Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları

Ethernet Kartı Hurdaları

Ethernet Kartı Hurdaları masaüstü bilgisayalar üzerinde kullanılan ve bilgisayara ethernet ağ servisleri kazandıran eklenti kartlarıdır, finger kart sınıflandırmasına giren bir anakart hurdası olarak kabul edilen Ethernet Kartı Hurdaları yüksek ekonomik değerli elektronik atıklardır.

Ethernet kartları daha çok eski nesil bilgisayarlar üzerinde kullanılırlar, bunun temel sebebi pentium 4 ve daha sonraki nesil masaüstü bilgisayarların anakartları üzerinde tümleşik olarak ethernet kartı ses kartı ve ethernet kartı bulunmasıdır. Çok fazla kullanılan donanımlar olan ses ağ ve görüntü günümüze yaklaşıldığında bilgisayarların vazgeçilmez donanımları olarak değerlendirilerek anakart üzerine ek özellikler olarak eklenmiştir bu sayede harici bir ethernet kartı ses kartı veya görüntü kartı bağlanması gerekliliği ortadan kalkmıştır.

Ethernet ağları ethernet servisini destekleyen bilgisayar ve cihazlar tarafından kullanılan en yaygın yerel alan ağlarıdır ve endüstri standardı haline gelmişlerdir. 8 telli kıvrılmı bakır kablo ile kablolu olarak kurulan ethernet ağlarında kullanılan ağ kablosu türü CAT5 CAT6 CAT7 türü ethernet kablolarıdır, teorik olarak CAT5 fast ethernet yani 100 mbit saniye, CAT6 kablo gigabit ethernet yani 1000mbit 1gbit saniye veri transferini , CAT7 ise 10000 mbit yani 10gbit veri transfer hızını desteklemektedir, kablo tercihi mesafe ve dönüş sayısına göre kararlaştırılmaktadır ve ethernet kablolarına ek yapılması iletişimde problem yarattığı için kesinlikle önerilmemektedir, bu sebeple her ethernet bağlantı noktasına yani her bir noda eklemesiz tek bir kablo çekilir ve uçları RJ45 jacklar ile sonlandırılır. Ethernet kabloları bu şekilde hazır boylarda da fabrikasyon olarak üretilmektedir. Telefon kablolarına benzer ama 8 pinli ve daha geniş olan ethernet kabloları ile kurulan ethernet ağları yalnızca bilgisayarlardan oluşmaz.

Ethernet ağlarında bilgisayarlara ek olarak bilgisayarların birbiri ile iletişimini sağlamak ve networkü denetlemek düzenlemek veya büyütmek için kullanılan elektronik cihazlar da bulunmaktadır, bu cihazlar hub switch ve router olarak sınıflandırılabilir. En temel ağ ürünü olan hub günümüzde üretilmemektedir ve daha üst sürümü olan switchler kullanılmaktadır, switchler akıllı hublar olarak düşünülebilir ve ethernet trafiğini sadece alıcı ve verici arasında yönlendiren bir akıllı cihazdır ve yoğun ağlarda hub kullanımı ağ performansını çok düşürdüğü için ikiden çok bilgisayarın bulunduğu ağlarda hub değil switch kullanılması gerekmektedir. Özellikle büyük şirket ve eğitim kurumu gibi yüzlerce bilgisayarın birarada çalıştığı ağlarda bir ağaç yapısında ağ topolojisi oluşturularak çok sayıda switch kullanılarak ağ oluşturulur.

Yerel ağların dışa ağlara ve internete bağlandığı noktalarda router modem firewall gibi cihazlar kullanılır, router IP adres yönlendirmesi yaparak internet veya intranet üzerinden iletişimi organize eden üst seviye ağ cihazıdır ve internetin de tüm altyapısı routerlar üzerinden yapılan yönlendirmeler ile erişimin kurulması mantığı ile çalışmaktadır. Modem ise ethernet ağının internet erişimi için köprü olarak çalışan ve çeşitli altyapılar üzerinden erişim sağlayan cihazlardır. Firewall ise internet üzerinden gelen veri veya kişilerin iç ağa erişimini kısıtlamak ve iç ağdan dışarı çıkışı kısıtlamak için kullanılmaktadır.

Şirketimiz her çeşit ethernet kartı hurdaları , ses ve görüntü kartı hurdaları , ekran kartı hurdaları , bilgisayar hurdaları, anakart hurdası , ram işlemci hurdaları , cep telefonu hurdaları , ağ cihazı hurdaları gibi her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır, elinizde bulunan toplu elektronik atıkların alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55