Ağ Cihazı Hurdaları Elektronik Hurdaları

Router Hurdaları

Router Hurdaları ağ cihazı hurdaları sınıflandırmasına girmekte olan elektronik atıklardır. Router cihazları geniş alan ağlarının ve internet ağının genişletilmesinde kullanılan üst seviye network cihazlarıdır ve ethernet trafiğinin taşındığı tcp ip trafiğinin doğru networkten doğru networke iki uca transferini sağlayan özel cihazlardır.

Routerlar olmasa tüm dünya üzerindeki milyarlarca elektronik cihaz ve bilgisayarın internet üzerinde bulunan kaynaklara ulaşma şansı bulunmazdı çünki sayısal adresler olan ip adresleri dünya üzerinde milyarlarcadır ve birkaç milisaniye içerisinde bir noktadan diğer noktaya ve doğru noktaya verinin iki yönlü ulaştırılabilmesi iki ağ arasındaki trafiği yönlendiren routerlar sayesinde olabilmektedir.

Routerlar geçen tcp ip trafiğinin adres alanlarındaki gönderici ve alıcı nokta arasındaki yolu hesaplayarak hangi yönden o noktaya gidebileceğine karar vererek trafiği bir sonraki routera iletir ve bu iki nokta arasındaki tüm yol tamamlanana kadar devam eder. Bir örnek vermek gerekirse internet üzerindeki bir siteye erişmek istediğinizde genellikle 6 ila 14 arası router tarafından sizin tcp ip trafiğiniz yönlendirilir ve karşı noktaya veri ulaşır ve benzer bir yolu izleyerek geri gelir ve tüm bu ulaşım binlerce km mesafe bile katediliyor olsa da 1 sn den kısa sürmektedir.

Bilgiye ulaşımın kolaylaştığı internet çağında kullanıcıların varlığından bile haberdar olmadıkları routerlar tüm trafiğin sağlıklı ve hızlı ulaşımını sağlayan ağ cihazlarıdır ve her elektronik cihaz gibi routerlar da belirli bir kullanım ömrüne ve arıza durumuna sahiptirler.

Routerların kullanım ömrü kullanıma başlandıkları günden itibaren başlayan ve kullanımlarının bittiği güne kadar geçen süredir ve normal bilgisayarlara göre çok daha uzundur, bunun sebebi internet altyapı teknolojilerindeki gelişimin bilgisayar cep telefonu gibi tüketici ürünlerine göre daha yavaş olması ve bu cihazların maliyetlerinin çok yüksek olması olarak değerlendirilebilir, ayrıca altyapı cihazları oldukları için yüksek kurulum ve işletme maliyetleri olan ağ altyapılarının sık sık değiştirilmesi hizmet kesintisi olabilmektedir, bu sebeple kurulum yapılan router cihazları çok uzun yıllar hizmette kalmaktadır, ups ve temiz enerji ile sağlıklı uzun süre çalışması sağlanan routerların arıza oranları çok çok düşüktür.

Router hurdaları genel olarak kombine elektronik atıklardır, içleri incelendiğinde routerin tüm elektronik işlevini yerine getiren router kartı bulunmaktadır, bu kart tüm ip trafiğini okuma ve yönlendirme görevini yerine getirmektedir , cihazların türlerine göre değişkenlik gösterse de içlerinde 110 220v şebeke akımını 12v direk akıma çevirerek elektronik devre beslemesi sağlayan bir güç kaynağı da bulunmaktadır, kalan kısımlar ise giriş çıkış noktaları ve gövdeyi oluşturan plastik metal aksamlar olarak karşımıza gelmektedir.

Router hurdaları genel olarak 2. sınıf anakart hurdaları ile server kartı hurdaları arasında sınıflandırılabilen birkaç türde elektronik kart hurdası kaynağı olarak değerlendirilmektedir ve bu kartların tamamı yüksek değerli elektronik hurdaları olarak değerlendirilmektedir.

Şirketimiz her çeşit ağ cihazı hurdaları , bilgisayar hurdaları ,Router Hurdaları , hub switch modem hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi her çeşit toplu elektronik atık alımı yapmaktadır, tüm toplu elektronik atıklarınızın alımı ve çevreci tesislerimizde geri dönüşümü için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55