İşlemci Hurdaları

Intel İşlemci Hurdalarının Doğru Sınıflandırılması

Bu yazımızda Intel İşlemci Hurdalarının Doğru Sınıflandırılması konusunun tüm detaylarınız sizler ile paylaşacağız, Intel işlemciler hurda sektörünün hem çok iyi bildiği ama tüm detaylarını da tam olarak bilmediği işlemci hurdaları sınıfının kralı olarak değerlendirilmektedir. Bu krallığı dünyada satılmış olan diğer tüm marka işlemcilerin toplamının 3 katından fazla işlemci satışı şuana kadar yapmış olması ve bu farkı yaklaşık 40 yıldır istikrarlı biçimde koruyabilmesinde gizlidir. Yani teknolojinin en zor geliştirildiği işlemci sektörünün 40 yıldır zirvesini tutan ve halen rakiplerinin kendisine yaklaşamadığı hatta satış hacmindeki artışlara rağmen tüm rakiplerinin toplamının 3 katını satışlarını artırarak satmayı sürdüren bir teknoloji devidir.

Ayrıca Intel yüksek teknolojide yeni açılımlar yapabilmek için her sene en az 2 3 en fazla 10 tane şirketi satınalmakta veya bünyesine katmaktadır, dünyada kendi faaliyet alanında çok üstün teknolojiler geliştiren şirketler intelin radarına girerler ve kendi geliştirdiği teknolojileri daha hızlı daha kolay ve daha başarılı geliştirme hedefiyle intel bilgi birikiminden , eğitimli personelinden veya patentli teknolojilerinden faydalanmak için her yıl milyonlarca hatta milyarlarca dolar ödeyerek şirketler almaktadır. Son 10 yılda satınalma yaptığı milyon ve milyar dolar seviyesindeki şirket sayısı yaklaşık 50 kadardır ve bunların 2 tanesi 15 milyar dolar seviyesinin üstünde rakamlara alınmıştır, 10 tanesinden fazlası da milyar dolar seviyesinin üstündedir. Intelin son 10 yılda satınaldığı şirketlerin toplamı birkaç ülkenin gayrısafi milli hasıla toplamından fazladır.

Intel dünyada en fazla işlemci satar ve dünyada en yüksek geliştirme yatırımı yaparak rakiplerinden önde durmayı başarabilir, yani oyunu kuralına göre oynar. Elektronik atık sektörü olarak gelişen teknolojiyi bizler de takip etmek zorundayız çünki bugunün teknolojisi yarının elektronik atığı olarak bizlerin tesislerinin girdisi olacaktır ve işimizi doğru ve başarılı yapabilmek için 1 2 yıl sonra işleyeceğimiz ekipmanları tanıyarak kendimizi onlara hazırlamak durumundayız.

İşlemci hurdaları elektronik atık sektörünün kralıdır evet fakat bu kral 10 yıl önce aslında elektronik atık sektörünün krallığını devretmiştir, artık yeni kral cep telefonu anakartı hurdasıdır, bunun temel sebebi işlemci hurdaları nın eski nesil işlemci hurdalarına göre çok daha düşük ekonomik değer üretmesine karşın cep telefonu anakart hurdaları gittikçe artan bir ekonomik değer sunmaya devam etmektedir ve hacimsel olarak bakıldığında işlemci hurdaları nın atığa dönüşme hacmi gittikçe düşmekte olup, cep telefonu anakartı hurdaları nın hacmi gittikçe artmaktadır. Elektronik atık sektörünün en önem verdiği konu hacim ve alım yapılan malzemenin ekonomik değer büyüklüğüdür. Yani ne kadar çok ve ne kadar yüksek değerli atık toplanırsa tesis için faydası o kadar yüksek olmaktadır. Son yıllarda hem ekonomik değeri düşen hemde miktarı azalan işlemci hurdaları artık en önemli girdi değildir.

Intel İşlemci Hurdalarının Doğru Sınıflandırılması başlığı önemli bir başlıktır, çünki intel işlemci hurdaları yaklaşık 50 yıldır sahadadır ve artık en eski ve en değerli işlemci hurdaları olarak kabul edilen sarı göbekli işlemci hurdaları %1 den daha az karşımıza gelmektedir, çünki bu bilgisayarlar yaklaşık 35 40 yıl mazisi olan bilgisayarlar üzerinde bulunurlar ve bu bilgisayarların neredeyse %98 lik kısmı son 30 yıl içerisinde çoktan hurdaya ayrıldı ve geri dönüşümleri yapılarak hammadde haline geldiler, günümüze biraz daha yaklaşıldığında yani 25 35 yıl aralığında karşımıza gelen seramik işlemci hurdaları da yine büyük ölçüde geri dönüşüm yapılarak tüketildi ve günümüzde rastlanma sıklıkları da %3 den az duruma geldi, dünya üzerindeki seramik işlemci stoğunun da yaklaşık %93 lük kısmı çoktan geri dönüşüm yapılarak tüketildi. Günümüze biraz daha yaklaştığımızda karşımıza gelen plastik işlemciler ise halen üretilmekte olmak ile beraber, üretimleri laptop ile sınırlı olup , hacimsel büyüklükleri çok küçük olduğu için onların da genel işlemci hurdaları grubu içerisindeki ağırlıkları %4 %6 aralığını geçmemektedir.

Toplama bakıldığında değerli işlemci hurdaları olarak kabul edilen sarı göbekli işlemci hurdaları %1 seramik işlemci hurdaları %3 ve plastik işlemci hurdaları dediğimiz işlemciler de %6 yada daha az karşımıza gelmektedir , kalan %90 ve üzeri işlemci grubu metal işlemci hurdaları olarak adlandırdığımız ve halen günümüzde de üretilmekte olan işlemcilerdir ve ekonomik değer bakımından sarı göbekli işlemcilere göre yaklaşık 15 kat seramik işlemcilere göre 5 kat daha düşük ekonomik değer yaratmaktadırlar.

Intel işlemcileri incelediğimizde pentium 1 ve öncesi tüm işlemciler ve pentium pro ailesi işlemciler sarı göbekli işlemci hurdaları olarak değerlendirilmektedir , ıntel 4000 intel 8000 ve intel 80000 kodlu bütün işlemcileri bu sınıflandırmaya girmektedir, yani 8086 286 386 ve 486 ailesi tüm işlemciler sarı göbekli işlemci hurdalarıdır.

Daha sonra karşımıza gelmekte olan pentium ailesi seramik işlemcilerdir pentium 2 3 ailesi plastik işlemci hurdası ve slot işlemci hurdası ailesidir, pentium 4 core core2 corequad ve core i aileleri de metal işlemci hurdası sınıfına giren işlemcilerdir, son 10 yıl civarı dönemde üretilmekte olan işlemciler yalnızca core i ailesi olan i3 i5 i7 grubu işlemcilerdir.

Şirketimiz her çeşit işlemci hurdaları , bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , elektronik kart hurdaları , sunucu hurdaları , laptop hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi toplu elektronik atıkları güncel fiyatlar sunmaktadır ve yüksek hacim sınırı olmaksızın peşin ödeme ile satınalmaktadır. Elinizde bulunan tüm toplu elektronik hurdalarının değerlendirilmesi için ve size fiyat teklifi sunabilmemiz için bizi arayınız 0 555 800 50 55