Harddisk Hurdaları

Harddisk Kartı Hurdası

Harddisk Kartı Hurdası harddisk sürücülerin üzerinde bulunan ve harddisk sürücünün tüm elektronik işlevini yöneten ve ayrıca bilgisayar ile haberleşmesini sağlayan elektronik devre sistemidir. Çok yüksek vasıflı elektronik komponentler üretilerek kullanılan harddisk kartları bilgisayarların içerisinde bulunan en yüksek vasıflı elektronik kartlar arasında yer almaktadır. Bunun temel sebebi çok yüksek frekansta çalışan bileşenler içermesi ve saniyede onlarca megabyte veriyi manyetik medyadan gelen ham veri işleyerek oluşturarak bilgisayara aktarabilmesi ve bilgisayardan gelen verilerin ham veri olarak kodlanarak veri olarak saklanabilmesini sağlamasıdır.

Harddisk yapısını incelediğimiz zaman harddiskin iki temel parçadan oluştuğunu gözlemleriz, harddisk gövdesi ve harddisk kartı. Harddisk gövdesi bilginin depolandığı birimdir yani metal bir gövde ve içerisinde çeşitli madenler kullanılarak üretilmiş olan manyetik medya bulunur ve bu medyaya veriyi yazıp okumak ile görevli okuma kafaları bulunamaktadır. Bu kafaları ve manyetik medyayı hareket ettiren motorlar da yine harddisk gövdesi içerisinde yer alırlar.

Harddisk gövdesi olağanüstü bir teknolojiye sahiptir ama esas teknoloji harikası olan kısım daha sonra bahsedeceğimiz harddisk kartıdır. Harddisk gövdesi içerisindeki mucize ise dakikada 4500 ile 15000 devir arasında bir dönüş hızına sahip olan manyetik medyanın bu dönüşü esnasında milisaniyenin onda biri sürelerle harddiskin üzerinde bir toz tanesi kadar alan üzerinden kilobytelarca veriyi yine milisaniyenin onda birinden kısa sürede okuma yazma işlemi yapabilen bir elektronik sistem bulunuyor olmasıdır. Kağıtlara yazılmış verileri okumaya çalışan insanlar olduğunu düşünerek karşılaştırma yaparsak günümüzde bulunan ortalama bir harddisk içerisindeki veriyi araştırıp bulup okumaya çalışmayı insanlar yapıyor olsaydı yaklaşık 1000000 sayfa büyüklüğünde a4 kağıtlar içerisindeki bilgileri 10000 kişi arayarak şuanda harddisklerin okuma hızının 100 de biri kadar hızlı biçimde okuyabilirdi, bu olağanüstü veri saklama okuma ve yazma başarısı yaklaşık 50 yıldan beri geliştirilen ve son 30 yılda olağanüstü hız ve kapasitelere ulaşan hardisk teknolojisi ile mümkün olmaktadır.

Günümüzde 10 ms altında erişim süresine sahip olan ve saniyede 100 mb üstünde veri okuma yazma işlemi yapabilen harddiskler kullanıma sunulmuştur ve bu aşağı yukarı teknolojinin geldiği son noktayı oluşturmaktadır ve teorik olarak bu hızların çok daha yükseği günümüzün üretim teknikleri ve bilimsel imkanları ile çok mümkün gözükmemektedir, bu sebeple manyetik disklerin yerini yavaş yavaş ssd sürücüler almaktadır ve ssd sürücüler tamamen elektronik depolama yaptıkları için daha yüksek performans sağlamaktadır. Fiyat olarak harddisk sürücülere göre yaklaşık 5 kat daha pahalı olan ssd sürücüler düşük depolama gereksinimlerini çok hızlı biçimde karşıladıkları için kişisel bilgisayarlarda gün geçtikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

“Harddisk Kartı Hurdası” içerdiği yüksek geri kazanılabilir element oranı sayesinde bilgisayar hurdaları içerisinde önemli bir yere sahiptir ve bu sebeple bilgi teknolojileri şirketleri ve geleneksel hurda firmaları harddisk hurdalarının çok yüksek değerli elektronik atıklar olduklarının bilincinde hareket ederek memnun olacakları ek gelir kazanma fırsatına sahiptirler.

Şirketimiz her çeşit harddisk hurdası , Harddisk Kartı Hurdası, elektronik kart hurdaları ,  bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , ram hurdaları , işlemci hurdaları , laptop hurdaları , sunucu hurdaları gibi her çeşit toplu elektronik atığın alımını ve geri dönüşümünü yapmaktadır. Elinizde bulunan toplu elektronik atıkların alımı ve çevre bilinci ile geri dönüşüm yapılması için lütfen arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55