Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları

Hurda Anakart ve Elektronik Kart Hurdaları

Hurda Anakart ve Elektronik Kart Hurdaları aslında aynı anlama gelmektedir, anakart ve elektronik kart genel olarak benzer anlama gelmektedir. Birden çok elektronik kart veya elektronik parça kullanılarak çalışır duruma getirilen elektronik sistemlerde genel olarak bir kart diğer kartların bağlanması için merkez kart olarak düşünülür ve bu karta anakart denilir. Bilgisayarlarda motherboard yani anakart ismi alan bu kart genel olarak tüm elektronik cihazlarda da temel işlevleri yerine getiren ve diğer kartların bağlandığı kartın adı anakarttır.

Farklı isimlendirmeler de mevcuttur sistem kartı, merkezi kart , ana işlem kartı gibi isimler de verilebilen bu elektronik kartların hepsi baskılı devre kartlarıdır. Baskılı devre kartı plastik bir kaplama içerisinde bulunan bakır alaşımlı veriyolları ile düzenlenmiş bir devre kartı üzerine elektronik komponentlerin dizilmesi ile oluşturulmaktadır. Yani elektronik komponentler bir kart üzerine monte edilir ve bu elektronik komponentlerin altlarında veya yanlarında bulunan bacakları üzerinden veri iletişimi monte edildiği kart üzerindeki veri yolları ile yapılır. Bu sayede devre kartı hem komponentler için taşıyıcı , elektrik beslemesi ve veri iletim köprüsü vazifesi alır.

Hurda Anakart ve Elektronik Kart Hurdaları ise yukarıda belirttiğimiz her çeşit elektronik devre kartlarının kullanım dışı kalması sonucunda ortaya çıkan fiziki atıklardır. Elektronik atık sınıflandırmasına girmekte olan hurda anakartlar elektronik atık geri dönüşümü tesisleri tarafından toplanırlar. Özel Fiziki ve Kimyasal işlemler yapılarak üretimlerinde kullanılan elementlerin geri kazanımı ve doğaya zararlı olabilecek elementlerin bertarafı hedeflenir.

Elektronik hurda alım fiyatları elektronik hurdaların sınıflandırmalarına göre yapılmaktadır, bu fiyatlandırma genel ağırlığına göre geri kazanılabilri element türlerine ve genel ağırlıklarına oranına göre belirlenmektedir. Yani örnek vermek gerekirse toplam ağırlığının %90 i geri dönüştürülemez plastik sınıfı kimyasallar ve bertaraf edilmesi gereken elementler olan ve yalnızca %10 oranındaki kısmı bakır demir ve aluminyum gibi ağır metallerden oluşan bir elektronik kart hurdası ile, toplam ağırlığının %20 si bakırdan oluşan bir elektronik kartın fiyatlandırması birbirinden farklıdır. Bu fiyatlar geri dönüşüm işlemi sonucunda geri kazanılabilir elementlerin toplam değerleri üzerinden hesaplanmaktadır.

Yüksek değerli anakart hurdaları genel olarak bilgisayar anakart hurdaları , işlemci hurdaları , ram hurdaları , dijital sistem kartı hurdaları , ag cihazı hurdaları , sunucu anakart hurdaları , laptop anakart hurdaları, tablet anakart hurdaları ve cep telefonu hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Düşük değerli anakart hurdaları ise televizyon kartı hurdaları , trafo kartı hurdaları , sayaç kartı hurdaları , harddisk hurdaları , güç kaynağı hurdaları ve cdrom hurdaları gibi hurdalardır.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik atık alımı yapmaktadır, tüm toplu elektronik atıklarının güncel fiyatlar ve peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55