Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Finger Kart Hurdaları

Finger Kart Hurdaları Türkçe bir tanımlama değildir fakat elektronik atık sektörünün sıklıkla kullandığı bir terim olarak karşımıza gelmektedir. Finger Kart tam karşılığı parmak kart olarak düşünülebilir fakat kelime anlamı ile gerçek anlamı farklıdır, finger kart hurdaları aslında her çeşit eklenti kartı hurdaları anlamına gelmektedir.

Finger Kart Hurdaları yani eklenti kartı hurdaları masaüstü bilgisayar ve sunucu bilgisayarlarında yaygın olarak bulunmaktadır ve bilgisayarın anakartının özelliklerine ek özellikler kazandıran kartlara eklenti kartı hurdaları tanımlaması yapılmaktadır , en yaygın olarak karşılaşılan eklenti kartları yani finger kartlar ekran kartları , ses kartları , ethernet kartları , scsi kartları , tv kartları , dvr kartları olarak karşımıza gelmektedir. Bu kartları sırası ile incelediğimizde;

Ekran kartları masaüstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan ve anakart görüntü bağdaştırıcısı yerine ek olarak daha güçlü bir grafik işelem birimi gerektiğinde kullanılan eklenti kartlarıdır ve anakart üzerindeki slotlara takılarak çalışmaktadır. Ekran kartı hurdaları daha yaygın olarak eski nesil bilgisayarlarda gözlemlenir çünki eski nesil bilgisayarlarda dahili yani tümleşik bir grafik yongası bulunmaz ve harici bir ekran kartı takılması zorunludur. Günümüze yaklaştıkça tümleşik grafik kartları anakartlar üzerinde bulunurlar ve bu grafik işleme becerisi temel kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiği için harici bir ekran kartı gereksinimi bulunmamaktadır.

Fakat günümüzde de harici ekran kartları yüksek seviye oyun ve multimedia uygulamaları için gerekli olduğu için halen güncel olarak ekran kartları kullanılmakta ve en yeni bilgisayarlarda bile eklenti kartı hurdası yani Finger Kart Hurdaları olarak ekran kartı hurdaları karşımıza gelmektedir.

Ayrıca günümüzde popüler olan kriptopara madenciliğinde de GPU mining yani grafik işlemci kullanımı ile kriptopara üretimi yapılan sistemlerde çok sayıda harici grafik kartı kullanılmaktadır ve mining sistemleri yenilendiğinde veya arızalandığında çok sayıda ekran kartı hurdası karşımıza gelmektedir.

Ethernet kartı hurdaları yine en yaygın karşılaşılan Finger Kart Hurdaları arasında yer almaktadır, ethernet kartları masaüstü bilgisayar ve sunucuların ethernet ağlarına bağlanabilmeleri için kullanılan ekipmanlardır ve bu kartların artık günümüzde kullanımları çok sınırlıdır çünki son 10 15 yılda üretilen tüm sistemler hatta daha net olmak gerekirse pentium 4 ailesi ve sonrası tüm bilgisayarlar üzerinde yani yeni nesil anakart hurdası bulunan tüm bilgisayarlarda tümleşik ethernet kartı bulunmaktadır ve bu sayede harici bir ethernet kartı kullanımına gerek kalmamaktadır, bu sebeple ethernet kartları anakartlar üzerinde bulundukları için harici olarak bilgisayarlara bağlanmadan anakart üzerindeki tümleşik ethernet kartları kullanılabilmektedir.

Eski nesil bilgisayarların ethernet kartları tümleşik olarak anakart üzerinde bulunmadığı için yaygın şekilde ethernet kartı hurdaları karşımıza gelmektedir.

Ses kartları da yine yaygın olarak karşılaştığımız elektronik hurdalar arasında yer almaktadır ve yine eklenti kartları oldukları için Finger Kart Hurdaları sınıflandırmasına girmektedirler, masaüstü bilgisayarlara ses işleme , ses girişi , ses çıkışı ve midi bağlantısı gibi özellikler katan ses kartları yine ethernet ve grafik kartları gibi pentium 4 ailesi ile birlikte tamamen tümleşik olarak bulunmaktadır ve giriş seviyesi bile olsa tüm bilgisayarların bir tümleşik ses kartı bulunmaktadır. Eski nesil bilgisayarlar ve üst seviye oyun veya multimedia ses grafik işleme sistemlerinde nadiren de olsa kullanılan ses kartları tamamen Finger Kart Hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Ethernet kartı hurdaları , grafik kartı hurdaları ve ses kartı hurdalarına ek olarak tv kartı hurdaları , dvr kartı hurdaları , scsi kartı hurdaları gibi yaklaşık en az 20 çeşit ekipman da Finger Kart Hurdaları olarak değerlendirilmektedir. Masaüstü bilgisayarların ve sunucuların anakartları üzerine ISA VESA EISA PCI AGP PCIX gibi genişleme slotları ile fiziken takılarak ve ek özellikler kazandıran her çeşit elektronik devre sistemi eklenti kartı olarak değerlendirilmektedir ve tamamı Finger Kart Hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , elektronik kart hurdaları , Finger Kart Hurdaları , eklenti kartı hurdaları, bilgi işlem hurdaları , modem hurdaları , ağ cihazı hurdaları , laptop hurdaları , cep telefonu hurdaları , tablet hurdaları gibi her çeşit toplu elektronik atık alımı yapmaktadır, tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı için lütfen bizi arayrak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55