Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları

Hurda Bilgisayarların Geri Dönüşümü

Hurda Bilgisayarların Geri Dönüşümü tam olarak elektronik atık geri dönüşümü prosedürlerinin tamamını içermektedir. Bunun sebebi pc kasa hurdaları nın birden çok sınıf elektronik atık içeren kombine atıklar olmalarıdır. En kolay anlaşılabilecek ve en yaygın olarak karşımıza gelmekte olan bilgisayar hurdaları masaüstü bilgisayar hurdalarıdır.

Masaüstü bilgisayar hurdaları genel olarak 3 ana komponent grubundan oluşmaktadır, Monitör hurdaları , Bilgisayar Kasası Hurdaları ve Çevre birimi hurdaları olarak gruplandırma yapılabilir. Bilgisayar Kasası Hurdaları aslında bilgisayarın kendisinin hurdalarıdır çünki monitör ve çevre birimleri aslında bilişim işlerini yapan parçalar değildir, monitörler bilgisayarın kullanılması için kullanıcı arayüzünü kullanıcıya gösteren bir ekrandır , yani bilgisayarı alıp başka bir ekrana bağlayarak da kullanabilirsiniz ekranın tek görevi bilgisayarın çıktısını görsel olarak kullanıcıya sunmaktadır. Bilgisayarın tüm işlevi kasası tarafından yapılmakta ekran sadece bilgisayarın işlediği veri ve bilgilerin programların kullanıcıya gösterimini yapan ekipmandır.

Çevre birimleri de bilgisayar kasasına bağlanarak bilgisayarın giriş çıkış işlemlerinin yapıldığı ekipmanlardır. Örneklendirmek gerekirse klavye ve mouse kullanıcının bilgisayarı yönetmek ve bilgi girişi yapmak için kullandıkları donanımlardır. Benzer şekilde hoparlör yazıcı tarayıcı webcam kulaklık mikrofon gibi ekipmanlar da kullanıcının bilgisayarı kullanırken ve etkileşirken kullandıkları cihazlardır, bilgisayarın temel işlevlerini çevre birimleri yapmazlar, bilgisayarın yönetimi ve ek özellikleri için kullanılan tüm parçalar çevre birimleri olarak değerlendirilirler.

Bilgisayar sistemi yukarıda belirttiğimiz üc ana başlık altında elektronik hurdalara sahiptir, montitör hurdaları tüplü monitör hurdaları ve panel monitör hurdaları olarak iki alt gruba sahiptir, tüplü montitör hurdaları katod ışın tüpü kullanan ve çok eski montitörlerdir, tehlikeli atık sınıfına girmekte olan kurşun ve fosfor gibi elementler de içermeleri sebebi ile elektronik atık geri dönüşümü prosedürleri arasında tehlikeli atıkların bertarafı prosedürlerinin uygulandığı bir elektronik atık olarak kabul edilmektedir. Panel monitör hurdalarında doğru prosedürler uygulandığı takdirde doğaya zarar verici elementlerin olası zararlarının önüne geçilebilir fakat tüplü monitörlerde bir bertraf süreci kaçınılmazdır.

Çevre birimi hurdalarında ise elektronik bileşenler çok azdır, örneğin 30 kg ağırlığındaki dev bir sinema hoparlör sistemi içerisindeki tek elektronik atık sınıflandırmasındaki parça ses işleme devresi ve elektrik beslemesidir ve toplam ağırlığı 500 gram kadardır , kalan 29,5 kg ağırlık plastik metal hoparlör vb ağır metal ve plastik sınıfı elementlerdir. Bu tip plastik cam metal ve ahşap bölümlerin tamamı fiziki ayrıştırma veya mekanik ayrıştırma ile ayrıştırılır ve kendi sınıfına uygun geri dönüşüm yapılır.

Aynı şekilde bilgisayar kasalarının tek bir sınıf element veya plastikten oluşan veya belirli sınırlar içerisinde kabul edilen alaşımlardan oluşan parçalar yine geleneksel geri dönüşüm prosedürleri ile geri dönüşüm yapılan parçalardır. Geleneksel geri dönüşümden kasıt basit fiziki ve kimyasal işlemler ile yeniden hammaddeye dönüştürülebilen elementleri tanımlamakdır. Bunlar ağır metal sınıfı dünya elementleri ve temel sınıf plastikler ve camlar olarak değerlendirilmektedir.

Demir aluminyum bakır kalay kurşun gibi elementler eritme saflaştırma ve döküm gibi proseslerden geçerek yeniden saf dünya elementleri olarak hammadde haline getirilebilir fakat elektronik atıklarda durum biraz daha farklıdır.

Bilgisayar hurdaları içerisindeki elektronik hurda sınıflandırmasına giren kısımlar olan anakart hurdaları , ram hurdaları , işlemci hurdaları , harddisk hurdaları , cdrom hurdaları , power supply hurdaları , eklenti kartı hurdaları gibi elektronik hurda sınıflandırmasındaki ekipmanlar fiziki ayrıştırma sınıflandırma ve geri dönüşüm prosedürlerini izleyerek geri dönüştüürülebilirler. Fiziki ayrıştırma ve sınıflandırma elektronik atıkların elektronik olmayan atıklardan ayrıştırılması ve kendi grupları ile sınıflandırılması aşamasıdır.

Yani bilgisayar kasalarının fiziki işlem ile sökülerek metaller plastikler ve elektroniklerin ayrıştırılması ve elektronik atıklar üzerindeki saf ağır metal parçaların ayrıştırılması sonucunda üzerinde metal veya plastik sınıfı atıklar kalmamış olan saf pcb ve elektronik bileşenler artık elektronik atıklardır ve bunların sınıflandırması yapılarak son aşama olan elektronik atık geri dönüşümü aşamasına geçilmesi mümkündür.

Elektronik atık geri dönüşümünde ileri kimyasal işlemler yapılarak elektronik devre kartları ve elektronik bileşenlerin içerisindeki 20 ye varabilen dünya elementi ayrıştırılır ve saflaştırılarak yeniden hammadde haline gelirler. bu prosedür rafineri veya rafinasyon prosedürleri olarak ele alınmaktadır. Bu aşamada özelleşmiş fabrika boyutundaki tesisler elektronik atıkları kimyasal işlem için alır ve geri dönüşümleri böyle dev tesislerde yapılır.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik hurda alımı yapmaktadır, tüm toplu bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , laptop hurdaları , sunucu hurdalaır , cep telefonu hurdaları gibi elektronik atıklarınızın güncel fiyatlar ve peşin ödeme ile satınalınması ve çevre bilinci ile geri dönüşüm yapılarak yüksek ekonomik değer kazanması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55