İşlemci Hurdaları

Hurda Metal İşlemci Çeşitleri

Hurda Metal İşlemci Çeşitleri metal işlemci hurdaları içerisinde yer alan farklı türleri ifade etmektedir. Metal işlemci tanımı aslında işlemcileri tam olarak ifade etmez çünki işlemciler aslında metalden yapılmazlar. Metal işlemci tanımı işlemcinin üst kısmında yer alan soğutucu bloktan kaynaklanmaktadır, bu soğutucu blok metal olduğu için bu işlemcilere metal işlemci denmektedir. Hatta hurda sektöründe bu işlemcilere demirli işlemci de denmektedir bu bilgi doğru bir bilgi değildir, işlemci üst kısmında bulunan ısı yayıcı plaka aluminyum alaşımı veya bakırdan yapılmaktadır, üst kısımda gözüken metal kısımda demir elementi hiç bulunmamaktadır.

Hurda Metal İşlemci Çeşitleri genel olarak üst kısmında metal soğutucu plaka olan her çeşit işlemciyi kapsamaktadır fakat bunlarda bir istisna varıdır. AMD işlemcilerin seramik işlemci olmasına rağmen aluminyum plaka soğutucusu bulunan k4 dönemi işlemcileri seramik işlemci mimarisi ile üretilmişlerdir ama bilmeyerek bazı bilişim ve geri dönüşüm firmaları bunları metal işlemci olarak değerlendirmektedir , aslında o işlemciler düşük vasıflı seramik işlemci grubunda yer almaktadır.

Metal işlemci çeşitleri incelendiğinde ülkemizde tırnaklı metal işlemci , bacaklı metal işlemci ve bacaksız metal işlemci tanımlamaları karşımıza gelmektedir, bu dünyadaki tanıma biraz benzese de farklılıklar da vardır, temel genel ayrım prensibi işlemcinin anakarta montaj mimarisine göre yapılmaktadır, işlemcinin anakarta bağlanan pinleri varsa bu işlemci PGA türü bir işlemcidir, bacakları yoksa LGA türü bir işlemcidir, PGA yani işlemciden çıkan iğne gibi ayaklar anakarttaki sokete girerek bağlanıyorsa bu işlemciler bacaklı metal işlemci olarak anılmaktadır.

İşlemcinin alt kısmında pinler yoksa LGA olarak adlandırılır ve bu işlemciler de bacaksız metal işlemciler olarak değerlendirilmektedir.

Dönem olarak incelendiğinde bacaklı metal işlemci hurdaları bacaksız metal işlemci hurdalarına göre daha önceki dönemlerde üretilmiş olarak düşünülür fakat bu bilgi yanlıştır, bu bilgi yalnızca İntel için doğrudur, AMD şirketi halen pinli yani PGA formunda işlemciler üretmektedir, yani günümüzde üretimi devam ettiği için bacaklı metal işlemcilerin hepsi eski işlemcilerdir demek çok doğru bir yaklaşım değildir.

İşlemci nesilleri olarak incelendiğinde tırnaklı metal işlemciler Intel markası düşünüldüğünde yalnızca pentium 4 ailesi 423 ve 478 pin işlemciler olarak karşımıza gelmektedir, AMD de ise 754 pin sonrası tüm işlemci aileleri yani 939 940 ve FM AM serilerinin tamamı tırnaklı metal işlemcilerdir. Intel firmasının üretmiş olduğu tüm core serisi işlemciler yani core2duo core2quad ve Core i serisi işlemcilerin tamamı bacaksız metal işlemci sınıflandırmasına dahildir, AMD nin çok yaygın görülmeyen opteron serisi sunucu işlemcileride bacaksız yani LGA formunda işlemcilerdir.

Şirketimiz profesyonel bir elektronik atık geri dönüşümü şirketidir ve her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır. İşlemci hurdaları elektronik atık sektöründeki en değerli atıklar arasında yer almaktadır ve yüksek ekonomik değerleri sebebi ile tüm bilişim dünyasının dikkatini çekecek ekonomik değer sunmaktadır. Elinizde bulunan tüm toplu elektronik atıkların , bilgisayar hurdaları , işlemci hurdası , ram harddisk hurdaları , laptop tablet hurdaları , cep telefonu hurdaları ve her çeşit elektronik kart hurdaları nın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55