Genel

E-Atık Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

E-Atık Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır? E-atık geri dönüşümü, geleneksel atık geri dönüşümünden çok daha karmaşıktır. Elektronik atık geri dönüşüm sürecinin fiziki ayrıştırmadır. E-atıklar toplanıp geri dönüşüm tesislerine gönderildikten sonra, insan gücü veya mekanik sistemler ile elektronik atıklar kendi türleri ile beraber sınıflandırılırlar.

Bu aşamada yeniden kullanım prensipleri de devreye girebilir, elektronik atık olarak ayrıştırılmış olan bazı elektronik cihazların cihaz olarak yada belirli bir kısmının tekrar kullanılabilirliği konusunda incelemeler yapılabilir. Bu sayede halen bir kullanım alanı olabilecek ekipmanlar tekrar kullanım hayatına tamamen yada kısmen devam edebilir.

Örneğin bir masaüstü bilgisayar arızalı ama kullanılan monitör sağlam ise monitör tekrar kullanıma sunularak atığa dönüşmesi önlenebilir yada tekrar ekonomik değer kazanabilir. Bu sayede halen ekonomik değeri olan bir elektronik olarak kullanımı sayesinde yeni bir cihaz alımının önüne geçilir hemde dünyada kirletici olarak bulunabilecek yada geri dönüşüm girdisi olacak bir atık tekrar kullanımda kalmış olur.

Bu durumun birden çok faydası vardır , yeni bir cihaz alarak ekonomiyi terk edecek olan para yararlı bir ekonomik faydaya dönüşmüş olur ve son derece önemli çevresel fayda sağlanmış olur çünki o bir atık değildir ve kullanıma devam eden bir elektroniktir.

Tekrar kullanım imkanı olmayan tüm elektronikler için artık yaşam döngüsünün son aşaması gelmiştir, yolun sonu elektronik atık geri dönüşüm proseslerinde ilerlemektedir. Bu aşamada fiziki ayrıştırma daha ileri safhalara geçer ve tüm elektronik cihazlar manuel yada cihaz yardımı ile ayrıştırılamayacak en küçük donanımlarına kadar fiziki olarak ayrıştırılır ve çıkan netice donanımlar sınıflandırılır.

Bu aşama sonunda genel olarak plastik atıklar , kendi arasında element türüne göre metal sınıfı atıklar , manuel yada kırıcı ile birbirinden ayrıştırılamayan bütünleşmiş element grupları , alaşımlar ayrı ayrı sınıflandırılır ve esas hedef olan elektronik atıklar kendi sınıfları ile başbaşa kalmış olur.

Tüm bu sınıflandırmalar kendi türlerine özgü geri dönüşüm işlemlerine katılırlar ve plastik geri dönüşümü prosesleri neticesinde plastik hammaddeler , metal sınıfı elementlerin geri dönüşümü ile saf metal sınıfı elementler ve elektronik atıkların geri dönüşümü ile metal sınıfı elementler ve nadir metallerin geri dönüşümleri tamamlanmış olur.

Bu yazımızda E-Atık Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır? sorusunun yanıtını kısaca izah etmeye gayret ettik.