Ağ Cihazı Hurdaları Anakart Hurdaları Elektronik Hurdaları

Power Supply Kartı Hurdaları

Power Supply Kartı Hurdaları her çeşit elektronik cihazın ihtiyaç duyduğu direk akım dönüştürücü güç kaynağı devresini taşıyan baskılı devre kartının hurdaları olarak düşünülmelidir. Bu kavramı daha iyi anlayabilmeniz için temel elektroniğin nasıl çalıştığını anlamanız önemlidir. Dünya üzerinde konutlara işyerlerine kurumlara yani insanların bulunduğu her çeşit binaya elektrik alternatif akım olarak ulaşır. AC olarak tanımlanan bu akım sinüs dalgası benzeri bir salınım gösteren değişken frekanslı bir elektrik enerjisidir, bunun için Tesla ya ve onu yetiştiren tüm bilim adamlarının ruhuna dualar edilmelidir, bunun sebebi ise elektrik enerjisinin uzak mesfelere düşük kesitli ekonomik kablolar ile ve en az kayıpla iletilebilmesini elektriğin efendisi kabul edilen Nikola Tesla nın geliştirdiği Alternatif Akım sağlayabilmektedir.

Yani enerji herhangi bir kaynakta yani elektrik santralinde üretilir, depolanması çok maliyetli olduğu için elektrik altyapı şebekesi ile binalara gelir ve binalardaki elektrik tesisatı ile prizlere kadar ulaşır. Buraya kadar yaşanan tamamen elektrik dünyasıdır. Yüksek voltaj ve alternatif akım görülen herşey elektrik mühendisliği ve bilimi konusundadır bunu da unutmayınız.

Elektronik dünyası ise prizle başlar ve her zaman da başlamaz, elektronik dünyası direk akımın ve düşük voltajın alanıdır ve son 20 yılda sayısal yani dijital dünyanın alanıdır. Buradaki mantık tamamen şu olarak özetlenebilir, elektronik cihazlar alternatif akım elektrik enerjisini alır , direk akıma dönüştürür ve bu elektrik enerjisini insanlığa faydalı bir iş üretmek için tüketir. Çok basittir, insan için bir görev alan ve elektrik tüketen ve veri işleyebilen herşey elektronik kabul edilir.

Elektronik devreleri alternatif akımı direk akıma dönüştürür çünki sabit alternatif değişkenliği olmayan bir enerji ile veri işleme devreleri ve gerçek zaman devreleri gerçekleştirilmesi çok daha basit ve yaygındır , ayrıca alternatif akım yüksek bir gerilim seviyesi ile ulaşır ve insanların çok yakınındaki ekipmanın canlı yüksek gerilim taşıması büyük riskler de ortaya çıkarır , bu sebeple elektronik sistemler canlı hayatı için tehlike oluşturmayan direk akım kullanırlar ve bu sayede çok düşük enerji ile çok yüksek veri işleyebilirler. Düşük enerji tüketimi düşük direnç ve düşük ısı da anlamına gelir bu sebeple düşük direk akım kullanımı en akılcı yoldur.

Peki prize kadar yüksek ve alternatif akım geldi , düşük voltaj direk akıma nasıl dönüşüyor derseniz yanıt trafo yani güç kaynağı devreleridir, 220 veya 110v AC gerilimi ilgili elektronik cihazın kullacağı direk akıma güç kaynağı yani power supply dönüştürür. Power supply örnekleri masaüstü bilgisayar power supply devresi 220 110v AC girişi 3.3 5 ve 12v dc akıma dönüştürür ve kullanır, laptop adaptörleri yine 220v 110v AC girişi 15 ile 20v arası DC akıma dönüştürür. Bu iki power supply neredeyse tüm Power Supply Kartı Hurdaları nın yarısını oluşturur.

Bunlara benzer olarak sunucu bilgisayar power supply hurdaları , network cihazı power supply hurdaları , televizyon güç kaynağı kartı hurdaları gibi her çeşit elektronik cihazın içerisinde Power Supply Kartı Hurdaları bulunabilir.

Buradaki hurda kavramı da diğer elektronik atıklar ile aynı pensiptedir. Kullanılan cihazın kullanım ömrünü tamamlaması sonucunda içerisinde bulunan her çeşit elektronik kartın elektronik kart hurdasına dönüştüğü gibi içinde bulunan güç kaynağı kartı da Power Supply Kartı Hurdası haline gelir. Kullanım ömrünün dolması başka alternatif bir cihazın kullanıma başlaması ile kullanım dışı kalması , arıza sonucu kullanılamaz hale gelmesi gibi kullanımının son bulması anlamına gelmektedir.

Şirketimiz her çeşit Power Supply Kartı Hurdaları yani güç kaynağı devre kartları , elektronik kart hurdaları , bilgisayar hurdaları , monitör hurdaları , cep telefonu hurdaları , bilgi işlem hurdaları , modem hurdaları , ağ cihazı hurdaları , cep telefonu anakart hurdaları gibi her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55