İşlemci Hurdaları

Intel İşlemci Tarihçesi

Intel İşlemci Tarihçesi Intel, bilgisayar teknolojisi alanında dünya çapında tanınan bir markadır. 1968 yılında kurulan şirket, işlemci teknolojilerindeki öncü rolüyle bilinmektedir. Günümüzde de işlemci dünyasını intel domine etmektedir. İşlemcileri bilgisayarların beyni olarak kabul edilebilir.

Intel, 18 Temmuz 1968 tarihinde Robert Noyce ve Gordon Moore tarafından Santa Clara, Kaliforniya’da kurulmuştur. Başlangıçta yonga setleri ve bellek üreten şirket, daha sonra mikroişlemci pazarına girerek bilgisayar endüstrisinde devrim yarattı. Intel, 1971 yılında ilk mikroişlemcisi olan Intel 4004’ü piyasaya sürdü. Bu, tarihçiler tarafından modern mikroişlemci endüstrisinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Birinci Nesil İşlemciler: 4004, 8008 ve 8080

Intel 4004, 1971 yılında piyasaya sürülen ilk ticari mikroişlemciydi. 4004 sadece 2300 transistöre ve 740 kHz saat hızına sahipti. Daha sonra, 4004’ün başarısını takiben Intel 8008’i ve ardından 8080’i piyasaya sürdü. Bu işlemciler o dönemin kişisel bilgisayarlarında kullanıldı ve teknoloji devriminin başlangıcına işaret etti.

İkinci Nesil İşlemciler: 8086 ve 8088

1980’lerin başında Intel 8086 ve 8088 işlemcilerini piyasaya sürdü. Bu işlemciler 16 bit veri yolu kullanarak daha yüksek performans sunuyordu. IBM PC ve IBM PC/XT gibi bilgisayarlarda kullanıldılar ve kişisel bilgisayar endüstrisinin büyümesine katkıda bulundular.

Üçüncü Nesil İşlemciler: 80286 ve 80386

1982’de tanıtılan Intel 80286, 16 bitlik bir işlemciydi ve daha yüksek saat hızları ve daha fazla bellek desteği sunuyordu. 1985 yılında Intel 80386, 32 bit işlemci olarak tanıtıldı ve daha karmaşık hesaplama yetenekleri ve daha geniş bellek erişimi sağladı. Bu işlemciler kişisel bilgisayarların gücünü ve yeteneklerini artırdı ve işletim sistemlerinin geliştirilmesini sağladı.

Dördüncü Nesil İşlemciler: Pentium Serisi

1993 yılında Intel Pentium işlemciyi piyasaya sürdü. Bu işlemci, önceki modellere kıyasla daha yüksek saat hızları ve gelişmiş performans sunuyordu. Pentium işlemciler 1990’ların bilgisayar endüstrisinde yaygın olarak kullanıldı ve kişisel bilgisayarları günlük kullanım için daha hızlı ve daha verimli hale getirdi.

Beşinci Nesil İşlemciler: Pentium Pro, Pentium II ve Pentium III

Intel 1995 yılında Pentium Pro işlemcisini tanıttı. Bu işlemci, önceki Pentium işlemcilere kıyasla daha gelişmiş bir mimariye sahipti ve özellikle sunucular ve iş istasyonları için tasarlanmıştı. Daha sonra Pentium II ve Pentium III işlemciler piyasaya sürüldü. Bu işlemciler daha yüksek saat hızları ve gelişmiş bellek yönetimi ile daha iyi performans sunuyordu.

Altıncı Nesil İşlemciler: Pentium 4 ve Core Serisi

2000’li yılların başında Intel, Pentium 4 işlemcisini piyasaya sürdü. Bu işlemci daha yüksek saat hızlarına ve daha karmaşık bir mimariye sahipti. Ancak Pentium 4’ün performansı bazı eleştirilere maruz kaldı ve Intel Core serisi işlemcilere odaklanmaya başladı. Core 2 Duo, Core i3, Core i5 ve Core i7 gibi işlemciler daha iyi enerji verimliliği ve daha iyi çoklu iş parçacığı performansı sağladı.

Yedinci Nesil İşlemciler: Core i Serisi ve Xeon

2010’larda Intel, Core I serisi işlemcileri piyasaya sürdü. Bu işlemciler daha yüksek saat hızları, daha iyi entegre grafikler ve daha düşük güç tüketimi sunuyordu. Xeon işlemciler de kurumsal pazarlarda bir etki yaratarak sunucular ve iş istasyonları için yüksek performanslı seçenekler sundu.

Sekizinci Nesil İşlemciler: Core I Serisi (Ice Lake ve Tiger Lake), Core X Serisi

2020’lerin başında Intel, Core I serisi işlemcilerinin Ice Lake ve Tiger Lake gibi yeni sürümlerini piyasaya sürdü. Bu işlemciler daha gelişmiş entegre grafikler, yapay zeka hızlandırma ve daha iyi güvenlik özellikleri sunuyordu. Ayrıca Core X serisi işlemciler, yüksek performanslı masaüstü bilgisayarlar ve iş istasyonları için güçlü seçenekler sundu.

Dokuzuncu Nesil İşlemciler: Alder Lake ve Diğerleri

Gelecekte Intel’in işlemci modelleri Alder Lake gibi yeni mimariler ve daha gelişmiş özelliklerle gelmeye devam edecek. Intel, işlemci teknolojilerini sürekli geliştiriyor ve bilgisayar endüstrisindeki lider konumunu korumaya çalışıyor.

Intel İşlemci Tarihçesi incelendiğinde Intel 286 386 486 ailesinin büyük kısmının sarı göbekli işlemci hurdası , pentium ailesinin seramik işlemci hurdası , pentium 3 döneminin plastik işlemci hurdası ve pentium 4 sonrası tüm nesillerin metal işlemci hurdası sınıflandırmasına girmekte olduğunu kolayca farketmemiz mümkündür.