Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları

Elektronik Kart Hurdası Fiyatları

Elektronik Kart Hurdası Fiyatları elektronik kart türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun temel sebebi tüm elektronik kartların farklı görevler için tasarlanması ve farklı elektronik bileşenler içermesi olarak özetlenebilir fakat geri dönüşüm açısından elektronik hurda fiyatları nı oluşturan çok daha fazla kriter bulunmaktadır.

Elektronik Kart Nedir ?

Elektronik Kart tanımı baskılı devre kartı ve üzerinde bulunan elektronik bileşenler ile bir bütün olarak elektrik enerjisi kullanarak bir iş gören bir elektronik sistem olarak özetlenebilir. Elektronik kartlar plastik sınıfı bir malzemeden oluşan baskılı devre kartı yani PCB üzerinde bulunan elektronik bileşenlerin tamamına verilen isimdir. Elektronik bileşenler altlarında veya yanlarında bulunan veri giriş çıkış noktaları üzerinden aldıkları sinyalleri işleyen özel cihazlardır, çok yüksek vasıflı elektronik bileşenlerin bacak sayıları çok fazladır ve bu bacaklardan gelen verileri işleyerek bir görev üstlenirler. Elektronik bileşenlerin bu veri alış verişi yapan bacakaları diğer bileşenlere veri yolu isimli hatlar üzerinden bağlanmaktadır.

Veri yolları iletken kesintisiz bağlantı yollarıdır ve veriyolları üzerinden sayısal bilgiler elektronik bileşenler arasında dolaşır ve elektronik devre sistemi görevini yerine getirmiş olur. Burada elektronik kartın görevine göre değişken sayıda elektronik bileşen ve veri yolu bulunur.

Karşılaştırmalı bir örnek vermek gerekirse bir ütünün elektronik devre kartı yalnızca bir termostat ve termostat kontrollü bir açma kapama devresi olarak planlanabilirken bir uydu alıcı kartı çok daha fazla bileşen içermektedir, uydudan gelen veriyi okuyan ve kodlayan , bu veriyi işleyerek ham veri olarak görüntü oluturan , görüntüyü televizyona ses ve görüntü biçiminde kodlayan bir sistem olan uygu alıcı kartında onlarca elektronik bileşen bulunur ve üzerindeki veriyolları incelendiğinde en azından 200 adet veri yolu bulunmaktadır ve bu veriyollarınının toplam uzunluğu hesaplandığında en azından 20 metre uzunluğunda elektronik sayısal verinin iletildiği bir ol karşımıza gelir.

Gerçekten çok küçük bir elektronik devre kartı olan uydu alıcı kartı üzerinde bu kadar uzun bir veri yolu neden vardır diye düşünüldüğünde elektronik bilimi karşımıza gelir. Elektronik tasarımı belirli görevleri üstlenen entegre devre sistemlerinin birlikte kullanılarak bir görevin tamamlanması işlemidir ve birbirinden farklı görevleri olan onlarca elektronik bileşen birleştirilerek bir netice hedeflenir ve bunun için bu bileşenlerin nasıl çalışacağı hangi veriyi alacağı nasıl işleceği ve neticenin ne olacağı düşünülerek bu elektronik bileşenler ve bu bileşenlerin haberleşeceği veri yolları tasarlanır ve elektronik devre kartı oluşturulur.

Elektronik Kart Hurdası Nedir ?

Elektronik kart hurdası elektronik kartların kullanım dışı kalması ile ortaya çıkan bir atık türüdür. Elektronik atıklar her çeşit elektrik enerjisi kullanan cihaz ve bu cihazın içerisindeki tüm komponentleri kapsamaktadır. Elektronik cihazlar kombine atıklardır , elektronik kartları ve gövdesini oluturan diğer parçaları söküldükten sonra elektronik atıklar , plastik atıklar ve metal atıklar ayrıştırılmış olur.

Elektronik kart hurdası kendi başına hiçbir normal yöntem ile geri dönüştürülebilen bir atık türü değildir, elektronik atıkların işlenmesi için oluşturulacak elektronik atık geri dönüşüm tesislerinde işlenerek geri dönüşümleri yapılmaktadır.

Elektronik Atık Geri Dönüşümü nedir ?

Elektronik atık geri dönüşümü her çeşit elektronik atığın çok çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek üretiminde kullanılmış olan doğa elementlerinin geri kazanılması işlemlerinin tamamını kapsamaktadır. Elektronik atıklar kendi içlerinde kombine atıklardır en az 5 ila 20 arası farklı elementin santimetreden küçük alanlarda birlikte , yanyana veya alaşım olarak kullanıldığı elektronik kart hurdaları normal prosedürler ile geri dönüştürülemezler.

Elektronik atık geri dönüşüm tesisleri ve rafinerileri elektronik atıkları fiziksel ve kimyasal işlemler ile geri dönüşüm yaparak üretimlerinde kullanılan her bir element türünü ayrıştırır ve saf elementler olarak tekrar kullanıma sunar.

Elektronik atıklar içerisindeki elementlerin elektronik atık geri dönüşümü dışında bir işlem ile geri dönüştürülme şansı yoktur, bu sebeple tüm elektronik atıkların elektronik atık geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması ve burada geri dönüşüm yapılması gerekmektedir.

Elektronik Atık Geri Dönüşümü nün faydaları nelerdir ?

Elektronik atık geri dönüşümün faydalarını anlatabilmek için onlarca sayfalık bir makale yazılması gerekmektedir ama temel olarak ekonomik faydalar ve çevresel faydalar olarak iki başlık altında özetlenmesi anlaşılır hale getirecektir.

Ekonomik faydaları açıklamak gerekirse; elektronik atıkların elektronik atık geri dönüşümü yapılmasından başka bir yöntem ile ekonomik değer kazanması hiçbir şekilde mümkün değildir, bu sebeple hem zorunlu hemde ekonomik faydalı olması açısından elektronik atıklar elektronik atık geri dönüşümü yapılarak ekonomik değer kazanabilirler.

Bu ekonomik fayda hem elektronik atığın sahibinin belirli bir değer karşılığında elektronik atığını satması sonucu para kazanmasını , bunun alımını yapan geri dönüşüm sektörünün faaliyeti sonucunda gelir elde etmesini , bunun geri dönüşümünü yapacak elektronik atık geri dönüşüm tesisinin ekonomik değer yaratmasını ve elektronik atıklar içerisindeki elementlerin geri dönüşümünü yapan rafinerinin de ekonomik değer kazanmasını sağlayacaktır. Yani birbirine kenetlenmiş biçimde çöp haline dönüşmüş elektronik atıklar önemli bir ekonomik değer haline gelmiş olur.

Ayrıca ekonomik faydaları bunla sınırlı değildir, geri dönüştürülen elektronik atıklar içerisinden geri kazanılmış elementler düşünüldüğünde alternatifi çok bellidir, yalnızca madencilik yolu ile elementler elde edilebilmektedir. Yani geri dönüşüm yolu ile belirli elementleri elde etmezseniz tek yolunuz madenciliktir. Madencilik dünyadaki sınırlı kaynakları tüketmenin yanı sıra geri dönüşüm prosedürlerine göre en az 10 kat daha maliyetlidir. Ayrıca madencilik yöntemi ile elementlerin elde edilmesi çok yüksek miktarda su ve yakıt kullanılması da ayrı maliyet unsurlarıdır.

Çevresel faydaları düşünüldüğünde ise dünyada sınırlı olan elementlerin geri dönüştürülmesi tüketimi azaltacağı için sonraki nesillerin bu elementlerden faydalanabilme süresinin uzayacak olması. Dünya yer kabuğuna yakın olan madenlerin daha uzun yüzyıllar kullanılabilmesi madencilik maliyetlerini artırmayacağı için element maliyetlerinin daha düşük seviyelerde tutulabilmesi, daha az tüketilecek su sebebi ile su kaynaklarının korunması. Daha az enerji tüketileceği için fosil yakıtlarının ve elektrik enerjisinin kullanılmaması çevre kirliliğini ve elektrik enerjisi üretilirken oluşacak çevresel etkileri azaltacak olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca geri dönüşüm yapılmamış olan elektronik atıklar dünya yüzeyinde yüzlerce yıllık bir sürede çözülebilecek ve bu çözülme esnasında hacimlerinin 100 katı toprağı ve ağırlıklarının 1000 katı suyu etkileyecek etkileyecek tehlikeli atıklardır. Her yıl binlerce futbol sahasını tamamen kaplayacak miktarda elektronik atık çıkmaktadır ve bu atıkların geri dönüştürülmemesi halinde her yıl bir 10 milyon kişinin yaşayabileceği şehir kadar toprağın 1000 yıl tarım yapılamaz hale geleceği kaçınılmazdır.

Elektronik Kartlar nasıl ve neden elektronik hurda haline gelirler ?

Elektronik kartların elektronik hurdası haline gelmesindeki En temel sebep arızalanmalarıdır her elektronik cihazın belirli bir kullanım ömrü vardır, hiçbir elektronik cihaz onlarca yıl çalışmaz, cihazın türüne göre 20 30 yıl kadar çalışabilecen cihazlar olsa da en yaygın şekilde kullanılan elektronik cihazların kullanım ömrü en çok birkaç senedir. Özellikle bilişim ürünlerinin kullanım ömrü kısadır ve çok sık yenilenirler.

Bu yenilenme arızalanması sonucu kullanım dışı kalması ve ihtiyacın sürekliliğinden yeni bir elektronik cihaz alınması ve eski arızalı olanın elektronik hurda haline gelmesi. Teknolojik gelişmeler sebebi ile yenilenmesi veya ihtiyacın artması sonucunda daha kapsamlı bir ekipmanın alınması olarak özetlenebilir.

Kullanım ömrü biten tüm elektronik cihazlar elektronik hurdası olurlar ve tüm elektronik hurdaları elektronik atıklardır ve elektronik atıkların tamamı da elektronik atık geri dönüşümü yapılarak ekonomik değer kazanabilirler.

Elektronik Kart Hurdası Fiyatları nasıl belirlenir ?

Elektronik Kart Hurdası Fiyatları elektronik kartların türüne göre belirlenir. Bu fiyat belirleme işlemi elektronik kart hurdasının geri dönüşümü sonucunda geri kazanılabilir element türlerine ve miktarına göre belirlenmektedir. Daha yüksek oranda metal ve nadir metal sınıfı element içeren elektronik kartların değerleri daha yüksek olurken , daha düşük oranda metal ve nadir metal içerenlerin ekonomik değeri daha düşüktür.

Yüksek Fiyatlı Elektronik Kart Hurdaları Hangileridir ?

İşlemci hurdaları , Ram hurdaları , Cep telefonu kartı hurdaları , bilgisayar anakart hurdaları , sunucu anakart hurdaları , laptop anakart hurdaları en yüksek değerli elektronik kart hurdalarıdır.

Düşük fiyatları elektronik kart hurdaları hangileridir ?

Trafo devreleri , basit elektrik devreleri , beyazeşya ve ev elektroniği kartları düşük değerli elektronik kart hurdalarıdır.

Şirketimiz Elektronik Kart Hurdası Fiyatları nı herzaman piyasa koşullarına göre güncellemekte ve müşterilerine en yüksek fiyatları sağlamaya gayret etmektedir. Fiyatlandırma politikamız ve elektronik atık sınıflandırma kriterlerimiz şeffaftır ve elektronik atık satınalma fiyatları listemizde sizin ile paylaşılmaktadır, Elektronik Hurda Alım Fiyatları sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Tüm toplu elektronik hurdalarınızın , bilgisayar hurdası , anakart hurdası , elektronik kart hurdası , cep telefonu hurdası gibi toplu elektronik atıklarınızın tonaj sınırı olmaksızın peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55