Anakart Hurdaları Elektronik Hurdaları

Elektronik Kart Geri Dönüşümü Nedir

Elektronik Kart Geri Dönüşümü elektronik görevleri yerine getirmesi için tasarlanan eletronik kartların geri dönüşüm yapılarak yeniden hammadde haline getirilmesi ve yeniden endüstriyel girdi olarak kullanılarak ekonomiye kazandırılması süreçlerinin tamamının genellenmiş adıdır.

Elektronik Kart Geri Dönüşümü ömrünü tamamlamış olan elektronik kartların geri dönüşümünün yapılması işlemlerini kapsamaktadır, bu işlemler elektronik atıkların toplanması , elektronik atıkların geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması , elektronik atıkların sınıflandırılması , elektronik atıkların hazırlanması , elektronik atıkların taşınması ve elektronik atıkların geri dönüşümlerinin yapılması adımlarından oluşmaktadır.

Elektronik Kart Geri Dönüşümü prosedürlerinin ilk adımı elektronik atıkların toplanması adımıdır, bu adımda atıklar oluştukları noktada veya ilgili kamu otoritesi tarafından belirli bir noktada toplanarak saklamaya uygun koşullarda biriktirilir. Bu koşullar genel olarak toprak ile teması kesilmiş ve doğa koşullarından korundukları , herhangi bir yangın sel baskını vb tehtid ile karşılaşmadıkları bir alanda elektronik atıkların biriktirilmesi olarak düşünülebilir. Bu duruma iki genel örnek vermek gerekirse bir şirketin kullanım dışı kalan bilgisayar ve IT donanımlarını bir oda içerisinde muhafaza etmesi , bir fabrikanın her çeşit elektronik atığını bir depo alanında biriktirmesi veya bir belediyenin çöp ayrıştırma tesisinde ayrıştırarak biriktirdiği elektronik atıkları uygun bir alanda depolaması olarak değerlendirilebilir.

Elektronik Kart Geri Dönüşümü yapılması amacıyla toplanan elektronik atıklar sonraki adımda bölgede faaliyet gösteren lisanslı bir elektronik atık geri dönüşümü tesisine ulaştırılır, genellikle bu aşamada elektronik atık geri dönüşümü tesisi atık sınıflarına , miktarlarına göre bir ücret ödeyerek satınalma yapar ve atıkları kendi tesis sahasına taşır. Bu aşamadan sonra sınıflandırma aşamasına geçilir ve elektronik atıklar Elektronik Kart Geri Dönüşümü dünya standartlarına göre sınıflandırılır. Bu aşamada elektronik hurdalar kendileri ile aynı prosedürler ile geri dönüşüm yapılacak elektronik atıklar ile birlikte depolanır ve hazırlanırlar. Bu aşamada her elektronik atık aynı geri dönüşüm prosedürüne sahip olmadığı için bir sonraki taşınma ve geri dönüşüm prosedürüne olanak sağlayacak işlemler yapılmaktdır. Örneğin çıplak durumdaki elektronik kartlar kendine benzer sınıflar ile beraber depolanırken, üzerinde pil taşıyan elektronik cihazların pilleri sökülmek zorundadır, belirli metal sınıflarına ait parçaları bulunan veya plastik parçalar içeren elektronik ekipmanlar üzerinden bu metal ve plastik parçalar sökülür, örneğin bir masaüstü bilgisayar onu oluşturan donanımlara ayrılırlar, metal ve plastik sınıfı atıklar kendi atık yönergelerine göre işlenirler. Ayırma sınıflama ve hazırlama işlemleri sonucunda metaller plastikler diğer türler ve elektronik hurdalar birbirinden ayrıştırılmış ve son aşamaya hazırlanmış olurlar.

Daha sonraki adım ise toplanan tüm elektronik atıkların Elektronik Kart Geri Dönüşümü yapılmak üzere rafineri tesislerine ulaştırılması adımıdır, bu adımda genel ticari şartlara göre belirlenen ve uygunluğu bulunan rafineriye bu hazırlanan elektronik atıkların sevk edilmesi ve oradaki geri dönüşüm işlemlerinin tamamlanması sağlanmaktadır.

Elektronik Kart Geri Dönüşümü nün son adımı olan geri dönüşüm işlemleri güncel teknoloji ve bilim ışığında dizayn edilmiş rafineri tesislerinde çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemler yapılarak geri dönüşüm yapılırlar ve bu aşamada her çeşit ağır metal , kıymetli maden ve tehlikeli atıklar o elementin geri dönüşüm usulune göre işlem görür ve saflaştırılmış elementler olarak rafineri çıktısı haline gelirler. Bu elementler uluslararası maden borsalarında gerçekleşen fiyatlar ile satılabilir hammaddeler haline gelmişlerdir ve bu hammaddelerin toplam hacme oranı o sınıfların ekonomik değerini belirlemede kullanılan kaynak veriler olarak kullanılmaktadır.

Şirketimiz Türkiye ve Avrupada faaliyet gösteren elektronik atık geri dönüşümü konusunda dünya çapında bilgi ve beceriye sahip profesyonel bir tesistir. Tüm elektronik atıklarınızın peşin ödeme , güncel fiyatlar sağlanarak zahmetsizce satınalınarak size ekonomik fayda sağlaması ve çevreci tesislerde bilim teknoloji önderliğinde çevre bilinci ile geri dönüşüm yapılarak dünyaya tekrar faydalı olması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız