Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Elektronik Hurdaları

Kişisel Elektronik Hurdaları

Kişisel Elektronik Hurdaları kişisel kullanım alanında kullanılmakta olan ev elektroniği ve bilişim ürünlerinin hurdalarıdır. Kişisel Elektronik Hurdaları genel olarak bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlar çevre birimleri ve ev elektroniği olarak karşımıza gelmektedir. Beyazeşya hurdaları ayrı bir sınıf olarak değerlendirilmektedir.

Bilgisayar hurdaları en çok karşımıza gelen Kişisel Elektronik Hurdaları arasında ilk sıradadır, bunun sebebi gelişmiş ülkelerde bireylerin en azından bir adet bilgisayarı bulunması ve bu bilgisayarların 5 yıl gibi bir ortalama sürede yenileniyor olmasıdır. Hiçbir elektronik cihaz bilgisayarlar kadar hızlı gelişmemekte ve yenilenme ihtiyacı duyulmamaktadır.

Aynı şekilde cep telefonları da son yıllarda bilgisayarlar kadar hızlı gelişmeye ve aynı hızla yenilenmeye başlanmıştır, fakat cep telefonlarının atığa dönüşme hızı daha düşüktür, bunun sebebi kişiler cep telefonlarını yenileseler bile eski cep telefonları halen çalışıyor durumdaysa yedek telefon olarak veya 2. telefon olarak kullanılmakta, ayrıca halen çalışır durumda ise bir yakınlarının kullanımına sunulması veya satılması sonucunda yeniden kullanımının yapılması sözkonusu olmaktadır.

Ayrıca cep telefonu hurdaları hacim olarak çok küçük cihazlardır 150 gram civarı ağırlıkta olan bir cep telefonu hurdası ile bir masaüstü yada dizüstü bilgisayar karşılaştırıldığında 20 ila 200 katı bir ağırlık yani hacimsel olarak çok daha büyük bir miktar ortaya çıkmaktadır.

Kişisel elektronik hurdaları son yıllarda tabletler , akıllı saatler , kişisel video kaydediciler, kameralar , uydu alıcı cihazları , multimedia sistemleri , televizyonlar gibi çok daha çeşitli sınıflar da içermekte ve bu cihazlar da büyük bir hacimde elektronik hurdalar ortaya çıkarmaktadır.

Kişisel Elektronik Hurdaları işleme alındığında tesis içerisinde ilk önce fiziki ayrıştırma yapılmaktadır, bu aşamada bilgisayarlar , cep telefonları , elektronik cihazlar kendi sınıfları ile birlikte ayrıştırılır ve daha sonraki aşamada fiziki parçalama yapılır. Parçalama esnasında plastikler , metaller ve elektronik bileşenler ayrılır ve her çeşit saf kendi sınıfına ait bileşenler ile beraber depolanır. Sonraki aşamada ise plastikler , metaller ve elektronik atıklar kendi sınıflarına uygun geri dönüşüm sistemleri kullanılarak tekrar hammadde haline getirilirler.

Kişisel Elektronik Hurdalarının geri dönüşümü ile dünyada yüzlerce yıl kirletici olarak bulunacak atıklar geri dönüştürülerek hammadde elde edilir, bu sayede kirleticilerin dünya kaynaklarını kirletmesinin önüne geçişmesine ek olarak dünyada sınırlı olan maden kaynaklarının da tüketimi azaltılmış olur. Sonraki nesillerin kullanımı için yeraltında kalacak maden elementlerinin tüketilmemiş olmasına ek olarak madencilik yapılarak elde edilecek elementlerin işlenmesi sırasında kullanılacak yakıt ve su gibi kaynakların da tüketilmemesi sebebi ile çevresel etki çok daha düşürülmüş olacaktır.

Özetle Kişisel Elektronik Hurdaları nın geri dönüşümü sınırlı hammaddenin kullanılmaması ve geri kazanılması , çevresel kirliliğin azaltılması , su ve yakıt gibi ekonomik ve çevresel unsurların tüketimin düşürülmesi gibi dört temel fayda sunmaktadır. Ayrıca kişisel elektroniklerin hurdaya ayrılması yerine satışının yapılması hurdanın sahibi olan kişi veya kuruma da ekonomik fayda sağlamaktadır.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik atık , Kişisel Elektronik Hurdaları , bilgisayar hurdaları , cep telefonu hurdaları , hurda elektronik kartlar , bilgi işlem hurdaları gibi her çeşit elektronik hurdalarının alımını ve geri dönüşümünü yapmaktadır, tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı ve çevreci yöntemler ile geri dönüşümün yapılması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55