisindeki herhangi bir parçanın bozulması bilgisayarı çalışmaz hale getirir ve bu parçanın değiştirilmesi ile yeniden kullanımına devam edilebilir.

Bu tamir işleminin yani parça değişikliğinin yapılmamasının birden çok sebebi olabilir ve ağırlıklı olarak maliyetinin yüksek olması , parçanın bulunamaması ve bilgisayarı tamir edilmesi halinde çıkacak masraf düşünülerek bilgisayarın yenilenmesine karar verilmesi olarak değerlendirilebilir.

Bir başka durum ise bilgisayarın arızalanmaması ile de bilgisayar hurdası haline gelmesi sonucunun oluşmasını sağlayabilir. Bu durum ise gelişen ihtiyaçlar sonucunda bilgisayarın özelliklerinin yetersiz gelmesi sonucunda değiştirilme zorunluluğunun ortaya çıkmasıdır. Yani bilgisayarlar sürekli gelişen cihazlardır ve alındıktan sonra performansı yeni uygulamaları çalıştırmaya yetmeyen bilgisayarların hızlarının artırılma ihtimali yoktur, çeşitli donanımlarının kapasitesinin artırılması mümkün olsa da genel bilgisayar performansı birkaç yıl içerisinde yetersiz gelir ve bu bilgisayar çalışır durumda olsa dahi kullanım dışı kalabilir ve kullanım dışı kalan tüm bilgisayarlar hurda bilgisayar haline gelirier, masaüstü bilgisayarlar da hurdaya ayrıldıklarında kasaları bilgisayar kasası hurdası olarak elektronik atık olurlar.

Ayrı bir durum da bilgisayar mimarisinin değişmesi veya bilgisayarın bağlı olduğu iş sisteminin işlevsiz kalmasıdır, örneğin bir şirket evden çalışmaya geçip tüm çalışanlarına laptop bilgisayar dağıttıktan sonra masaüstü bilgisayarları kullanım dışı kalır ve bilgisayar hurdaları olurlar. Yine aynı şekilde bir işletmede bir sistem için kullanılan bilgisayar yeni bir sistem alındıktan sonra işlevsiz kalıp bilgisayar hurdası olabilir.

Şirketimiz her çeşit hurda bilgisayar , anakart hurdası , elektronik kart hurdası , Bilgisayar Kasası Hurdaları , laptop hurdaları , sunucu hurdaları , ağ cihazı hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır. Çevre bilinci ile geri dönüşümlerini yaparak ekonomik değer kazandırmaktadır ve tüm alımlarda piyasa şartlarına göre en yüksek fiyatları sağlamaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın zahmetsizce satın alınması ve nakit ödeme yapılması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55