Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları Harddisk Hurdaları

Harddisk Veri İmha Hizmetleri

Harddisk Veri İmha Hizmetleri çok çeşitli teknikler ile harddisklerin içerisindeki verilerin veya harddisklerin imha edilmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde en önemli şey bilgidir ve bilişim ürünleri içerisinde veri depolama özelliğine sahip olan ekipmanlar çok çeşitlidir.

Kalıcı veri depolama ürünleri genel olarak harddisk sürücüler , optik medya yazıcılar , ssd sürücüler , flash bellekler , hafıza kartları ve yedekleme üniteleri olarak gözlemlenmektedir. En yaygın ve her bilgisayarda en az bir tane bulunan ve ilgili bilgisayardaki verileri depolayan parça harddisk sürücü ve ssd sürücüdür.

Harddisk ve SSD sürücüler işletim sistemi , tüm kullanıcı yazılımları ve tüm kullanıcı verisini depolar ve bilgisayar kapalı olduğunda da verinin saklanmasını sağlar. Her bilişim ürününün bir kullanım ömrü vardır, bu ömür bilgisayarın kullanılmaya başlandığı anda başlar ve kullanım ömrü bittiğinde sona erer, ortalama teorik olarak bilişim ürünleri 7 10 yıl kadar çalışabilecek mimaride yapılıyor olsalar da genellikle ekonomik ömürleri 3 5 yıl ile sınırlıdır , kimi bilişim ürünü 20 30 yıl bile sorunsuz çalışıyor olsa da genel olarak 3 5 yıllık dönemde bilişim ürünlerinin çok büyük kısmının kullanım ömrü dolar.

Kullanım ömrünün dolması cihazın arızalanması , cihazın bir parçasının arızalanması , arızalanan donanımın değiştirilememesi yenilenememesi tamir edilememesi veya bu maliyetin yüksek oluşu sebebi ile tamiri yapılmamasının tercih edilmesi , bilişim sisteminin bir sebep ile yenilenmesi ile çalışıyor olsa da kullanım dışı kalması olarak çeşitli şekillerde olabilir. Yani bilişim ürünü bozulma , yenilenme veya yetersizlik sonucunda yenilenir.

Bu esnada verilerin depolandığı harddisk ve ssd sürücünün üzerindeki veriler büyük bir tehlike oluşturur , atık haline gelen harddisk sürücü veya ssd sürücü içerisindeki verilerin 3. kişilerin eline geçmemesi için önlemler alınmalıdır ve bu önlemlerin en yaygın olanı Harddisk Veri İmha Hizmetleri olarak gözlemlenir.

Bu hizmetler genel olarak harddisk içerisindeki verilerin yazılım teknikleri ile imha edilmesi , harddisk içerisindeki verilerin donanım teknikleri ile imha edilmesi , harddiskin elektromanyetik alan degauss sistemi ile imha edilmesi , harddiskin fiziki işlemler ile bozulması veya parçalanması olarak 4 bölüme ayrılır.

Veri imhanın yazılım yada donanım ile yapılması sadece bu işlemi yapan cihazı tanımlamaktadır, yazılım ile veri imhası özel programlar kurulmuş bir bilgisayar ile harddisk içerisindeki verinin kullanılmaz veya erişilmes hale getirilmesi anlamına gelir, donanım ile veri imhasında da yazılım ile yapılan işi yapacak bir donanım ürününün bu işlemi yapması anlamına gelmektedir. Donanım ile veri imha teknolojileri maliyetleri sebebi ile çok tercih edilmez ve genellikle yazılım ile imha tercih edilmektedir.

Şirketimiz kişisel verilerin korunması kanunu bilinci ile hareket ederek her çeşit veri depolama ürününü bertaraf etmekte ve 5 mm den küçük parçalara kırılan tüm donanımlar anlaşmalı olduğumuz maden işleme rafinerilerinde eritilerek saflaştırılmış elementler olarak endüstri girdisi olmaktadır. Yani bilgisayar donanımları kabaca mercimek büyüklüğüne kırıldıktan sonra eritilip ayrıştırılıp saflaştırılıp külçeler halinde saf metaller olarak yeniden hammaddeye geri dönüşmüş olmaktadır.

Her çeşit toplu elektronik atığınızın en yüksek fiyatlar ve peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55