Genel

SSD Sürücü Hurdaları

SSD Sürücü Hurdaları kullanım dışı kalmış SSD sürücülerdir ve elektronik atık sınıflandırmasına giren atıklar arasında yer almaktadır. Her tür bilişim ürünü ve bunları oluşturan elektronik içeriği bulunan parçaların tamamı elektronik atıktır ve ssd sürücüler de elektronik devre kartı hurdası sınıflandırmasına giren elektronik atıklardır.

SSD sürücüler günümüzün en gözde veri depolama birimlerinin başında gelmektedir, yaklaşık 50 yıldır yoğun şekilde hizmette kalan harddisk sürücülerin yerini son 10 yılda hızla alan SSD sürücülerin harddisk sürücülere göre avantajları tartışılmazdır. Erişim ve dosya okuma hızlarındaki avantajı ile bilgisayarların veri okuma yazma odaklı işlemlerdeki hızını 4 ila 100 kat daha hızlı hale getiren SSD sürücüler günümüzün en yaygın veri depolama birimleridir.

SSD sürücüler Harddisk sürücülere göre farklıdır , SSD sürücüler yaklaşık 20 yıldır aktif şekilde kullanılan flash belleklerde bulunan kalıcı veri depolama entegre devrelerini kullanarak dijital veri depolamayı entegre devreler içerisindeki hafıza alanlarına yapar. Harddisk sürücüler ise veriyi manyetik medyalar üzerine kaydeder. Temel farklılık budur, veri dijital olarak entegreler içerisinde yazıldığı ve adresleme sistemi sayısal adresleme olarak bulunduğu için SSD sürücülerde veriye erişim , okuma ve çözümleme süresi çok daha kısadır.

Harddisk sürücülerde ise harddisk manyetik medyanın üzerine yazılır, adresleme sayısal olsa bile hareket eden bir manyetik medyadaki adrese fiziken ulaşan hareketli parçalar vasıtası ile veri okunduğu için milisaniyeler mertebesinde de olsa veri okuma fiziki bir iştir ve SSD sürücüye göre çok daha yavaştır. Sayısal veri manyetik alandan manyetik olarak kodlanmış veri olarak saklandığı için okunan manyetik verinin tekrar sayısal veriye dönüştürülüğü bir işlem de eklenmektedir bu da harddisk okuma yazma süresine olumsuz etki eden bir aşamadır. Bu sebeple harddisklerin okuma yazma performansı SSD sürücülere göre çok daha düşüktür.

Özetlemek ve karşılaştırmak gerekirse SSD sürücüler veriyi dijital olarak çipler üzerinde veri olarak saklar , harddiskler manyetik medya üzerinde veri olarak saklar , SSD sürücülerin veriye erişim süresi yok kabul edilir çünki dijital adrese anlık olarak erişilebilir, Harddisk sürücülerde ilgili verinin yazılmış olduğu noktanın dönerek harddisk kafası hizasına gelmesi ve kafanın ilgili pozisyona geçip okuma yapması milisaniyeler mertebesinde bir süre alır, bu işlem her okumada yüzler binlerce defa yapıldığı için SSD hızla sayısal veri aktarabilirken harddisk verileri medya üzerinde gezerek okur birleştirip yorumlayıp sayısal veri olarak iletir SSD bu bakışla çok daha hızlı veriye erişir okur ve iletir. Harddisk sürücülerin kapasitesi yüksektir SSDlerin göreceli daha düşütür, Harddiskler ucuzdur SSDler daha pahalıdır.

Evet yukarıda belirtilen avantajlarına rağmen SSD sürücüler 1. tercih olsa da harddisk teknolojisi tam terk edilememiştir ve edilemezler, bunun sebebi SSD sürücülerin kullandığı çip mimarisinin üretim maliyetinin yüksek oluşudur. SSD sürücüler herzaman daha pahalıdır ve yüksek kapasiteli veri işlenen sistemlerde halen harddiskler de kullanılmaktadır.

En doğru seçim temel yazılımların ve çok erişilecek dosyaların saklanabileceği kadar büyüklükte hızlı bir SSD sürücü kullanımı yapılması ve arşiv olarak kabul edilecek dosya depolarının harddisk sürücüler üzerinde tutulmasıdır. Yani işletim sistemi , yazılımlar ve kişisel dosyalar SSD sürücüsünde bulunurken , arşiv dosyaları müzik multimedia gibi dosyalar harddisk sürücüde tutulabilir.

SSD Sürücü Hurdaları kullanılmaz hale gelen ssd sürücülerdir tüm elektronik cihazlar gibi ssd sürücüler de arıza yapabilir ve kullanım dışı kalırlar, ayrıca tüm rom çiplerinin belirli bir yazma ömrü vardır, yani SSD sürücülerin belirli tahmini bir okuma yazma ömrü vardır bu süre sonrasında SSD sürücüler tutarsızlaşır ve kullanım dışı kalırlar, bu sebeple kullanılacak ssd sürücülerin ürün marka model ve kullanımına göre 4 10 yıl ömürlü cihazlar oldukları ve bu sürelerden sonra veri kaybı riski taşıdıkları unutulmamalıdır.

SSD Sürücü Hurdaları incelendiğinde metal yada plastik gövdeleri de olabilen bir arabirim ile bilgisayar sistemine bağlanarak veri depolama hizmeti sağlayan elektronik devreler olarak gözlemlenir ve verimlilik açısındna değerlendirildiklerinde ortalama olarak harddisk kartı hurdaları kadar verimli elektronik atıklar oldukları gözlemlendmektedir.

Şirketimiz her çeşit elektronik hurdaları , hurda ssd sürücü , harddisk hurdası , sunucu bilgisayar hurdaları , laptop notebook tablet hurdaları , anakart hurdaları , cep telefonu hurdaları , her çeşit elektronik kart, cep telefonu anakart hurdaları gibi toplu elektronik atıkların alımını yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55