Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Harddisk Hurdaları

Hurda Harddisk Fiyatlandırması

Hurda Harddisk Fiyatlandırması temel olarak hurda harddisklerin türlerine göre yapılmaktadır. Genel olarak değerlendirildiğinde harddiskler 5 temel gruba ayrılabilir. Tarihi Harddisk Hurdaları , Eski Nesil Arabirime Sahip Harddisk Hurdaları , Masaüstü Harddisk Hurdaları , Sunucu Harddisk Hurdaları ve Notebook Harddisk Hurdaları olarak gruplandırılması mümkündür.

Tarihi harddisk hurdaları MFM arabiriminden de önce üretilmiş olan belirli standart arabirimleri olmayan ve yaklaşık 50 yıl önde üretilmiş olan harddisk sürücülerdir, bu harddisk sürücüler birkaç megabyte kadar kadar depolama alanına sahip ve endüstriyel sistemlerde kullanılan ekipmanlardır, şuandaki masaüstü bilgisayar kasalarına yakın büyüklükte ve 10 kg üstü ağırlığa sahip bu ekipmanların değerlemesi normal harddisk hurdalarına göre daha farklıdır, yapıları daha çok elektrik motorlarına benzeyen gövdeler ve değişik tasarımlarda elektronik kartlar ile donanımlanmış bu gibi harddisk hurdaları çok nadiren bulunur, biz daha çok müzelik harddiskler olarak değerlendirmekteyiz. Günümüzde elektronik atık geri dönüşüm tesislerine gelen her 100000 harddiskte en çok 1 adet gelmektedir. Kayda değer bir miktarı dünya üzerinde kalmamış durumdadır.

Eski Nesil arabirime sahip harddisk hurdaları net olarak IDE ve SCSI arabirimleri öncesi üretilen ve standart arabirimlerin yaygınlaşmadığı dönemlerde sunulmuş olan harddisk sürücülerdir, bu harddisklerden en yaygını MFM arabirime sahiptir, yine Megabyte seviyesinde kapasitesi bulunan bu sürücüler günümüzde 100000 harddisk sürücü üzerinde en çok 10 tane karşımıza gelmektedir.

Bu iki çok eski nesil grup yok denecek kadar az gelmek ile beraber bunların dışında kalanlar günümüzde dolaşımda olan masaüstü bilgisayar harddisk hurdaları , dizüstü bilgisayar harddisk hurdaları ve sunucu harddisk hurdalarıdır.

Masaüstü bilgisayar harddisk hurdaları 3,5″ boyutunda ve IDE SATA arabirimlere sahip harddisk hurdalarıdır, genel olarak 450 – 650 gram kadar ağırlıkları bulunmaktadır ve 1 ton karışık harddisk hurdası sınıflandırıldığında en az %80 i masaüstü bilgisayar harddisk hurdası olarak karşımıza gelmektedir ve ortalama ağırlıkları 500 520 gram aralığına denk gelmektedir. Bu ağırlığın çok büyük kısmını harddisk gövdesini oluşturan düşük vasıflı aluminuum blok ve düşük vasıflı krom oluşturmaktadır, genel ağırlığın kaylaşık %95 kadarı ağır metallerden oluşmaktadır ve yalnızca en çok %5 lik kısım harddisk kartı hurdasından oluşmaktadır.

Notebook Harddisk Hurdaları ise dizüstü bilgisayarlar üzerinde kullanılmakta olan 2,5″ boyutunda ide ve sata harddisk hurdalarıdır, Genel olarak ağırlıkları 100 gram seviyesinde olan notebook harddisk sürücüleri masaüstü harddisk sürücülerine benzer yapıda bulunurlar, tek farkları harddisk kartı hurdaları nın oranı %6 ile %9 arasında değişmektedir. Bu sebeple notebook harddisk hurdaları nın ekonomik değeri çok az daha yüksek olmaktadır.

Sunucu harddisk hurdaları ise sunucu bilgisayarlar üzerinde kullanılan harddisk sürücülerdir, masaüstü bilgisayar harddisk sürücülerine benzer 3,5″ ve 2,5″ boyutlarında satışa sunulmaktadır. Genel olarak birim ağırlıkları daha yüksek ve ağır metal oranı da yine masaüstü bilgisayar harddisklere benzer, fakat sunucu harddisklerinin sunucu gövdesine takılması için kullanılan montaj elemanlarının yüksek ağırlıkları yüzünden genel değerleri masaüstü bilgisayar harddisk hurdaları ve laptop harddisk hurdalarına göre daha yüksektir.

Günümüzde karışık olarak gelen harddisk hurdaları değerlendirildiğinde en az %80-%90 masaüstü harddisk hurdaları %5-%15 sunucu harddisk hurdaları ve %1-%5 arası laptop harddisk hurdaları karşımıza gelmektedir.

Bu oranlamaya göre hesaplanan harddisk hurdası satınalma fiyatı belirlemekteyiz. Karışık harddisk hurdaları içerisinde sunucu harddisk hurdaları %10 dan fazlaysa fiyatlandırma düşmekte , laptop harddisk hurdalarının oranı %10 dan fazlaysa fiyatlandırma yükselmektedir. Bu sebeple satınalma uzmanlarımızın harddisk hurdalarınızı incelemeleri ve fiyat teklifi çalışması yapmaları gerekebilmektedir.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , harddisk hurdaları , elektronik kart hurdaları , ram işlemci hurdaları , laptop hurdaları , sunucu hurdaları , bilgi işlem hurdaları , cep telefonu hurdaları ve her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55