Anakart Hurdaları Bilgisayar Hurdaları Laptop Hurdaları Sunucu Hurdaları

Bilgisayar Anakartı Hurdalarının Sınıflandırılması

Bilgisayar Anakartı Hurdalarının Sınıflandırılması hurda bilgisayar anakartlarının uluslararası elektronik atık sınıflandırmalarına göre tasnif edilmesi anlamına gelmektedir. Bilgisayar anakart hurdalarının tamamı aynı sınıflandırmaya dahil değildir, geri dönüşüm verimliliklerine göre ayrı sınıflar olarak ayrılarak işlem görürler, bunun temel sebebi elektronik atık tesislerinde geri dönüşüm işleminin fiziken yapıldığı anda benzer sınıf anakartların bir lot olarak organize ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bilgisayar Anakartı Hurdalarının Sınıflandırılması yapılırken genel olarak 5ana grup bulunmaktadır. Bunlar eski nesil anakart hurdaları , yeni nesil anakart hurdaları , eklenti kartı hurdaları , laptop anakart hurdaları ve sunucu anakart hurdaları olarak karşımıza gelmektedir.

Eski nesil anakart hurdaları grubu günümüze göre yaklaşık 25 yıl kadar önce üretimi yapılmış olan ve yerlerini yeni nesil anakart hurdaları grubuna bırakan masaüstü bilgisayar anakartı hurdalarıdır, bu anakartlar pentium 3 ve önceki dönemde üretilmiş olan anakartlardır, üretildikleri dönem itibarı ile kimya ve metalurji bilimi daha geride olduğu için üretimlerinde kullanılan bakır ve kıymetli maden oranları yeni nesillere göre daha yüksek olduğu için geri kazanım değerleri de daha yüksektir ve bu sebeple daha yüksek ekonomik değere sahiptirler.

Eski nesil anakart hurdaları nın yeni nesil anakart hurdalarından ayrımı için işlemci nesillerinin bilinmesinin yanı sıra farklı kolaylaştırıcı seçenekler de bulunmaktadır, bunlar ; İşlemci pin sayısı 400 den az ise o masaüstü bilgisayar anakartı eski nesil anakart hurdası olarak değerlendirilebilir mantığı tam ve doğrudur. 400 taneden fazla anakart pini bulunan tüm anakartlar yeni nesil anakart hurdaları olarak değerlendirilebilecek anakart hurdalarıdır.

Önceki dönemlerde eski nesil ve yeni nesil ayrımı renklere göre yapılmaktaydı fakat bu mantık tamamen yanlış bir mantıktır ve ülkemizde yapılan bu hatadan vazgeçilmiştir. Çünki PCB rengi anakartın verimliliği ile ilgili hiçbir şey ifade etmemektedir.

Günümüzde bulunan pentium 4 ve sonrası yani 400 pinden fazla işlemci pini bulunan ve 1 Ghz üzerindeki hızlarda işlemcileri çalıştıran tüm anakartlar yeni nesil anakart hurdaları olarak işlem görmektedir.

Eklenti kartı hurdaları ise masaüstü bilgisayarlar içerisinde kullanılan anakart haricinde bulunan ve bilgisayara ek özellikler kazandıran her çeşit elektronik kart olarak değerlendirilmektedir. Ekran kartı hurdaları , ethernet kartı hurdaları , ses kartı hurdaları ve tv kartı hurdaları nın tamamı eklenti kartı hurdaları olarak değerlendirilmektedir ve bu hurdaların ekonomik değeri eski nesil anakart hurdaları civarında seyretmektedir.

Laptop anakart hurdaları ise laptop notebook dizüstü bilgisayarların üzerinde bulunan ve bilgisayarın tüm işlevini gerçekleştiren tek sistem anakartı olan laptop anakartlarının hurdalarıdır , dizüstü anakart hurdaları eski ve yeni nesil masaüstü bilgisayar anakart hurdalarına göre daha yüksek geri dönüşüm verimliliğine sahiptir. Bunun temel sebebi aynı ve daha fazla işlevi daha küçük bir yüzey alanında daha az komponentle ve daha az toplam ağırlıktaki bir devre sistemi ile yapabilmesi için daha dar üretim teknikleri kullanılarak üretilmeleridir, ve bu ölçek farklılığının kullanılan element içeriklerine yansımamasıdır, yani bir laptop anakart hurdası daha hafif ve daha küçüktür ama geri dönüşüm açısından bakıldığında geri kazanılabilir ağır metal ve kıymetli maden elementlerinin oranı masaüstü bilgisayar anakart hurdalarına göre daha yüksektir.

Sunucu anakart hurdaları ise sunucu bilgisayarların üzerinde bulunan anakartların hurdalarıdır ,ayrımı çok kolaydır. İki veya daha fazla işlemci girişi olan tüm anakartlar sunucu anakart hurdaları olarak değerlendirilmektedir ve sunucu anakart hurdaları masaüstü bilgisayar anakart hurdalarına göre daha yüksek verimliliktedir.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları , anakart hurdaları , laptop hurdaları , cep telefonu hurdaları , sunucu hurdaları ve her çeşit elektronik kart hurdaları nın alımını ve geri dönüşümünü yapmaktadır. Tüm toplu elektronik hurdalarınızın peşin ödeme ile alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55