Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Hurda Bilgisayar Parçaları

Hurda Bilgisayar Parçaları bilgisayarın çalışabilmesi için kasası içerisinde bulunan ve farklı görevleri olan parçalardır, bilgisayar donanımı olarak da adlandırılan bu parçaların bir çoğu çalışma için zorunlu parçalardır , bazı parçalar ise bilgisayarın çeşitli ek özelliklere sahip olması için kullanılan donanımlardır.

Temel olarak masaüstü bilgisayarlar en fazla farklı donanım içeren bilgisayarlardır, laptop dizüstü taşınabilir bilgisayarlar , sunucular ve tablet bilgisayarlar çok daha sade yapılara sahiptirler, bu sebeple hurda bilgisayar parçaları nı incelerken masaüstü bilgisayar pcleri incelemek konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Temel bir masaüstü bilgisayar kasası en az 6 parçadan oluşmaktadır, kasa , güç kaynağı , anakart , işlemci , ram ve harddisk. Anakart bilgisayarın temel elektronik omurgasıdır ve bilgisayarın beyni olan işlemci ve hafıza birimi olan ram anakart üzerine takılarak temel bir işlevsel bilgisayar omurgası oluşturulur. Tüm elektronik iletişim sistemi ve işlemcinin ram ve diğer donanımların çalışacağı elektronik altyapı anakart tarafından oluşturulurken , işlemci tüm veri işleme karar verme ve hesaplama görevlerini yapar , ram bellek ise bilgisayarın çalışması esnasında aktif işletim sistemi , programlar ve kullanıcı verisini depolar. Saniyede milyonlarca karakter işleyebilecek kadar karmaşık bilgisayarlar geçtiğimiz 60 yıllık sürede gelişim göstermiştir ve şuanda ortalama bir bilgisayar 10000 kişiden daha hızlı hesaplama işlemleri yapabilecek kadar güçlü bir işlem becerisine sahiptir.

Yukarıda belirttiğimiz temel bilgisayarın veri işleme kabiliyeti olsa da kullanacağı yazılımlar kalıcı olarak depolanması gereken bilgi kümelerdir ve bilgisayarın veri depolayabilmesi için bir depolama birimine ihtiyacı vardır, bu sebeple harddisk sürücüler kullanılmaktadır, harddisk eski plaklara benzer manyetik plakalara verilerin kaydedilmesi mantığı ile çalışan kalıcı bilgi depolama birimleridir, bilgisayar içerisinde kayıtlı kalan tüm bilgi bilgisayarın harddiski üzerindedir ve işletim sistemi , kullanıcı programları ve tüm kayıtlı dosyalar harddisk üzerinde depolanmaktadır.

Anakart , İşlemci , Ram ve Harddisk Bilgisayar kasası içerisinde monte edilmiş durumda durmaktadır, bunun sebebi bilgisayarların kullanıldığı ortamda korunması , fiziken uyumlu bir şekli bulunmasıdır. Kasa üzerinde bir de güç kaynağı bulunur bu güç kaynağının görevi şehir şebekesinden sağlanan AC türü alternatif akımın elektronik cihazların yani bilgisayar parçaları nın kullanabileceği DC Direk akıma dönüştürülmesidir. Bilgisayar donanımlarının tamamı ihtiyaç duydukarı 12v 5v 3,3v gibi gerilimleri güç kaynağı üzerinden almaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm bilgisayar parçaları çalışan bilgisayarlar üzerinde bulunmaktadır ve bilgisayarın daha fazla özelliklere sahip olması gerektiğinde ekran kartı , ses kartı , ethernet kartı , cdrom sürücü , eklenti kartları , ssd sürücü gibi birçok ek donanım da bağlanarak çalışmaları sağlanabilmektedir, bu donanımlar kullanıcı ihtiyacına göre eklenen donanımlar oldukları için genel olarak adları eklenti kartlarıdır.

Bilgisayarlar tüketici ürünleridir ve ev yada iş kullanımının artık vazgeçilmezidir, gelişmiş ülkelerde nüfusa oranla yaklaşık %40 oranında kişisel bilgisayar ve açık işyeri başına 3 taneden fazla bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayarlar son derece hızla gelişmeye devam etmektedir ve bu gelişim arkadasında eski ve kullanılamaz bilgisayarlar yani hurda bilgisayar lar bırakmaktadır. Bilgisayarların hurdaya ayrılması içerisindeki parçaların da “Hurda Bilgisayar Parçaları” haline gelmesine sebep olmaktadır.

Hurda Bilgisayar Parçaları elektronik atıklardır ve elektronik atık geri dönüşümü tesisleri tarafından satınalınarak geri dönüşüm yapılırlar ve ekonomik değer kazanırlar, bu sebeple bilgisayar donanımı ile ilgilenen bilgisayar firmaları ve şirketlerin bilgi işlemleri yüksek ekonomik değere sahip bilgisayar hurdaları nın satılması ile hiçbir işlevi kalmamış elektronik hurdaların ekonomik değer kazanabileceğinin farkında olmalıdırlar.

Laptop hurdaları , sunucu hurdaları ve tablet hurdaları daha çok kasa ve içerisinde sadece anakart ram ve işlemci olan donanımlardır ve masaüstü bilgisayarlar gibi eklenti kartları içermedikleri için çok daha sade yapılara sahiptirler.

Elektronik kart hurdası sınıflandırmasına dahil olan elektronik bileşenler yani bilgisayar parçalarına ek olarak bilgisayar hurdaları içerisinde metal atıklar ve plastik atıklar da bulunmaktadır , bu atıkların tamamı geri dönüştürülebilir emtialardır ve ekonomik değerleri vardır. Bilgisayar hurdaları nın ekonomik değerlerini öğrenmek için alım fiyatları sayfamızı ziyaret ederek incelemenizi tavsiye ederiz.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdası , anakart hurdaları , işlemci hurdası , hurda ram , harddisk hurdaları , laptop hurdaları , sunucu hurdaları , tablet hurdaları ve cep telefonu hurdaları gibi toplu elektronik atıkların alımını yapmaktadır. Elinizde bulunan toplu elektronik atıkların en yüksek fiyatlar ve peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55