Harddisk Hurdaları

Harddisk Kartı Hurda Fiyatları

Harddisk Kartı Hurda Fiyatları elektronik atık sınıfları arasında çok yüksek değerli elektronik kart hurdaları arasında yer almaktadır. Bunun temel sebebi harddisk kartlarının üretiminde kullanılan ağır metal ve nadir metallerin oranından kaynaklanmaktadır. Yüksek verimli element geri dönüşüm imkanı sunduğundan Harddisk Kartı Hurdaları önemli bir elektronik atık olarak değer görmektedir.

Harddisklerden kısaca bahsedersek, Harddisk ingilizce bir kelimedir ve tüm dillerde neredeyse aynı kelime olarak kullanılmaktadır, Hard Disk Sert Disk anlamına gelmektedir, tam teknik anlamı olmasa da fiziki durumu özetlemektedir. Harddisk sürücüler kalıcı veri depolama ürünleridir ve veri manyetik olarak veri depolama becerisine sahip sert metallerden yapılmış plakalar üzerinde saklanmaktadır ve bu plakalar disk biçimindedir.

Harddisk teknolojisi yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahiptir ve verilerin diskler üzerine yazılması bilişim ve teknoloji dünyası için bir yenilik değildir, 100 yıl önceki plaklar da benzer bir yapıya sahiptirler, yuvarlak bir veri taşıyıcı fikri aslında hareketli parçaların dağınık veriye ulaşımı açısından en akıllıca yol olduğundan çok makuldür. Plaklarda ve CDlerde olduğu gibi veri dairesel halka biçiminde veri birimlerine yazılır ve okuyucu kafa bu izleri gezerek okuma yapar, tabi plaklarda bu veri okunan iz yani verinin bulunduğu hat diskin en içinden başlar ve dışına doğru devam eder. Sayısal dünyada durum benzerdir fakat izler bir sarmal biçimde içten dışa doğru devam etmez, veri hiyerarşik olarak adreslenmiş noktalara yani sektörlere kaydedilir ve buralara yazılır ve okunur.

Dairesel Disk yapısı ise veri okuma kafalarının sadece bir düzlemde hareket etmesi ve veri taşıyan diskin döndürülerek veri okyacak sektörün okuma kafasının hizasına getirilmesi olarak izah edilebilir. Yani kafa bir eksende diskin kesiti boyunca hareket eder ve hızla dönmekte olan disk üzerindeki veriyi milisaniyeler içerisinde okur ve yazar.

Çok eski harddiskler saniye seviyesinde sürede veriye ulaşacak saniyede birkaç kilobyte veri okuyabilirken günümüze yaklaşıldıkça harddiskler milisaniye seviyesinde sürelerde verilere ulaşabilmekte ve saniyede 200 megabyte seviyesinde veri okuyabilmektedir. Bu inanılmaz bir veri okuma ve yazma miktarını ifade etmektedir, yani günümüzdeki harddiskler canlı 4k videoları normal çalışma performasının yarısından azını harcayarak canlı olarak izleyebileceğiniz kadar hızla veriye erişebilir okuyup yazabilirler.

Yukarıda izah edildiği gibi bilgisayar içerisinde soğutma aksamları ve optik okuyucular hariç hareketli parçalar içeren yalnızca harddisk sürücüler vardır, harddiskler disklerin dairesel hareketini ve okuma yazma kafalarının tek eksendeki çizgisel hareketini elektrik motorları ile sağlar ve inanılmaz hızlı bir erişim süresi vardır.

Harddisklerin çalışmasındaki inanılmaz hareketliliği ve veri okuma becerisinden bahsettikten sonra harddisk kartlarını da izah etmek gereklidir. Harddiskler veriyi sakladıkları manyetik medya ve okuma yazma sistemlerini harddisk gövdesi içerisinde tutar, bu genellikle aluminyum ve krom elemanlardan oluşan kapalı ve hava toz girişi olmayan bir gövdedir, içerisinde diskler ve okuma kafaları hareket halindedir ve bu dönüş hızı otomobillerin maksimum devir sayısı seviyesinde 7200 10000 ve 15000 gibi devirlere ulaşabilmektedir.

Harddisk kartları yukarıda belirtilen harddisk gövdesi içerisindeki elektronik tüm işlevi yöneten ve bilgisayarın ana sistemi ile haberleşmeyi gerçekleştiren birimdir, neredeyse bir kredi kartı kadar büyüklükte olan bu elektronik devre sistemi saniyede onlarca megabyte veriyi bilgisayarın anakartına aktaran ve bilgisayarın ona gönderdiği görevleri yerine getirerek harddisk gövdesindeki tüm okuma yazma işlevlerini yerine getiren elektronik sistemdir.

Bu kadar yüksek miktarda veriyi bu kadar kısa sürede okuma yazma işlevlerini yapan ve tüm üzerinden geçen veriyi bilgisayarın veriyolları ile anakarta işlemci ve ram gibi diğer elektronik sistemlere aktaran harddisk kartıdır. Bu kadar yüksek veriyi bu kadar hızla işleyebilmek için çok yüksek frekanslarda çalışan çok sayıda çok üst seviye elektronik bileşenler kullanılarak üretilmektedir. Bu kadar yüksek seviyede elektronik bileşenler kullanılarak üretilmesi yalnızca kimya ve metalurji bilimlerinin sayesinde ve yüksek verimlilikte iletkenlerin ve diğer elementlerin kullanılması ile mümkündür.

Harddisk kartı hurdaları üretimlerinde kullanılan yüksek vasıflı elektronik bileşenlerin üretilmesini mümkün kılan bakır elementini yaklaşık %25 ve diğer nadir metaller olan altın gümüş platin ve paladyum elementlerini normal bilgisayar anakartlarına göre 4 ila 6 kat arasında daha fazla içermektedir. Bu sebeple Harddisk Kartı Hurda Fiyatları bilgisayar anakart hurdalarına göre daha yüksek ekonomik değere sahiptir.

Şirketimiz her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır, Her çeşit harddisk hurdaları , “Harddisk Kartı Hurda Fiyatları” , anakart hurdaları , bilgisayar hurdaları , elektronik kart hurdaları ve tüm toplu elektronik atıklarınızın en yüksek ve güncel fiyatlar ile sınırsız olarak peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55