Elektronik Hurdaları Harddisk Hurdaları

Harddisk Anakartı Hurdaları

Harddisk Anakartı Hurdaları bilgisayarlar içerisinde bulunan veri depolama üniteleri olan harddisk sürücülerin üzerinde bulunan elektronik devre kartları olan harddisk anakartlarının hurdalarıdır ve yüksek sınıf elektronik kart hurdaları arasında yer alan Harddisk Anakartı Hurdaları geri dönüşüm yapılarak yüksek ekonomik değer yaratabilmektedir.

Harddisk Anakartı Hurdaları nın yüksek vasıflı elektronik kart hurdaları arasındayer almasının temel sebebi geri kazanılabilir kıymetli maden nadir maden ve ağır metal sınıfı elementlerin oranlarının memnun edici seviyede olması ve harddisk anakartları nın fire içermeyen düz ve temiz elektronik kartlar olmasıdır.

Harddisk kartları nın yüksek elektronik işlev üstlenen elektronik devre sistemleri olması onların üretiminde yüksek sınıf elektronik bileşenler kullanılmasını zorunlu kılmaktadır ve bu tip bileşenlerin üretiminde kıymetli madenler ve nadir metallerin kullanımı zorunlu olmaktadır. Bu sebeple üretimde kullanılan elementlerin türleri ve yoğunlukları geri dönüştürülebilir miktarları belirler ve bu miktarlar Harddisk Anakartı Hurdaları üzerinde normal bilgisayar anakartlarına göre çok daha yüksektir.

Harddisk hurdaları ömrünü tamamlamış bilgisayar bileşenleridir ve masaüstü dizüstü ve sunucu tipi her çeşit bilgisayar üzerinde en az 1 adet harddisk sürücü bulunmaktadır ve yapılan hesaplamalara göre 8 milyar kişiden oluşan dünya nüfüsünda aktif olan en az 4 milyar kadar harddisk sürücü bulunduğu tahmin edilmektedir. Halen kişisel bilgisayarı bulunmayan yaklaşık 4 milyon kişiyi düşündüğümüz zaman her bir kişi için en az 1 harddisk bulunmaktadır ve ortalama kullanım ömürleri teoride 10 yıl olsa bile ortalama olarak 5 6 sene içinde kullanım dışı kaldıkları düşünüldüğünde dünyada günde en az 100000 200000 harddiskin hurda harddisk haline geldiği düşünülmektedir.

Harddisk Anakartı Hurdaları nın harddisk hurdaları nın bir bileşeni olduğu da unutulmamalıdır, harddisk hurdaları harddisk gövdesi ve harddisk kartı hurdası olarak iki kısım olarak değerlendirilmektedir. Harddisk gövdesi ağır metallerden oluşan bir bileşendir ve ekonomik değeri aluminyum değerinin yaklaşık %80 kadarı olarak değerlendirilmektedir fakat harddisk kartı hurdası nın değeri yaklaşık olarak aluminyumun değerinden 10 kattand daha fazla değerlidir. Harddisk kartı nın genel harddisk ağırlığına oranı marka model ve tür olarak değişkenlik göstermek ile beraber yaklaşık olarak genel harddisk toplam ağırlığının %4 ile %5 i arasında değişmektedir. Yani harddisk hurdasının ağırlığı 1 ton ise harddisk gövdesi yaklaşık 950 960 kilogram gelirken Harddisk Anakartı Hurdaları nın ağırlığı yaklaşık olarak 40 50 kg kadar olmaktadır.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik atık alımı ve geri dönüşümünü yapabilmektedir, Elinizde bulunan tüm hacimli elektronik atıkların peşin ödeme ve gerçek fiyat politikası ile profesyonel ekibimizce alınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55. Her çeşit bilgisayar elektronik ve cep telefonu gibi tüm elektronik atık sınıfları için lütfen bizi arayınız.