Bilgisayar Hurdaları

bilgisayar-hurdalariBilgisayar Hurdaları kullanım ömrünü tamamlamış olan bilgisayarlardır. Kullanım ömrü tanımı bilgisayarların kullanım yapılabildiği ve işlevini yerine getirebildiği dönem olarak düşünülmelidir ve kullanım ömrünün dolması çeşitli durumlarda meydana gelir. Arızalanan bilgisayarlar genellikle hurda bilgisayar haline gelir, arızalanan donanımın yenilenmesi ile tekrar çalışmaya devam edebilecek olan bilgisayarlar masraf durumuna göre tamir edilerek tekrar kullanılabilirken bazı arızaların giderilmesi için gerekli giderler yüksek olduğu için arıza giderilmeden bilgisayarın kullanım dışı kalma durumu çok sık olmaktadır. Özellikle birkaç yıldır kullanılan ve güncelliğini yitirmiş olan bir bilgisayar arızalanır ve değiştirilecek donanımlar için ödenecek ücret ve teknik servis hizmet bedeli toplamı bilgisayarın ekonomik değeri ile karşılaştırıldığında çok yüksek gözükürse o tamir işleminin yapılmaması ve o bilgisayarın kullanım dışı kalması daha cazip gelebilir, o masraf yapılmak yerine yeni bir bilgisayar almayı tercih etmek daha akılcı olabilmektedir.

Tamir edilmeyen veya edilemeyen arızaları yüzünden kullanım ömrünü tamamlamış olan bilgisayarlar hurda bilgisayar haline gelirler ve “bilgisayar hurdaları” elektronik atıklardır, içeriklerinde bulunan çeşitli sınıflara ait elektronik atıklar kendi sınıflarına özel dizayn edilmiş geri kazanım sistemleri kullanılarak geri dönüşüm yapılırlar ve bu sayede ekonomik değer kazanırlar.

Arızalı bilgisayarlara ek olarak geçen zaman ve gelişen kullanıcı ihtiyaçları sebebi ile de yetersizlikler yaşayan bilgisayarların tamamı bilgisayar hurdaları haline gelebilmektedir. Herhangi bir arızası olmasa da günümüzde tek çekirdek işlemcili , düşük hafıza ve harddisk kullanan bir bilgisayar herhangi standart bir işlevi bile yerine getirebilecek performansa sahip olmadığı için çalışıyor dahi olsa kullanılmaz duruma gelmiştir ve kullanım dışı kalır ve elektronik atık haline gelir, bunun gibi yetersiz bilgisayarlar da arızalı bilgisayarlar gibi bilgisayar hurdası haline gelir.

Bilgisayar Hurdaları çok çeşitli sınıflara dahil olan elektronik atıklar içerir, bu elektronik atıklar genel olarak anakart hurdaları , işlemci hurdaları , ram hurdaları , harddisk hurdaları , cdrom hurdaları , power supply hurdaları ve eklenti kartı hurdalarıdır. Bu elektronik atıkların her biri ayrı bir elektronik atık sınıfına dahil olan atıklardır ve bu sebeple elektronik atık geri dönüşümü tesisleri satınalınan bilgisayar hurdalarını ilk önce fiziki ayrıştırma ve söküm yaparak sınıflandırma prosedüründen geçirirler.

Bu sınıflandırma aşamasında elektronik atıklar ve elektronik dışı atıkların temel ayrımı tamamlanmış ve elektronik atık sınıfında bulunan atıklar da kendi iç sınıflandırmasını tammalamış olur. Bu sayede aynı sınıfa dahil olan elektronik atıklar biraraya gelir ve elektronik dışı atıklar yani plastik hurdaları ve metal hurdaları sınıflandırmasına dahil olan hurda bilgisayar kasası , hurda klavye mouse çevre birimleri gibi tüm metal ve plastik hurdaları nın da ayrıştırması tamamlanmış olur.

Bu şekilde sınıflandırması tamamlanmış olan bilgisayar hurdaları artık elektronik atık geri dönüşümü sistemleri kullanılarak geri kazanımı yapılabilecek girdiler haline gelirler ve geri kazanım yapılarak içeriklerindeki elementlerin ticari değerini sunabilecek değerli atıklar haline gelirler. Bu sebeple bilgisayar hurdaları nın ekonomik değeri bulunduğunun ve katı atıklar olmadıklarının bilincinde hareket etmenizi sizlere önermektedir. Elinizde bulunan her çeşit bilgisayar hurdalarını bölgenizde faaliyet göstermekte olan bir elektronik atık geri dönüşümü tesisine satarak memnun olacağınız bir gelir etme imkanınız olduğunu lütfen hatırlayınız.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , ram hurdaları , işlemci hurdaları , harddisk hurdaları , ekran kartı hurdaları , yazıcı hurdaları , modem hurdaları , elektronik kart hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi toplu elektronik atıkların alımını yapmaktadır. Elinizde bulunan her çeşit toplu elektronik atığın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55