Monitör Hurdaları

CRT Monitör Hurdası

CRT Monitör Hurdası eski tip tüplü televizyonlara benzeyen ve katod ışın tüpü teknolojisi kullanarak görüntüleme için kullanılan CRT monitörlerin hurdalarıdır. Günümüzde üretimi yapılmayan ve bazı ülkelere sokulması bile yasak olan CRT monitörler dönemin önemli donanımları arasında yer alıyor olsa da çok büyük olumsuzluklar taşımaları sebebi ile plazma lcd ve led teknolojilerinin gelişmesi ile kullanım dışı kalmış durumdadır.

CRT tüplü monitörler görüntüyü bir katod ışın tüpünde oluştururlar ve televizyonlar ile aynı mantıkta ışını ekranın ön yüzündeki alana yönlendirirler buradaki ışık aktif kaplama üzerinde görüntü oluşur ve kullanıncının görüntüyü görmesi sağlanır.

Teknolojisi yaklaşık 60 yıllık olan bu monitörler son 45 50 yıl içerisinde bilgisayarların gelişimi ile milyarlarca adet olarak üretilmiştir ve günümüzde üretimi yapılmayan bu monitörlerin büyük bölümü geri dönüşüm yapılmıştır, fakat halen ömrünü tamamlamamış ve kullanımda olan düşük bir miktar ve ömrünü tamamlamış fakat depolarda beklemekte olan milyonlarca adet CRT monitör geri dönüşüm yapılmayı beklemektedir.

CRT monitörler içerdikleri fosfor ve kurşun gibi tehlikeli ve zararlı elementler sebebi ile özel geri dönüşüm ve bertaraf kurallarına sahiptir ve geleneksel geri dönüşüm mantığı ile geri dönüşümleri yapılmamaktadır. Bu sebeple lisanslı CRT geri dönüşüm tesisleri tarafından geri dönüşüm yapılmaktadır.

CRT monitörlerin günümüzdeki teknolojilere göre hiçbir avantajı yoktur ama dezavantajları sebebi ile kullanımlarının son bulduğu düşünüldüğünde artık kullanılmamaları son derece makul gelmektedir.

CRT monitörler yüksek enerji tüketimleri , yüksek radyasyon yayılımı , yüksek manyetik alan yayılımı , tehlikeli kimyasallar içermeleri , çözünülürlüklerinin ve yenileme hızlarının düşük olması ve büyük fiziki yer kaplamaları sebebi ile kullanımları son bulmuştur.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları, monitör hurdaları , CRT Monitör Hurdası , laptop hurdaları , harddisk hurdaları , modem hurdaları , server hurdaları , bilgi işlem hurdaları gibi her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır, elinizde bulunan tüm toplu elektronik atıkların güncel fiyatlar ve peşin ödeme ile alınması için bizi arayarak fiyat teklifi alınız