Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Yeni Eski Nesil Anakart Farklılıkları

Yeni Eski Nesil Anakart Farklılıkları eski nesil anakart hurdaları ve yeni nesil anakart hurdaları arasındaki teknik , fiziki , kimyasal ve maddi farklılıkları ifade etme anlamına gelmektedir.

Teknik farklılıklar genel olarak üretildikleri ve kullanımda oldukları zamanı tanımlamaktadır, Eski nesil anakartlar olarak tanımlanan anakart hurdaları pentium 3 ve daha önceki nesil masaüstü bilgisayarlarda kullanılmakta olan anakartlardır. Tamamı günümüz şartlarında hurdadır ve çok büyük kısmı geçtiğimiz 10 yıl önce kullanımdan kalkmış ve geri dönüşüm işlemleri de tamamlanmıştır. Dünya üzerinde kullanılan bilgisayarların en çok binde biri bu tanımlamaya uyan bilgisayarlar olmaktadır, bu bilgisayarlar çok eskidir ve günümüzde kullanılan en basit akıllı telefon bile bu bilgisayarlardan 10 kat yüksek işlem becerisine sahiptir.

Yeni nesil anakart hurdaları olarak tanımlanan anakart hurdaları ise pentium 4 sonrası masaüstü bilgisayarların anakartlarıdır ve bu bilgisayarlarında 4 çekirdeğe sahip olanlar hariç yani core2duo ailesine kadar olan tüm tek ve çift çekirdekli sistemler neredeyse kullanım dışı kalmıştır ve geri dönüşüm yapılmışlardır.

Fiziki farklılıklar incelendiğinde yeni nesil anakart hurdaları yani pentium 4 ve daha güncel olan masaüstü bilgisayar anakartlarının tamamının işlemci ayak sayıları 400 den fazladır, tamamının desteklediği işlemciler 1 Ghz hızdan daha yüksektir ve işlemcilerinin tamamı 4 cm den daha küçük kenar boyutuna sahiptir.

Eski nesil anakart hurdaları incelendiğinde ise işlemcilerinin bacak sayısı 400 den azdır, İşlemci saat hızları 1 Ghz den düşüktür ve kullanılan işlemcilerin en az bir kenarı 4 cm yada daha büyük boyuttadır.

Kimyasal farklılıklarına gelindiğinde eski nesil anakart hurdalarının metal ve nadir metal sınıfı elementleri daha yüksek oranda içerdikleri gözlemlenmektedir. Yeni nesil anakart hurdaları bakır aluminyum demir metallerini daha düşük oranda içermektedir.

Maddi farklılıkları da değerlendirildiğinde elektronik atık geri dönüşümünün temel prensibinden bahsetmek yerinde olur, elektronik atıkların geri dönüşüm maddi değeri geri kazanılabilir elementlere ve bunların miktarına göre belirlenen bir değerdir, yani bir anakart hurdasının ekonomik değerini onun geri dönüşümünden elde edilen ekonomik değer belirler. Eski nesil anakart hurdaları daha fazla geri kazanılabilir metal elementi içerdiği için ekonomik değerleri daha yüksek olurken yeni nesil anakart hurdaları daha düşük oranda geri dönüştürülebilir element içerdiği için ekonomik değerleri daha düşüktür.

Yukarıdaki yazımız eski ve yeni nesil anakart hurdalarını teknik , fiziki , kimyasal ve ekonomik değer bakımdan kıyaslamaktadır.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar notebook sunucu ve tablet hurdaları , anakart hurdaları , ram işlemci harddisk hurdaları , cep telefonu hurdası ve cep telefonu anakart hurdası ve her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır. Tüm toplu elektronik atıklarınızın peşin ödeme yapılarak satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55