Bilgisayar Hurdaları

Power Supply Hurdaları

Power Supply Hurdaları bilgisayarlar içerisinde yer almakta olan güç kaynaklarının hurdalarını tanımlamaktadır. Masaüstü bilgisayarlar kasalar monitörler ve çevre birimlerinden oluşmaktadır. Bilgisayar kasası bilgisayarın temel donanımlarına ev sahipliği yapan bir donanım olarak değerlendilmektedir, kasalar bilgisayarın diğer elektronik bileşenlerine kapalı bir çalışma alanı sağlayan , onların giriş çıkış noktalarına imkan sağlayan bir fiziki biçimi olan aynı zamanda da ev yada ofis ortamında da genel kullanılabilirlik imkanlarını sağlayan ve görsel olarak hoş gözüken bir ekipmandır. Tüm bu fiziki şartlara ek olarak çok önemli bir görevi daha vardır , power supply yani güç kaynağı bilgisayarların çalışması için gerek duyulan enerji ihtiyacını da sağlamak ile görevli bir parçadır ve genel olarak kasaların içerisinde bulunur. Ticari ürün olarak değerlendirildiğinde de giriş ve orta seviyeye kadar olan bilgisayar kasaları içerisinde güç kaynakları bulunurken, üst seviye bilgisayarlar için tasalanan kasaların içerisinde güç kaynağı bulunmaz ve bu güç kaynağı ayrı bir üst seviye performans ürünü olarak satın alınarak kullanılırlar.

Güç kaynaklarının temel görevi diğer elektronik ekipmanlarda olduğu gibi şehir şebeke elektriğini elektronik devre sistemlerinin kullanabileceği voltaj düzenine getirmektir. Örneğin 12 volt kullanan bir oyuncağı şarj etmek için evinizde 220v alternatif akım şehir şebekesini 12v direk akıma çeviren bir adaptör kullanırsınız veya cep telefonunuzu şarj etmek için 220v AC gerilimi 5v DC gerilime dönüştüren bir adaptör kullanırsınız. Bilgisayar içerisindeki güç kaynağının görevi de bunun benzeridir.

Bilgisayarlar içerisinde kullanılan farklı elektronik bileşenlerin farklı elektrik ihtiyaçları vardır, genel olarak güç kaynağı tüm bu ihtiyaç türlerine göre enerji sağlamaktadır. Genel olarak bilgisayarların neredeyse tamamı içerisindeki elektronik bileşenlerin yani anakart işlemci ram harddisk cdrom ssd ekran kartı ve diğer her çeşit donanımı için 12v 5v 3.3v DC yani direk akıma ihtiyaç duyar ve bilgisayar üzerindeki güç kaynağının görevi 220v AC şehir şebeke elektriğini bu voltajlardaki direk akımlara dönüştürmektedir.

Power Supply Hurdaları temel elektronik hurdalar arasında yer alır çünki bir hesaplama veya veri işleme becerisi olan üst seviye bileşenlerden değildir ve bu tip bileşenler de taşımazlar. Basit bir trafo devresi olan güç kaynağı hurdaları düşük vasıflı elektronik hurdalar arasında yer alırlar ve ekonomik değerleri anakart hurdaları , işlemci hurdaları , ram hurdaları gibi yüksek değerli elektronik hurdalarına göre çok düşük seviyede olmaktadır. Çünki genel ağırlıklarına göre az miktarda bakır aluminyum ve demir içermelerine karşın hiç kıymetli maden veya nadir metal içeriği bulunmaz. Elektronik atıkların ekonomik değeri geri kazanılabilir ticari element türlerine ve geri kazanılabilir oranlarına göre yapılır ve Power Supply Hurdaları genel olarak fakir geri dönüşüm değerleri sağladıkları için düşük sınıf elektronik atıklar arasında yer almaktadır.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , elektronik kart hurdaları , Power Supply Hurdaları, ram işlemci anakart hurdaları , hurda cep telefonu gibi her çeşit toplu elektronik atık alımı yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55