Anakart Hurdaları

Finger Kartları Hurdası

Finger Kartları Hurdası masaüstü bilgisayarlar üzerinde kullanılmakta olan addon card yani eklenti kartları olarak tanımlanmakta olan elektronik kartlarının hurdalarıdır. Finger kart tanımı ingilizce parmak anlamına gelen finger kelimesinden gelir ve bu tanım yaklaşık bir parmak boyunda olan pinler ile anakarta bağlanan eklenti kartlarını tanımlamaktadır.

En yaygın olarak kullanılen eklenti kartları yani finger kartlar ekran kartları , ses kartları , ethernet kartları , tv kartları olarak karşımıza gelmektedir. Bunlar yalnızca en temel gruptur bunlara ek olarak çok daha farklı kartlar da bulunmaktadır.

Eklenti kartlarının temel görevi bilgisayar sistemi anakartının sahip olmadığı bir özelliği kazanması için gerekli olan elektronik bileşenlerin bilgisayara eklenmesidir , bu yüzden dilimizde eklenti kartı adını almaktadır, yani bilgisayara yeni özellikler kazandırmaya yarayan her çeşit karta eklenti kartları denmektedir.

Eski nesil bilgisayarlarda eklenti kartları çok daha fazla kullanılmaktaydı bunun temel sebebi eski nesil bilgisayararın anakartlarının temel görevler dışında ek bir görevi bulunmamakta ve tüm işlevler eklenti kartları tarafından sağlanmaktaydı, yani çok eski nesil pentium 1 ve öncesi bilgisayar sistemlerinin neredeyse tamamında bilgisayarların görüntü birimleri yani ekran kartları anakart ile tümleşik değildi , ses kartı ve ethernet kartı da anakart ile tümleşik değildi ve her biri ayrı eklenti kartı olarak sisteme eklenmekte ve çalışır hale gelmekteydi.

Günümüze yaklaşılan dönemde ise gelişen teknoloji ile masaüstü anakartları yeni nesil anakart hurdaları sınıflandırmasına giren anakartlarda tümleşik ekrankartı ses kartı ve ethernet kartını hayatımıza katmıştır. Bu sayede ek bir eklenti kartı alınmadan masaüstü bilgisayarlar ses ethernet ve görüntü bağdaştırıcı birime sahip olmaktadır.

Bu sebeple eski nesil masaüstü bilgisayar hurdaları içerisinde çok daha fazla eklenti kartına rastlanırken , yeni nesil masaüstü bilgisayar hurdası değerlendirildiğinde daha az eklenti kartı hurdası bulunduğu gözlemlenmektedir.

Şirketimiz her çeşit Finger Kartları Hurdası , bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları ve her çeşit toplu elektronik atığı peşin ödeme ile satınalmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55