Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Masaüstü Bilgisayar Anakart Hurdaları

Masaüstü Bilgisayar Anakart Hurdaları masaüstü bilgisayarların içerisinde bulunan anakartların hurdalarıdır ve bu hurdalar genel olarak eski nesil anakart hurdaları ve yeni nesil anakart hurdaları olarak iki sınıfa ayrılarak alım yapılırlar. Ayrıca hurda bir masaüstü bilgisayar içerisinde anakart hurdalarına ek olarak ram hurdaları , işlemci hurdası , harddisk hurdası , ekran kartı hurdası , cdrom hurdası ve güç kaynağı hurdası da çıkmaktadır.

Hurda masaüstü bilgisayarlar kullanım ömrünü doldurmuş olan bilgisayarlardır, genel olarak gelişen teknoloji sonucunda kullanıcı itiyaçlarını karşılayamayan bilgisayarlar ve arızalanan ve bu arızalarının giderilmesi mümkün olmayan masaüstü bilgisayarlar da masaüstü bilgisayar hurdaları olarak değerlendirilirler.

Kullanım ömrünün dolması yukarıda da belirttiğimiz gibi bilgisayarın teknik olarak yetersiz gelmesi durumunu ifade eder, günümüzde en basit internet ve ofis işleri için bile kullanılacak bir bilgisayarın 4 gb ram ve en az çift çekirdekli bir işlemcisi bulunmak durumundadır , performans olarak yetersiz olan bilgisayarlar hurda bilgisayarlar haline gelirler.

Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi arızalanması sonucunda kullanım dışı kalanlar da olabilmektedir, bilgisayarların arızalanması halinde genellikle tamir yapılmamaktadır, bozulan parçanın yenilenmesi ile bilgisayar kullanıma devam edebilir fakat gelişen teknoloji ile bozulan parçanın temini mümkün olmadığı gibi bazı durumlarda da bozulan parça veya parçaların maliyeti çok yüksek bir rakama çıktığı için bilgisayarın genel performansı da düşünülerek tamirinin yapılması yerine yeni bir bilgisayar alınması daha mantıklı bir tercih olabilmektedir. Bu gibi durumlarda tamir edilemeyen veya maliyeti sebebi ile tamirinden vazgeçilen bilgisayarların da bilgisayar hurdası olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yazımızın en başında belirttiğimiz temel sınıflandırmaya geri dönersek Masaüstü Bilgisayar Anakart Hurdaları eski ve yeni nesil anakart hurdaları olarak iki temel sınıfa ayrılırlar, bu sınıflandırma anakart hurdası nın kullanmakta olduğu işlemciye göre yapılır ve bu sınıflandırma pentium 3 ve önceki nesil bilgisayarların eski nesil anakart hurdası olarak sınıflandırılmasına , pentium 4 ve sonraki nesil anakart hurdalarının da yeni nesil anakart hurdası olarak sınıflandırılmasına sebep olmaktadır. Bu ayrımı işlemci nesillerini bilmeyen kişi işlemci slotlarına bakarak da yapabilir, işlemci slotu üzerinde 400 taneden az pin varsa eski nesil anakart hurdası , 400 den çok pin varsa yeni nesil anakart hurdası olarak değerlendirilmektedir.

Eski nesil anakart hurdası olarak değerlendirilen anakartlar 4004 8088 8086 286 386 486 pentium pentium 2 pentium 3 , 586 k6 ve k7 ailesi anakartlardır ve bunların tamamı 400 taneden az pin bulundurur, yeni nesil anakart hurdaları olarak değerlendirilen anakartlar ise 423 478 754 462 pin slotlar, 775 1155 1156 1151 1150 2011 1366 ve am1 am2 am3 am4 slotlar olarak karşımıza gelmektedir, tüm bu yeni nesil anakart hurdaları nın 400 taneden fazla pini olduğu dikkatinizi çekmelidir. Ayrıca başka bir nokta da yeni nesil anakart hurdalarının tamamı metal işlemci kullanmaktadır, yani kullanılan işlemci kare ve üstünde bir soğutucu bulunuyorsa ve işlemcinin üst yüzeyi gri bir metal soğutucu yüzeyi içeriyorsa bu anakart hurdası yeni nesil anakart hurdası olarak değerlendirilmektedir.

Şirketimiz her çeşit toplu elektronik hurda alımı yapmaktadır, tüm bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , işlemci hurdaları , ram hurdaları , eklenti kartı hurdaları , monitör hurdaları , laptop hurdaları, tablet hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi her çeşit toplu elektronik hurdalarınızın alımını yapıyoruz. Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme yapılarak satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55