Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları İşlemci Hurdaları

İşlemci Hurdaları Sınıflandırması

İşlemci Hurdaları Sınıflandırması işlemcilerin fiziki özelliklerine göre yapılmaktadır. Sınıflandırması doğru olarak yapılan işlemci hurdaları doğru değer ile satınalınabilmektedir, ayrıca sınıflandırmanın doğru yapılması depolama sevkiyat ve geri dönüşüm tesislerindeki işlem süreçlerindeki iş yükünü de azaltacağı için elektronik hurda alımı esnasında İşlemci Hurdaları Sınıflandırması nın doğru biçimde yapılması önemlidir ve zorunludur.

İşlemci Hurdaları Sınıflandırması işlemcilerin kendilerine benzer özellikte ve aynı işlemci hurdası sınıfına dahil olan işlemciler ile birlikte işlem görmesi anlamına gelmektedir. Bunun için hurda işlemci sınıflarını kısaca tanımlamak gerekmektedir.

Hurda Metal İşlemciler genel olarak günümüze en yakın dönemde üretilmiş olan ve halen de üretimi devam etmekte olan işlemcilerdir, genel olarak masaüstü bilgisayarlar ve sunucu bilgisayarları üzerinde kullanılan metal işlemcilerin fiziken ayrıştırılması çok kolaydır, işlemciler genel olarak kare ve küçük yapıdadırlar, bilgisayar sisteminin anakartına takılan yüzeyleri iğne şeklinde pinler veya yüzeyde bağlantı noktalarına sahiptirler, anakart veriyollarına bağlantı oluşturan pin veya bağlantı noktalarının buluntuğu yüzey işlemcinin alt yüzeyi olarak tanımlanır ve metal işlemci hurdaları nın tamamının üst kısmında yüzeyi tamamen kaplayan metal bir yüzey bulunur, ısı dağıtıcı görev üstlenmesi için bulunan bu yüzey genellikle bakır veya bakır yoğun alaşımlardan yapılmıştır. İşlemcinin markası modeli model kodu ve tüm teknik bilgileri bu yüzeyde yazmaktadır.

Plastik işlemci hurdaları ise günümüze göre eski nesil kabul edilebilecek olan masaüstü bilgisayarlarda ve ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayarlar üzerinde kullanılan işlemcilerdir, metal işlemcilere göre farkları çok belirgindir, işlemci üst yüzeyinde metal bir ısı dağıtıcı yüzey yerine tamamen plastik bir kaplama ile karşımıza gelmektedir, plastik yüzey genel olarak yeşil , açık kahverengi veya siyah olarak karşımıza çıkmaktadır.

Seramik işlemci hurdaları ise en eski nesil masaüstü ve sunucu işlemcileri olarak karşımıza gelmektedir , bu işlemcilerin de isminden de anlaşılabileceği gibi gövdeleri seramik bir yüzey ile kaplıdır ve renkleri genel olarak koyu füme siyah renklerde olmaktadır.

Geri dönüşüm ekonomik değeri bakımından incelendiğinde en pahalı işlemciler seramik işlemciler olarak değerlendirilmektedir çünki üretim dönemleri 25 30 yıl kadar ve daha eskidir, bu işlemcilerin üretildiği dönemde üretim için kullanılan elementler arasında kıymetli maden kullanımı günümüze ve diğer işlemci sınıflarına göre daha yüksek olmaktadır. Plastik işlemciler de ara sınıf olarak değerlendirilebilir, metal işlemci hurdalarına göre daha yüksek ekonomik değerleri bulunuyor olsa da ekonomik değerleri seramik işlemcilere göre çok daha düşüktür.

Şirketimiz her çeşit işlemci hurdaları , sarı göbekli işlemci hurdası , hurda seramik işlemci , plastik hurda işlemci ve metal işlemci hurdaları alımı yapmaktadır. Ayrıca her çeşit bilgisayar elektronik ve cep telefonu hurdalarının alımını da yapıyoruz, elinizde bulunan tüm elektronik atıkların peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55