Anakart Hurdaları

eski-nesil-anakart-hurdasi9Anakart Hurdaları her çeşit elektronik cihaz içerisinde bulunan ve tüm elektronik görevleri yerine getiren elektronik devre kartları nın hurdalarıdır. Anakart hurdaları doğada çözülmesi yüzlerce yıl sürecek kimyasallardır ve büyük çevresel olumsuzluklar yaratacakları ve tekrar kullanımlarının mümkün olmaması sebebi ile geri kazanımları yapılarak çevresel etkilerinin önüne geçilmesi gereken ve ekonomik değerleri olan emtialar olarak değerlendirilmelidir. Bir başka deyişle anakart hurdaları geri dönüşüm yapılarak ekonomik değer kazandırılamazlarsa çevreyi kirleten malzemeler olarak doğaya terk edilmektedir ve bu çok büyük bir yanlışlıktır.

Genel olarak “anakart hurdaları” denildiği zaman bilgisayarlar içerisinde bulunan anakartlar akla gelmektedir, temel olarak doğru görünsede aslında her çeşit elektronik cihazın temel görevini yerine getiren kart bir anakart olarak değerlendirilir, bu sebeple anakart hurdaları nı geleneksel olarak bilgisayar anakart hurdaları olarak düşünmek hata değildir ama teknik olarak her çeşit elektronik cihaz içerisinde bir anakart hurdası bulunmaktadır.

Bilgisayar anakart hurdaları , eski nesil anakart hurdaları ve yeni nesil anakart hurdaları olarak iki temel gruba ayrılmaktadır, bu üretim dönemlerine ve üretim tekniklerine göre ayrıştırılan anakart hurdaları temel olarak farklı ekonomik değerlere de sahiptir, daha eski dönemlerde üretim teknikleri daha az gelişmiş olduğu için eski bilgisayarlar üzerindeki anakartların üretiminde daha yüksek oranda kıymetli elementler kullanılmaktaydı bu sebeple eski nesil anakart hurdaları yeni nesil anakart hurdalarına göre daha yüksek ekonomik değere sahiptir.

Bunun temel sebebi elektronik atık geri dönüşümünün temel prensibinden kaynaklanmaktadır, her elektronik atığın ekonomik değeri geri kazanılabilir kıymetli maden ve ağır metal miktarı ve oranı dikkate alınarak hesaplanmaktadır ve daha yüksek verimlilikteki elektronik atıkların ekonomik değeri daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple her çeşit anakart hurdaları farklı ekonomik değerlere sahip olabilmektedir.

Anakart hurdaları na ek olarak bilgisayarlar içerisinde yer alan eklenti kartları yani ses kartı ethernet kartı ekran kartı hurdaları gibi anakart üzerine eklenerek çalışan donanımların da hurdaları elektronik atıktır ve eski nesil anakart hurdası yani 1. sınıf yüksek değerli anakart hurdaları olarak değelendirilmektedir.

Bilgisayar hurda anakartları na ek olarak laptop anakart hurdası , sunucu anakart hurdası da ayrı birer alt sınıf olarak karşımıza gelmektedir, laptop anakartları ince küçük ve hafif yapıları içerisinde çok yüksek oranda geri kazanılabilri element içerdiği için en az 1. sınıf anakart hurdaları yani eski nesil anakart hurdaları kadar değerli atıklardır. Aynı şekilde sunucu anakart hurdaları da yüksek ekonomik değere sahiptirler.

Bilgisayar dışı elektronik cihazlar arasında yer alan uydu alıcı cihazı , görüntü kaydedici , dvd player gibi dijital veri işleme veya yayın işleme özelliğine sahip bütün elektronikler içerisinde yer alan anakart hurdaları da bilgisayar anakart hurdaları kadar değerli olmasalar da kendi aralarında bir 3. sınıf anakart hurdaları sınıflandırması oluşturulabilecek kadar yüksek verimliliktedirler.

 

 

Anakart hurdaları en yaygın olarak karşılaşılan elektronik atıklar arasında yer alması ve yüksek ekonomik değerleri sayesinde bilgi teknolojileri ve donanım servis hizmetleri sağlayan teknoloji şirketleri için önemli bir ek gelir imkanı da sağlamaktadır. Normal rutin günlük işleri esnasında yeniledikleri arızalı donanımları atmak yerine bölgelerinde faaliyeti olan bir elektronik atık geri dönüşümü tesisi ile çalışmaları halinde hiçbir ekonomik değeri bulunmayan hurda anakartları satarak memnun olacakları bir ek gelir elde etme imkanı yakalayacaklardır.

Şikretimiz bu sebeple bilgisayar şirketleri ve geri dönüşüm şirketleri ile direk bağlantılı çalışarak satınalma yapmaktadır. Elinizde bulunan her çeşit anakart hurdaları , bilgisayar hurdaları , elektronik kart hurdaları , cep telefonu hurdaları gibi her çeşit elektronik atığın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55