Anakart Hurdaları

Intel Anakart Hurdaları

Intel Anakart Hurdaları masaüstü bilgisayarlar anakart hurdaları arasında intel işlemciler için tasarlanmış olan anakartlardır. Intel Anakart Hurdaları ise bunların kullanılmaz hale gelmiş olan yani arıza sonucu kullanılamaz duruma gelen anakartlar ve yetersiz performansları sebebi ile kullanım yeri kalmamış olan anakartlardır. Kullanım ömrü dolan diğer anakartlar gibi bu anakartlar da elektronik atık sınıfına geçmiş olan elektronik atıklar haline gelirler ve geri dönüşüm yapılmaları ile ekonomik değer kazanırlar.

Intel firması dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biridir ve işlemci piyasasının %90 kadar Intel firmasının kontrolündedir, herzaman için teknoloji belirleyici ve ileriye taşıyıcı bir rolü olan Intel firması Amerika menşeili bir şirkettir. Rakibi olan AMD ise yine amerikalı bir şirkettir ve kalan piyasa payının neredeyse tamamı da AMD tarafından sağlanmaktadır. Bu iki firma dışında kalan işlemciler masaüstü bilgisayar pazarında yok denecek kadar azdır, endüstriyel ve özel iş işlemcileri olarak düşünüldüğünde en çok %1 lik pazar payı diğer şirketler tarafından sağlanmaktadır.

Intel işlemciler 1960lı yıllardan beri kullanılmaktadır ve 1970 li yıllardan sonra kişisel bilgisayar kavramı ortaya çıkmıştır ve öncelikle iş alanlarında ve 1980 li yıllardan sonra da ev kullanımında yaygın şekilde kullanıma başlanmış olan kişisel bilgisarlar o dönemlerde yaygın olarak masaüstü bilgisayar biçiminde kullanılmaktaydı. 1990 lar ile başlayan çoklu ortam ve oyunların gelişimi ile bilgisayar teknolojileri artık hayatın her alanında kendini göstermektedir ve 2000 li yıllara geldiğinde teknoloji savaşları iyice hız kazanmıştır ve neredeyse her evde bir bilgisayar bulunmaya başlanmıştır, dizüstü bilgisayarların da daha ekonomik ve daha yüksek performanslı olması ile bu yıllardan sonraki dönemde artık aktif kullanıcıların tercihleri değişkenlik göstererek masaüstü bilgisayar dizüstü bilgisayar ve tabletler hayatın her yerinde yer almaya başlamıştır.

Bu hızlı gelişim ve hızlı tüketim aynı hızla kullanım dışı kalma sonucunu da doğurmaktadır bunun temel sebebi hep daha iyi ve daha hızlı bilgisayarlar ve bu bilgisayarlara göre dizayn edilen işletim sistemleri ve yazılımlar ortaya çıkarken eski bilgisayarların performansları bu yeni uygulamalar için yetersiz kalmaya başladığı için yenilenmeleri kaçınılmaz olmaktadır, her elektronik cihaz gibi masaüstü bilgisayarlar da belirli bir süre kullanımdan sonra kullanım dışı kalabilmektedir. Arızalanan bilgisayarların genellikle bir yada birkaç donanımı bozulmaktadır ve bu bozulan donanımların genelde tamiri mümkün olmaz ve yenilenmesi gerekmektedir. Arızalanan donanımların yenilenmesi ile masaüstü bilgisayarın kullanımına devam edilmesi mümkün olmaktadır ama bazı durumlarda bozulan donanımın yerine yeni bir donanım temin etmek mümkün olmamaktadır ve bu sebeple bilgisayar kullanılamaz hale gelebilmektedir.

Bazı durumlarda da bilgisayarların yenilenmesi için gerekli olan parça bulunabiliyor olsa da bilgisayarın yeniden çalışır hale gelmesi için yapılacak masraf düşünüldüğünde yeni bir bilgisayar satınalmak tercih edilebilmektedir. Bu durumlarda da kalan bilgisayar parçaları sağlam olsa da bu bilgisayar da bilgisayar hurdası haline gelebilmektedir.

Özetle masaüstü bilgisayarlar arıza yada yetersiz performansları sebebi ile yenilenirler ve eski bilgisayarlar veya bu bilgisayarlara ait parçalar yani bilgisayar donanımları elektronik atık haline gelirler ve elektronik atık geri dönüşümü tesisleri tarafından satınalınarak geri dönüşüm yapılırlar.

“Intel Anakart Hurdaları” da bu belirttiğimiz gibi hurda bilgisayarlar üzerinde bulunan anakartlar yada bilgisayarlar içerisinden sökülerek hurdaya ayrılan anakartlardır ve diğer anakart hurdaları gibi eski nesil anakart hurdaları veya yeni nesil anakart hurdaları olarak sınıflandırılan anakart hurdalarıdır. Eski nesil anakart hurdaları olarak sınıflandırılan intel anakartlar pentium 3 öncesi anakart hurdaları olarak düşünüşmelidir yani pentium 3 , pentium 2 , pentium 1 , 486 386 286 ve daha önceki işlemcileri destekleyen anakartlardır, ve herzamanki gibi temel sınıflandırma mantığı ile ayrıştırmaları mümkündür, 400 den az işlemci pini bulunan tüm masaüstü bilgisayar anakartları eski nesil anakart hurdaları olarak sınıflandırılmaktadır.

Yeni nesil anakart hurdaları olarak sınıflandırılan Intel Anakart Hurdaları ise 400 den fazla işlemci pini olan 423 pin pentium 4 ve 478 pin pentium 4 sonrası olan tüm işlemcilerdir, yani core2duo core2quad ailesi 775 pin anakartlar , 1156 1155 1150 1151 2011 1366 pin tüm Core ailesi işlemciler dahil tüm pentium 4 sonrası işlemcileri destekleyen anakartların tamamı yeni nesil anakart hurdaları olarak değerlendirilmetkedir.

Şirketimiz her çeşit bilgisayar hurdaları, anakart hurdaları , elektronik kart hurdaları , harddisk hurdaları , ekran kartı hurdaları , ram hurdaları , işlemci hurdaları , notebook hurdaları , cep telefonu hurdaları , sunucu hurdaları , ağ cihazı hurdaları gibi elektronik atıkların alımını ve çevreci tesislerinde geri dönüşümünü yapmaktadır. Elinizde bulunan tüm toplu elektronik atıkların peşin ödeme ve en yüksek fiyatlar ile satınalınması için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55