Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Hurda Ekran Kartı Çeşitleri

Hurda Ekran Kartı Çeşitleri hurda ekran kartlarının hangi tür ekran kartlarını içerdiği anlamına gelmektedir, ekran kartı çeşitleri genel olarak birkaç farklı kritere göre incelenebilecek bir konudur. Öncelikle ekran kartlarının mimarileri bulunur bu mimariler uyumlu oldukları arabirim türünü belirtmektedir yani hangi tür slotlara takılarak çalıştıkları en önemli kriterdir.

Yaklaşık son 10 yıldan fazla süredir yalnızca PCI Express türü grafik kartları ağırlık olarak satışa sunulmaktadır, bunun sebebi artık bu arabirimin endüstri standardı olmuş olması ve genel olarak yeni tüm masaüstü bilgisayarların bu arabirimi kullanan grafik kartlarını çalıştırabilir cihazlar olmasıdır.

Daha önceki dönemde PCI AGP ISA VESA EISA gibi standartlara sahip arabirimleri kullanan ekran kartları da satılmaktaydı, o döneme ait bilgisayarlarda bu arabirimler de bulunmaktadır.

En yaygın olarak kullanılmış olan iki arabirim AGP ve PCI Express arabirimleridir. Son 20 yılda satılan tüm ekran kartlarının %95 i bu arabirimlerden birini kullanmaktadır.

Ekran Kartlarını ve Grafik Arabirimlerinin Kısa Tarihçesi

Bilgisayarların grafikle tanışması 1970 lerden itibaren gözükse de kullanıcıya estetik gelebilecek görsellerin oluşmaya başlaması 90 lar sonrasına denk gelmektedir.

Grafik teknolojilerinin hareketlenmesi 1982 ve 1990 aralığında geliştirilen MDA, CGA, HGC, Tandy, PGC, EGA, VGA, MCGA, 8514 , XGA standartları ile olmaktaydı fakat bu standartların hepsi donanım geliştiricilere bağımlı standartlardı ve belirli bir bilgisayar ve monitörün birlikte çalışması ile grafiğin oluşturulabilmesi tüketicileri belirli markaları almak durumunda bırakıyordu.

1990 lar sonrasında standartlar belirlenmeye başlanmış ve 2 boyuttan 3 boyutlu grafiklere geçiş dönemi yaşanmaya başlanmıştır.

Bu dönemler aynı zamanda dahili grafik kartlarının yani anakartların üzerinde bulunan ekrankartlarının yaygınlaşmaya başladığı ve teknolojinin daha uygun rakamlara erişilebilir hale geldiği dönemleri de ifade etmektedir.

Bu hızlı gelişim ile anakart ile tümleşik grafik kartları genel tüm ihtiyaçları karşılar hale gemiştir fakat üst seviye grafik ve oyun ihtiyaçları için harici ekran kartlarının kullanılması gerekliliği devam etmektedir.

Bu ihtiyaçlar ve artan grafik greksinimleri , görüntü çözünülürlüklerinin büyümesi ile bilgisayar grafiklerinin 10 ila 4000 kat daha net hale gelmesi çok yüksek grafik işlem becerisi de gerektirmeye başlamıştır.

Bu dönemleri takip eden 2000 li yıllar artık ekran kartlarının altın çağı olmuştur ve PCI AGP ve en son PCI express arabirime sahip ekrankartları günümüzde de oyun severlerin bilgisayarlarının en önemli parçası olmaya devam etmektedir.

Ekran Kartlarının Son Dönemi , Günümüz

Günümüzde masaüstü ve dizüstü bilgisayarların tamamı tümleşik grafik arabirimleri ile donatılmış olarak gelmekteri yani üretici kendi bir grafik kartını tümleşik olarak sistemin içinde sunmaktadır. Bu grafik kartı en basit bilgisayarda bile temel internet , temel multimedya ve Full HD video standartlarının tamamını karşılayabilecek kabiliyettedir.

Yani günümüzdeki her çeşit bilgisayar tüm temel grafik ve multimedia işlevlerini gerçekleştirebilir. Fakat üst seviye multimedia ve oyun performansı için harici grafik kartları yine zorunluluktur. Artık 144 Hz ve üstü tazeleme hızı 4K grafikler ve 200 fps üzerinde tazeleme hızlarını destekleyen çok yüksek grafik kalitesinde oyunlar bulunduğu gibi bu oyunları oynamaktan keyif alan milyonlarca insan bulunmaktadır.

ATI Nvidea gibi üreticilerin yeni modellerinin piyasaya çıktı ay içerisinde milyonunun üstünde satış rakamlarına ulaşması şaşırtıcı değildir.

Ayrıca günümüzde blokzincir madenciliği de ekrankartlarının grafik işlemcilerinin üstün grafik becerisini kullanarak yaptıkları bir işlem olduğu için grafik kartaları kriptopara madenciliğinde de kullanılmaktadır.

Hurda Ekran Kartı Çeşitleri

Her çeşit hurda ekran kartını tanımlamaktadır bunlar genel olarak masaüstü bilgisayar ekran kartı hurdaları , laptop ekran kartı hurdaları ve sunucu ekran kartı hurdaları olarak değerlendirilebilir. Masaüstü ve Sunucu ekran kartları finger kart yani eklenti kartı hurdaları standartlarına uyumlu elektronik hurdalardır, laptop ekran kartı hurdaları ise laptop anakart hurdaları sınıflandırmasına girmekte olan ekran kartı hurdalarıdır.

Şirketimiz her çeşit Hurda Ekran Kartı Çeşidinin alımını yapmaktadır. Ayrıca her çeşit toplu elektronik hurda bilgisayar katı elektronik kart hurdası hurda sunucu , işlemci ram harddisk laptop tablet hurdaları, cep telefonu ve cep telefonu anakart hurdası gibi her çeşit toplu elektronik atığın alımını yapıyoruz.

Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55. Güncel alım fiyatlarımız Elektronik Hurda Alım Fiyatları sayfamızda belirtilmiştir.