Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Hurda Bilgisayar Kartlarının Sınıflandırılması

Hurda Bilgisayar Kartlarının Sınıflandırılması elektronik atık geri dönüşümü yapılırken yapılması gerekli olan bir işlemdir. Elektronik hurdalar genel olarak belirli sınıflara ayrılmaktadır , bunun sebebi geri dönüşümlerinin sonucunda elde edilen element türleri ve oranlarına göre benzer geri dönüşüm performansına sahip elektronik kartların birlikte geri dönüşüm süreçlerine girecek olması ve uluslararası elektronik atık geri dönüşüm tesislerinin belirli ortak sınıflar üzerinden tüm işlemleri yapıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bir başka deyişle elektronik atıklar benzer elektronik atıklar ile birlikte tüm geri dönüşüm proseslerine girmektedir ve bu tür kartlar çalışılan sistemlere göre 5 ton 10 ton 20 ton gibi lotlar halinde proseslere kabul edilmektedir bu sebeple belirli türlerdeki kartlar ara depolama yapılarak ileri aşamalardaki kimyasal ve fiziksel proseslere girmelerinden önce biriktirilerek daha büyük gruplar halinde işleme alınmaktadır bu sebeple elektronik kartlar sınıflandırılır ve bu aşamada da Hurda Bilgisayar Kartlarının Sınıflandırılması işlemi zorunlu olur.

Genel olarak bilgisayar kartları yani anakart hurdaları aşağıda özetleyeceğimiz sınıflandırmalar içerisinde yer alırlar, ilgili kartlar fiziki özelliklerine göre bu sınıflardan birine tasnif edilir ve depolanır, daha sonra elektronik atık geri dönüşümünün sonraki adımları için hazırlanmış olurlar.

Yeni nesil anakart hurdaları masaüstü bilgisayarların pentium 4 ve daha sonraki nesillerinde kullanılmakta olan anakart hurdalarıdır, günümüzde üretilen masaüstü bilgisayarların anakartları da bu sınıflandırmaya girmektedir. Bu sınıfın en belirgin özeliği üzerlerinde kullanılan işlemcilerin 400 den fazla bacağı bulunması , işlemci hızlarının 1 ghz üzerinde bulunuyor olması olarak gözlemlenebilir.

Eski nesil anakart hurdaları ise pentium 3 ve daha önceki nesil masaüstü bilgisayarlara ait anakart hurdalarıdır ,bunların da ayrımında işlemcinin 400 den daha az bacağı bulunması ve işlemcilerinin 1ghz den daha yavaş hızlara sahip olması olarak değerlendirilebilir.

Eklenti kartı hurdaları ise masaüstü ve sunucu bilgisayarlarda anakart üzerindeki slotlara takılarak belirli görevler üstlenen elektronik kartlardır , ekran kartları ses kartları tv kartları ve ethernet kartları en yaygın gözlemlenen eklenti kartlarıdır , sunucu tarafında ise ses kartları ve tv kartları kullanılmaz fakat SCSI kartları , kontrol kartları , ethernet kartları ve raid kartları en yaygın gözlemlenen eklenti kartlarıdır. Eklenti kartları genel olarak eski nesil anakart hurdalarınaa çok yakın bir ekonomik değer sağladığı için genellikle bu sınıf içerisinde geri dönüşüm yapılmakta olan elektronik kartlar arasında yer alırlar.

Ram hurdaları masaüstü dizüstü ve sunucu bilgisayarlarda bulunan ve bilgisayarların çalışma anında geçici veri depolama görevi üstlenen ram modüllerinin hurdalarıdır, ram modülleri geri dönüşüm değeri çok yüksek olan hurdalardır bu sebeple ram hurdaları nın ekonomik değerleri sebebi ile bilgi teknolojileri sektörünün önem göstermesi gereken atıklar olduğu unutulmamalıdır.

İşlemci hurdaları ise bilgisayarların temel işlem birimleri olan işlemcilerin hurdalarıdır, bu hurdalar genel olarak 4 ana sınıfa ayrılmaktadır. Metal işlemci hurdaları günümüze en yakın dönemde üretilen yaklaşık 3 4 cm kenar uzunluğu olan üst kısımları parlak metal sogotucu içeren işlemci hurdalarıdır. Pentium 4 dahil olmak üzere tüm yeni intel işlemciler ve AMD athlon ailesinden sonraki tüm AMD işlemciler metal işlemci hurdası sınıflandırmasına girmektedir.

Plastik işlemci hurdaları genel olarak fiber işlemci olarak da anılmaktadır, bu işlemcilerin ayrımı çok kolaydır, üst yüzeyleri yeşil kahve rengi veya siyah gibi plastik bir malzemeden yapılmaktadır ve chipset veya laptop işlemcilerine benzer bir yapıları vardır. Metal işlemci hurdalarına göre daha değerli olup, seramik işlemci hurdalarına göre ekonomik değerleri daha düşüktür.

Seramik işlemci hurdaları genel olarak pentium 1 ve daha önceki nesil bilgisayarlara ait işlemci hurdalarıdır ve en eski olanlar sarı göbekli seramik işlemci hurdaları olarak gözlemlenmektedir. Dünya üzerindeki en değerli elektronik atıklar bu işlemci hurdalarıdır.

Genel olarak Hurda Bilgisayar Kartlarının Sınıflandırılması yapılırken yukarıdaki temel sınıflara göre ayrımları yapılmaktadır, sizler de elektronik hurdalarınızı sınıflandırırken ve ekonomik değerlerini hesaplamaya gayret ederken bu sınıflandırmaları yaptıktan sonra ağırlıklarını hesaplayarak elektronik atık alım fiyatları sayfamızı inceleyerek yaklaşık değerlerini hesaplayabilirsiniz.

Şirketimiz her çeşit elektronik atığın alımını yapmaktadır, tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı ve çevreci tesislerde geri dönüşümünün yapılması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız. 0 555 800 50 55