Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Çin Anakartı Hurdaları Soket Türleri

Çin Anakartı Hurdaları Soket Türleri tanımı 2. sınıf anakart hurdaları olan çin anakart hurdaları adı ile piyasada bilinen masaüstü bilgisayar anakart hurdaları nın hangi soket türlerini tanımladığını sizlere anlatmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi masaüstü bilgisayar anakart hurdaları eski nesil anakart hurdaları ve yeni nesil anakart hurdaları olarak iki ayrı sınıfa ayrılmaktadır ve bu sınıflandırma fiziken yapılırken anakart hurdası nın sahip olduğu işlemci soketi türüne bakılmaktadır.

Intel pentium 4 ailesinin ilk üyelerinin soket türü socket 423 dür, PGA türünde bir soket olan 423 soketler masaüstü bilgisayar anakartlarında kullanılmış durumdadır. Yine pentium 4 ailesinin daha yeni nesli olan 478 pin işlemciler de PGA 478 soket kullanırlar. Bu PGA ailesinin en büyük tehlikesi işlemci pinlerinin daha eski soket yapılarındaki gibi işlemciden dışarıya çıkan iğne gibi bacaklar olmasından kaynaklanmaktadır. Daha eski nesil işlemcilerde daha az sayıda ve daha kalın bacak kullanıldığı için yamulma kırılma daha az olurken , pentium 4 ailesi işlemcilerin bacakları çok kısa ve çok ince oldukları için montaj hatalarında bozulma çok fazla olur ve hurda işlemci haline gelirler.

Pentium 4 ailesi 423 ve 478 pinden sonra LGA soket formuna geçiş yapar ve 775 LGA soket kullanıma başlanır, bu noktadan itibaren işlemciler üzerindeki bacaklar tarih olur ve intel işlemciler bacaksız bir formda üretilmeye başlanırlar. LGA 775 ailesi Core2 Core2 quad ailesine kadar tüm çift ve dört çekirdekli işlemcileri bünyesinde barındırır ve daha sonraki nesil olan Core I ailesi sahneye çıkar.

Core I ailesi gene LGA formunda bir soket yapısına sahiptir ve sırası ile 1156 2011 1366 1155 1150 1151 2066 1200 ve 1700 pinli soketler halen günümüzde de kullanıma devam etmektedir.

AMD işlemcilerde ise halen PGA soket tipi kullanılmakta olup sırası ile 462 , 939 , 940 , am2 , F , FM , FM2 , AM3 ve AM4 soketler kullanılmaktadır. Bu soket yapısından AM3 ve AM4 soketler halen günümüzde de kullanıma devam etmektedir.

Yukarıda behsettiğimiz tüm soketler Çin anakart hurdası olarak adlandırılan yeni nesil anakart hurdaları na ait olan işlemci soketlerini belirlemektedir, Yani yukarda bahsi geçen Intel Pentium 4 ve Amd Athlon ailesi dahil olmak üzere daha sonraki dönemde üretilen tüm anakartlar yeni nesil anakart hurdaları yani çin kartı hurdaları olarak değerlendirilmektedir. Intel pentium 3 ve Amd Athlon ailesi ve daha önceki tüm nesil işlemciler de eski nesil anakart hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Şirketimiz her çeşit anakart hurdaları , yeni nesil anakart hurdaları , eski nesil anakart hurdaları , monitör hurdaları , laptop hurdaları , sunucu hurdaları elektronik kart hurdaları , trafo kartı hurdaları , her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme ve güncel fiyatlar ile alımı için lütfen arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55